Wydarzenia 2014/2015

 • Sekcja plastyczna przy Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzona przez panią mgr Martę Siedlecką-Sidor, wyjechała na prywatny plener do Przedborza, pięknego, zabytkowego miasteczka położonego nad Pilicą. Uczestniczki pleneru (12 osób) przeniosły na papier urocze zabytkowe zakątki i piękne krajobrazy. Koleżanki udzielały sobie wzajemnie porad i korekt w czasie malowania. Powstało wiele ciekawych prac wykonanych różnymi technikami. Wszystkie uczestniczki wróciły z pleneru bardzo zadowolone. Łucja Brzeska

 

 • Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej 30-31 maja 2015

JURA 1.jpg

Czytaj relację z wycieczki

 • Podczas zakończenia 36 już roku akademickiego na Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wręczyła dr Brygidzie Butrymowicz, wieloletniej prezes ŁUTW Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Czytaj relację Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego

 • „Lektoraty, turystyka, kino, spacer i plastyka. Cały tydzień zajęć, wiele w ŁUTW - nie nudzisz się”. Taką piosenką rozpoczęliśmy koncert na zakończenie roku akademickiego 27maja 2015r.. Potem była między innymi "Cyganeria", uroczy duet Janeczki i Edwarda,  „Od nocy do nocy", prawie kultowe "Życie jest piękne" (śpiewali wszyscy) a na zakończenie frywolne solo Janeczki „Ech mała" (bisowała). Sala bawiła się świetnie. Odśpiewaliśmy także 100 lat na cześć naszej Nestorki Pani Prezes Brygidy Butrymowicz. Bardzo piękne dekoracje przygotowały jak zwykle koleżanki plastyczki. Życzymy miłych wakacji i do zobaczenia w październiku. Ewa Gabyjelska i Zofia Fiedorowicz.

chór Zakończenie 2015.jpg

 • W ramach obchodów 70-lecia UŁ, chór wystąpił z okolicznościowym koncertem w Manufakturze. Odbywał się tam cykl występów różnych grup studenckich UŁ i my studenci ŁUTW też wystąpiliśmy. Koncert nie za długi radosny i śpiewny podobał się zgromadzonej publiczności. Niestety nie dopisała pogoda: zimno i chmurno, ale dzielnie towarzyszyły nam nasze koleżanki-studentki. Zofia Fiedorowicz

Manufaktura70 lat UŁ.jpg

 • Uczelnia nasza wciąż czyni cuda

  Daje nam wiarę, że wszystko się uda…”*)

  I rzeczywiście, załatwiła nawet bezdeszczową niedzielę na spacer po lesie Łagiewnickim. Spacer niezwykły, bo w nowych koszulkach z odpowiednim logo i w trzech grupach: z kijami, bez kijów i na rowerach. Punkt docelowy: ognisko w Modrzewiu. Wszystko to dla uczczenia II Łódzkich Senioraliów. Na miejscu zbiórki, mimo chłodu, stawiła się niespodziewanie duża grupa słuchaczy. Trochę było zamieszania przy rozdawaniu koszulek, bo to i wybór koloru i rozmiaru ale Ewa Dz. sprawnie się z tym uporała (przy pomocy członków rodziny). Każda grupa miała prawdziwego przewodnika, dostaliśmy mapki trasy i szparko ruszyliśmy. Grupa kijkowa szła lewą (w stosunku do ul. Okólnej) stroną lasu ale  specjalnie się nie spieszyła, bo czasu było aż nadto: ok. 2 godzin na trasę długości niecałe 4 km. Grupa była zróżnicowana kondycyjnie i pod względem techniki posługiwania się kijkami. Na przedzie grupy był zawsze doświadczony pan Andrzej Ł., wieloletni organizator podobnych wypraw Klubu Koleżeńskiego. Dwaj najmłodsi uczestnicy Jaś i Staś (wnukowie Ewy) dzielnie maszerowali i  rezolutnie rozprawiali z naszą przewodniczką. Robiliśmy liczne przystanki, by chłopcy poznawali oznakowania szlaków i słuchali o zasadach właściwego zachowania się w Parku Krajobrazowym a starsi, z gorszą  kondycją, mogli dołączyć do peletonu na przedzie. W pewnej chwili drogę przebiegła nam sarenka ale zobaczyli ją tylko liderzy.  W grupie byli też liczni wytrawni nordic walking’owcy, co można było stwierdzić słuchając prowadzonych rozmów. Takie wyprawy dają możliwość poznawania się. Obok kilku starych słuchaczy, znających się od dawna, większość grupy stanowiły nowe twarze. I tak spacerkiem dotarliśmy do miejscowości Modrzew i skwierczących  na ruszcie, pod uważnym okiem Renatki C., kiełbasek. Przed nam dotarli wcześniej rowerzyści a na końcu zmordowana grupa „bezkijkowców”. Kiełbaski były smaczne, popite herbatą (i nie tylko – Marta B. przytomnie wzięła) wzmocniły nasze siły a skoczna muzyka cygańska zachęcała do podrygiwania. Trzeba takie wyprawy powtarzać co roku albo i częściej.

  Wrażenia spisała Teresa Riemer

  *) Cytat z naszego Hymnu II

  „Zadanie („Wspieramy aktywność międzypokoleniową”) zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi".

Spacer i ognisko Senioralia 2015a.JPG

 

 • SENIORALIA 2015 otwarte uroczyście 16 maja i uroczysty występ naszego chóru na estradzie w Pasażu Schillera. Pogoda dośc chłodna, publiczność przyjazna. Występ zaczęliśmy akcentem "uniwersyteckim" czyli Hymnem ŁUTW, a potem było tylko weselej: od piosenek harcerskich poprzez „Cyganerię”, „Życie jest piękne” i „Ech mała”, aż do „Pożegnania”. Zdecydowanie rozbawiona publiczność żądała bisów, więc bisowaliśmy "Pięknym życiem". Za sceną otrzymaliśmy osobiste podziękowania od Pani Prezydent. Ten występ to był sukces.

senioralia 2015a.jpg

 

 • W dniu 23.04.2015 w zajęciach Sekcji Kaligrafii i Języka Japońskiego wzieły udział wolontariuszki z Łotwy: Żenija Truskovska, Marija Zeltina i Anita Matisane. Na zajęciach malowałyśmy symbol Japonii: Drzewo wiśni. Nasze Koleżanki z Łotwy wyrażały ogromne uznanie zakresem działania naszego Uniwersytetu, a Kaligrafią były zachwycone. Starościna Ewa Podogrocka.

 

kaligrafia wyd_0.jpg

 

 

 • Łazienki Królewskie, sejm i senat

Wycieczka do parlamentu Warszawa1.jpg

Zdecydowałam się na udział w wycieczce, organizowanej 14 kwietnia 2015. Łazienki, sejm, senat… Niech tam, wreszcie zobaczę nasz parlament, choć prawdę mówiąc sądziłam, że doskonale go poznałam w czasie telewizyjnych transmisji.

Choć do Warszawy niedaleko, wyjechaliśmy wcześnie, już o 8, ale przecież autokar to nie osobowy mercedes. W stolicy pogoda ładna, spacer po parku łazienkowskim zapowiada się przyjemnie. Byłam tu bardzo dawno i mało pamiętam. A zresztą nie na wiele by się ta pamięć przydała, przecież Łazienki zostały całkowicie odnowione!

Rewitalizacja Łazienek trwała pięć lat, od 2010 roku. Sprowadziła się głównie do remontu i konserwacji Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickiego oraz konserwacji ponad stu obrazów, rzeźb, mebli. Rewitalizacji poddano także 25 hektarów zabytkowych ogrodów, łącznie z wymianą nawierzchni ośmiu kilometrów alejek. Całość prac kosztowała niemało, aż 130 milionów złotych! Dwa tygodnie po naszej tu bytności w Łazienkach Królewskich miały się rozpocząć Dni Europejskie, trwające aż do 17 maja. W programie zapowiadano liczne atrakcje: koncerty, parady orkiestr, gry i zabawy dla najmłodszych.

Nie wszystko mogliśmy zobaczyć, pewne miejsca były jeszcze w połowie kwietnia niedostępne. Ale i tak było cudnie, a jak tylko będzie okazja, pojadę jeszcze raz, i jeszcze raz. Dopiero wtedy opiszę dokładnie i pałacyk myśliwski, i Pomarańczarnię, i Biały Domek, i Pałac na Wyspie. Teraz od nadmiaru wrażeń mam mętlik w głowie.

Po Łazienkach mieliśmy w planie zwiedzanie parlamentu. Ponieważ okazało się, że musimy się zgłosić nieco później, poszliśmy przeczekać do pobliskiej kawiarni Czytelnika. W pobliżu nas siedział przy stoliku znany literat, Janusz Głowacki, nieopodal – pisarka i felietonistka Krystyna Kofta. Zobaczenie ich „twarzą w twarz”, a nie tylko na ekranie telewizora było dodatkową atrakcją.

No i wreszcie parlament. Przy portierni czekał na nas senator Ryszard Bonisławski, który dopomógł nam w organizacji tej wycieczki. Po części sejmowej budynku oprowadzał nas przewodnik, oddelegowany przez Kancelarię Sejmu, a w Senacie zajmował się nami osobiście pan Bonisławski.

Pierwsze wrażenie: sejm wygląda zupełnie inaczej niż w telewizji, jest jakiś taki malutki… To nie tylko moja opinia, wszyscy uczestnicy wycieczki mówili to samo. Być może zawiniło oszczędne oświetlenie, przecież w tym dniu Sejm nie obradował i sala była pusta. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wyjaśnień przewodnika, który szczegółowo opowiadał, gdzie siedzą posłowie poszczególnych partii, które miejsce należy do marszałka a które do służb pomocniczych. Oczywiście, można te informacje znaleźć w Internecie, ale zupełnie inaczej słucha się ich w sali obrad.

W niewielkiej sali Senatu naszym cicerone był pan Bonisławski. Opowiedział nie tylko o historii tej instytucji i jej uprawnieniach, ale przybliżył nam, jak wygląda w Polsce proces legislacyjny: od inicjatywy ustawodawczej aż po podpisanie ustawy przez Prezydenta RP i ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw.

Przed wyjściem jeszcze mała sesja zdjęciowa z udziałem pana senatora – i powrót do Łodzi.

Jeszcze jedna udana wycieczka za nami. Gdzie następnym razem?

Maria Sondej

 • W dniu 30 marca br. zakończyliśmy WIELKANOCNE KONCERTOWANIE występem w DPS przy ul. Krzemienieckiej. Koncert bardzo się podobał o czym świadczyły duże brawa.Tym razem mieszkańcy mieli dla nas niespodziankę. Wykonali mini koncert, też gromko ich oklaskiwaliśmy. Podczas składanie sobie nawzajem życzeń nastrój zrobił się nieomal rodzinny. Zaproszenie mamy na występ z każdym naszym programem. Będziemy.

wydarz. 20135chór Wielkanoc dps Włókniarz.jpg

 • KONCERT WIELKANOCNY chóru odbył się, w niecodziennych warunkach. Odeszła niespodziewanie nasza koleżanka-starościna śp.Mirosława Kamasa. Śpiewaliśmy najpiękniej jak umiemy na chwałę Zmartwychwstania i wiosny. Przygotowaliśmy dość krótki koncert, za to bardzo melodyjny, bogaty w solówki i duety. Scenariusz opracowała kol. Z. Wielozierska a poprowadziła kol.J.Kiwalska. Piękne wiosenne dekoracje jak zwykle przygotowały koleżanki plastyczki. Życzymy wszystkim koleżankom i kolegom radosnych Świąt Wielkanocnych.

Wydarz.Wielkanoc 2015.jpg

 • Prapremiera Koncertu Wielkanocnego odbyła się 23 III 2015. w DPS przy Ul Narutowicza. Koncert rozpoczęliśmy pieśnią "Stary krzyż" pięknie zaśpiewany przez duet i chór, potem kilka utworów o zmartwychwstaniu a zakończyliśmy przy wielkim aplauzie i wspólnym śpiewaniu radosną piosenką o wiośnie i nadziei. Zapraszamy na występ w środę 25 III br do auli UŁ
wydarz. koncert Wielkanocny 2015 dps.jpg
 
Boże Narodzenie 2014!
 
 
Wigilia 2014 w ŁUTW.jpg
 
 •  Pierwszy koncert chóru pod nowym kierownictwem P. Łukasza Sety. Trema ogromna i wielki niepokój jak i czy się uda. Wszyscy bardzo chcemy, więc z nadzieją jaka towarzyszy Bożemu Narodzeniu zaczynamy. Występ dla mieszkańców "naszego" DPS odbył się w poniedziałek-15.XII br. i pełne zwycięstwo. Śpiewaliśmy pastorałki i kolędy stare i nowe, a na zakończenuie wspólne kolędowanie. W srodę 17.XII. br wystąpiliśmy z jeszcze większą tremą przed słuchaczami Naszego Uniwersytetu. Koncert bardzo się podobał o czym świadczyły duże brawa. Ustne recenzje koleżanek były bardzo pochlebne. A więc udało się.

KOLEŻANKOM I KOLEGOM ŻYCZYMU RADOSNYCH ŚWIĄT I WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM 2015r.

 

 • Wielkie Nieznane w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta

Wydarzenia 2015 Kolaż Bądarzewska.jpg

Relacja ze spotkania w dniu 03.12.2014 - Tekla Bądarzewska

 • Zakończył się XXIV Festiwal Mediów w Łodzi „Człowiek w zagrożeniu", trwający od 19 do 22 listopada. Organizatorem imprezy jest od niemal ćwierć wieku Muzeum Kinematografii. Od pięciu lat nasz ŁUTW wręcza na festiwalu swoją nagrodę, którą jest obraz, namalowany przez jedną z naszych koleżanek. W tym roku była to akwarela autorstwa Haliny Podlaskiej, przedstawiająca kwiaty. Decyzją jury przypadła Arkadiuszowi Gołębiewskiemu, autorowi filmu „Dzieci kwatery Ł" za zwrócenie uwagi na nierozwiązane problemy polskiej historii. Ten film opowiada o historiach Żołnierzy Wyklętych, zamordowanych w więzieniu na Rakowieckiej w latach 1948-1956 i potajemnie pogrzebanych na cmentarzu wojskowym przy ul. Powązkowskiej. Od 2012 roku są tam prowadzone prace ekshumacyjne, które mają ustalić tożsamość pomordowanych, a film jest zapisem pracy zespołu. Ukazuje również rodziny zabitych, które odzyskują nadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych. Córka jednego z nich odbierała naszą nagrodę w imieniu nieobecnego reżysera. Nagrodę ŁUTW wręczały: Magda Druri i Maria Sondej.

 

zakończenie Fest Czł. w Zagr. 011.jpg

człowiek w zagrożeniu wydarz.jpg

 • Zakończyła się pierwsza kadencja Miejskiej Rady Seniorów. Pani Prezydent uhonorowała wszystkich jej członków pamiątkowymi plakietkami.

Teresa Riemer zakończenie kadencji RS a.JPG

 

 • W dniu 05.11.2014 roku odbło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zebraniu został wybrany Prezes, nowy Zarząd,  Komisja Rewizyjna oraz Sąd Koleżeński. Tydzień później, na pierwszym posiedzeniu Zarządu wybrano dwóch wiceprezesów, skarbnika, sekretarza oraz powierzono pozostałym członkom Zarządu koordynowanie poszczególnych zadań.

Prezydium Zarządu stanowią:

Alicja Korytkowska        -        Prezes

Ewa Dziwisz                   -        Wiceprezes

Renata Cocyk                -        Wiceprezes

Krystyna Belka               -        Skarbnik

Zofia Fiedorowicz          -        Sekretarz

Pozostałym członkom Zarządu powierzono koordynację następujących zadań:

Jadwiga Weigt                -        koordynację pracy lektoratów, strona internetowa, informacja o projektach

Barbara Gorzelańczyk     -        szkolenia informatyczne, strona internetowa

Maria Sondej                  -        wydawnictwa ŁUTW, Biuletyn

Danuta Zawilska             -        organizacja wykładów, Biuletyn

Irena Kujawska               -        organizacja wykładów, Biuletyn

Jadwiga Rosołek            -        koordynacja zajęć WF (we współpracy z B. Świątek i J. Weigt)

Zastępcom członków Zarządu powierzono:

Roma Szczocarz            -        organizacja wykładów

Anna Jaskułowska          -        turystyka

Wybór Prezydium i podział zadań został przyjęty przy jednym głosie przeciwnym.

 • Inauguracja 6 października, zapoczątkowała 36 rok działalności naszego Uniwersytetu i zgromadziła nadspodziewaną liczbę słuchaczy. Stęsknieni za aktywnością, po czteromiesięcznej przerwie, tłumnie przybyli na spotkanie. I znów, po latach, zabrakło miejsc siedzących. Przypominało to trochę czas, kiedy nie mieściliśmy się już w auli na Wydziale Fizyki. Inauguracja, jak zwykle, przebiegała w miłej, uroczystej atmosferze. Po jej zakończeniu tłumy zaatakowały zapisujących na zajęcia ruchowe – to cieszy, bo sprawność fizyczna to warunek aktywności wszelkiej. I tak trzymać!

36 rok 2014 wydzrz inaug.jpg