Wydarzenia 2013/2014

jubileusz 35.jpg

Jubileusz już za nami…

Było pięknie i radośnie, w dwudniowych obchodach uczestniczyło wielu naszych słuchaczy. Wszyscy odświętni, wytworni. Należę do ŁUTW dopiero od dwóch lat, ale czułam dumę i satysfakcję, gdy słuchałam wystąpień przedstawicieli lokalnych władz i  parlamentu, a także innych UTW. Warszawa, Poznań, Lublin, Zduńska Wola, Łask, Zgierz, Piotrków, Łowicz, Opoczno, Tomaszów Mazowiecki, Kutno, Konstantynów Łódzki – chyba nie udało mi się wymienić wszystkich, którzy przyjechali do nas i z tej uroczystej okazji składali nam serdeczne życzenia dalszych sukcesów.  Było bardzo miło tego słuchać. Ze szczególnym wzruszeniem odnotowałam obecność poprzedniej prezes, dr Brygidy Butrymowicz. Jak dobrze, że przyszła – bo mogła osobiście usłyszeć liczne słowa podziękowań od UTW z województwa łódzkiego za pomoc w organizowaniu tych placówek. A i nasi słuchacze mieli możliwość złożyć Pani Prezes wyrazy szacunku i sympatii.

Podobało mi się, że potrafiliśmy zaprezentować gościom dokonania ŁUTW, a słuchaczom przypomnieć, co ciekawego działo się przez te lata. Przede wszystkim film, zrealizowany przez naszą koleżankę, Wandę Jankowską. Świetny! Skrótowo, ale przekonująco pokazywał historię, przypominał ważnych dla nas ludzi, prezentował dzień dzisiejszy. Kto nie widział, niech koniecznie wybierze się na inaugurację nowego roku akademickiego – może uda się go ponownie pokazać.

Znakomita była wystawa, przygotowana przez inny zespół. Szkoda, że żyła tak krótko, tylko tyle, ile trwały obchody. Na szczęście bardzo dużo osób krążyło wśród plansz i gablot, oglądając umieszczone tam zdjęcia i eksponaty.

Z okazji jubileuszu ukazały się także trzy okolicznościowe wydawnictwa: czwarty tomik tekstów literackich autorstwa naszych  słuchaczy pt. „Z naszej perspektywy", trzeci zeszyt sekcji plastycznej z reprodukcjami prac uczestników zajęć oraz wydane już po raz piąty „Fascynacje", publikowane od 1994 roku. Te ostatnie poprzez wypowiedzi i wykładowców, i słuchaczy próbują wyjaśnić, co nas w ŁUTW fascynuje i dlaczego w jego zajęciach bierzemy tak liczny udział. Na lekturę wszystkich trzech publikacji mamy pięć lat, bo następne dopiero przy kolejnym jubileuszu!

Wieczorne ognisko na Rogach odbywało się w deszczu, ale to nie stłumiło radosnych nastrojów. Uroku temu „mokremu zgromadzeniu" dodawał nieoficjalny występ chóru pod dyrekcją pani Iwony Ejsmont.

Drugi dzień to konferencja naukowa, przygotowana przez zespół pod kierunkiem wiceprezes Grażyny Matulewicz. Jej tematem była „Rola UTW w aktywizowaniu seniorów", a zaproszeni naukowcy z różnych ośrodków starali się w swoich referatach wskazać, jak powinno wyglądać aktywne starzenie się i dlaczego jest to tak ważne. Wystąpili także praktycy: koleżanka z UTW w Warszawie („Nie zawsze jesień życia jest złota, ale UTW sprawia, że może taka być") oraz dr Grażyna Matulewicz („Rola programu Grundtvig w aktywizacji słuchaczy ŁUTW). Ciekawa konferencja, ciekawe spostrzeżenia.

Sporo osób napracowało się, żeby obchody wypadły jak najlepiej. A było co robić! Mam nadzieję, że powszechna jest dobra, a nawet bardzo dobra ocena naszych dwóch jubileuszowych dni. Kto czuje niedosyt, niech pamięta: niedługo stuknie nam czterdziestka. Będzie kolejny jubileusz i kolejna okazja, by się włączyć w przygotowania i sprawić, żeby było jeszcze piękniej!

Maria Sondej

 

Jubileusz 35-lecia ŁUTW im. Heleny Kretz

Było hucznie, uroczyście, wzruszająco i … deszczowo.

Znakomici goście: Hanna Zdanowska – Prezydent Łodzi, Cezary Grabarczyk – vice Marszałek Sejmu, Wojewodzina Jolanta Chełmińska, Ryszard Bonisławski – senator, Elżbieta Królikowska-Kińska – poseł na Sejm, Ksiądz Biskup Adam Lepa, Brygida Butrymowicz – na wózku, ale a świetnym humorze.

No i tradycyjnie liczni goście z innych utw.

Zamiast słownych podsumowań – Pani Prezes Alicja Korytkowska zapowiedziała film.

Film zrobiony przez Wandę Jankowską świetnie pokazywał w przekroju naszą obecną działalność i całą 35-letnią historię ŁUTW. Brawo dla Wandy!

Przemówienia gości były krótkie i serdeczne a prezenty wspaniałe (reprint Konstytucji 3 Maja!) i dużo kwiatów. Chór w nowych szatach czekał cierpliwie, by na końcu przedstawić program specjalnie przygotowany na tę okazję.

„Życie jest piękne…" –  bezwarunkowo. Obawy znakomitej chórmistrzyni Iwony Ejsmont, że występ może się nie udać, były niepotrzebne. Udał się, podobały się i wykonanie i zawartość.

W przerwie z wielkim zainteresowaniem oglądana była w hallu wystawa dorobku ŁUTW w postaci zdjęć wszystkich sekcji, obrazów plastyków, innych prac artystycznych wystawionych w gablotach i wydawnictw. Było to ciekawe zarówno dla gości jak i dla słuchaczy ŁUTW. Senator Bonisławski sfotografował nawet siebie na planszy sekcji turystycznej, kiedy jeszcze był tylko Panem Rysiem i zmieścił to na Facebooku.

A po południu też miało być pięknie i wesoło na pikniku w plenerze, ale deszcz nie chciał przestać padać…

Uczestnicy musieli się stłoczyć pod daszkami, a ognisko i piękne otoczenie na Rogowskiej zalewały strugi deszczu. Smakowite jedzonko, przygotowane na biesiadę, w tłoku nie mogło być dostateczne docenione i do końca skonsumowane.

Trudne warunki nie przeszkodziły chórowi oddać się stosownym na ognisko(!) śpiewom harcerskim, cygańskim i innym.

Konferencja w drugim dniu była interesująca. Składały się na to wykłady profesorskie o tym, co robimy na co dzień i prezentacja dorobku seniorów. Mamy co prezentować!

Tak to zarejestrowałam.

Teresa Riemer

 

W dniu 25 maja odbyła się uroczysta inauguracja Senioraliów.

Głównymi punktami programu imprezy są zajęcia sportowe, zwiedzanie wystawy, czy badania lekarskie.

Impreza potrwa do 30 maja.

SENIORALIA.jpg

Kolejny raz przyjęliśmy zaproszenie od naszego wykładowcy dr Łukasza Grzejszczaka do Muzeum Miasta Łodzi na otwarcie wystawy stałej "więcej niż bohater" w gabinecie Profesora Jana Karskiego w dniu 24 kwietnia - w dniu setnej rocznicy urodzin, przygotowanej w ramach łódzkich obchodów Roku Jana Karskiego odbywających się pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego.    

Otwarcie wystawy uświetnili członkowie rodziny, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, łódzcy senatorowie a także absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi krótkim koncertem.         

Wystawa zaaranżowana została w nowoczesnej formie graficznej z wykorzystaniem urządzeń multimedialnych. Natomiast ogromnym walorem nowej aranżacji gabinetu jest nadal kolekcja memorabiliów obejmująca ponad 100 obiektów o dużej wartości historycznej.          

Można tam obejrzeć rodzinne fotografie, korespondencję , dyplomy przyznawane przez prestiżowe uczelnie, medale, publikacje w tym pierwsze wydanie książki "Tajne Państwo", rzeczy osobiste oraz odznaczenia m.in.Order Orła Białego, Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i Prezydencki Medal Wolności pośmiertnie przyznany przez Prezydenta USA Baracka Obamę. Znajdują się także dzieła sztuki, które zdobiły waszyngtońskie mieszkanie Karskiego i Jego żony Poli Nireńskiej.           

Obejrzenie wystawy przybliżyło nam wspaniałą postać Wielkiego Łodzianina jako dyplomaty, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, naukowca i wspaniałego człowieka.

Starościna sekcji kulturoznawczej Elżbieta Sikorska

Karski-wystawa.jpg

„Od pędzącej Czwórki do Bocianów"

Po raz kolejny skorzystaliśmy z zaproszenia dr Łukasza Grzejszczaka do Muzeum Miasta Łodzi, gdzie w dniu 6 kwietnia br uczestniczyliśmy w obchodach setnej rocznicy śmierci Józefa Chełmońskiego.
 Z tej okazji zaprezentowano w sali recepcyjnej obraz artysty Przed karczmą, który według Adama Konopackiego, autora ekspertyzy, jest malarskim szkicem do niezachowanej (zaginionej?) wersji Przed karczmą i powstał w Paryżu , gdzie artysta mieszkał w latach 1875-1887 r.
Uczestniczyliśmy także w kuratorskim oprowadzeniu po wystawie Galerii Mistrzów Polskich śladami artystów z epoki Chełmońskiego, jego nauczycieli i przyjaciół takich jak :Wojciecha Gersona, Juliana Fałata i innych.
Jak zwykle ciekawy wykład naszego wykładowcy dr Łukasza Grzejszczaka przybliżył nam życie i twórczość tego wspaniałego artysty o romantycznym rodowodzie, jego związki z Ziemią Łódzką i wkład w rozwój polskiej sztuki nowoczesnej .
Starościna sekcji kulturoznawczej Elżbieta Sikorska

Wydarzenia obrazy Józefa Chełmońskiego.jpg

3-go marca br. chór miał specjalne "filmowe" spotkanie. Uroczyście, w nowych strojach i pełnej gali, wyglądamy bardzo pięknie i śpiewamy też pięknie optymistyczne piosenki:

"Zycie jest piękne" i "Walczyk na piątek 13-go". Ten mini koncert sfilmowała nasza koleżanka Wanda Jankowska. Dziękujemy.Przy tej okazji, niektóre koleżanki zrobiły sobie zdjęcia z NASZĄ IWONKĄ
Wydarzenia 2014 kolaż Filmowy.jpg

We wtorek 18.02.2014 w sali Rady Wydziału Studiów Międzynarodowych mieliśmy możliwość  wysłuchania ciekawych wykładów na temat róznych tradycji swiętowania Nowego Roku w Azji Wschodniej. Wysłuchalismy koncertu muzyki chinskieji degustowalismy tradycyjne potrawy japonskie.Wystawa towarzysząca: tajwańskie drzeworyty noworoczne i buddyjskie obrazy na zwojach.

 
Starościna Ewa Podogrocka
Wydarz. Nowy Rok Japonia 2014.jpg

Wystawę KULTURA JAPONII日本庭園と春文化展

która odbyła się w dniach 14 - 16 lutego 2014 w Ogrodzie Botaniczny odwiedziły tłumy. Zainteresowanie kulturą japońską jest ogromne, o czym swiadczy frekwencja na warsztatach i wykładach. Program był wyjątkowo interesujący - dzięki naszemu Senseiowi Panu Yoshidzie. 
 
Starościna Ewa Podogrocka
Wydarz.Wystawa Kul. Japonii luty 2014.jpg

Jak co roku Sekcja Kaligrafii i Języka Japońskiego spotkała się wigilijno-świątecznie, śpiewałyśmy kolędę 清しこの夜星は光り (Kiyoshi kono yoru) czyli „Cichą noc" pod kierunkiem wolontariuszki z Japonii Pani Junko.

Starościna Ewa Podogrocka
Spotkanie wigilijne 2013r..jpg
Bóg się rodzi moc truchleje...Chór ŁUTW 18.12.2013 rozpoczął kolędowanie wspólną kolacją wigilijną w "naszym" DPS przy ul. Narutowicza. Przepięknie nakryte stoły zastawione były świątecznymi daniami. Biesiadowanie rozpoczęliśmy od życzeń i łamania się opłatkiem, z zakończyli wspólnym śpiewaniem kolęd. Były również drobne upominki dla zaprzyjaźnionych pensjonariuszy przygotowane przez Halinkę Kobzę. Uciechy i serdeczności nie brakowało. Spotkanie zaszczyciła P. Dyr DPS i P. Prezes naszego Uniwersytetu. Uroczystość ta była częścią projektu MPiPS pt. "Śpiewające integracje", który został zrealizowany w partnerstwie z DPS, a koordynowany  przez Kol. Teresę Riemer. Na zakończenie chór wystąpił z bożonarodzeniowym koncertem.

Wydarzenia 2014 kolaż Filmowy.jpg

HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!

Jak co roku w dniu 16.12.2013r. Chór wystąpił z przesłaniem bożonarodzeniowym, odświętnie i uroczyście z nowym repertuarem i w nowych strojach. Śpiewaliśmy świąteczne piosenki np. "Witaj dziecino", "Cicha noc święta", "Szła kolęda" "Wigilijna piosenka" itp. Głównie były to kompozycje naszej Chórmistrzyni P. Iwony Ejsmont. Na zakończenie kolędy śpiewała cała sala. Bardzo pięknie koncert poprowadziła według swojego scenariusza Zdzisia Wielozierska. Koncert bardzo podobał się naszym licznie zebranym koleżankom i kolegom. Były wielkie brawa i bardzo pochlebne wpisy do naszej kroniki. Po koncercie P. Prezes obdarowała występujących świątecznymi prezencikami. Bardzo dziękujemy. Oryginalne dekoracje wykonała sekcja plastyczna pod kierunkiem P. Krystyny Szafraniak przy współudziale P. Aurelii Rosiak.

CHÓR ŻYCZY WSZYSTKIM KOLEGOM I KOLEŻANKOM RADOSNYCH ŚWIĄT I WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM 2014 r
Wydarzenia Wigilia 2013a.jpg

Wernisaż

W dniu 9 listopada 2013 r. skorzystaliśmy z zaproszenia naszego Wykładowcy dr Łukasza Grzejszczaka do Muzeum Miasta Łodzi na otwarcie wystawy "Zakład Urbanowskich Rodzina. Dzieło. Twórcy".
Wystawę zaszczycili poza przedstawicielami Władz samorządowych, potomkowie Rodziny Urbanowskich z kraju i zagranicy. W hołdzie dla Nich otwarcie wystawy uświetniły solistki Akademii Muzycznej w Łodzi krótkim koncertem.
Wystawa składa się z dwóch zintegrowanych ze sobą części: historycznej i artystycznej. Część historyczna obejmuje dzieje Rodziny oraz historię Ich zakładu kamieniarskiego, ukazaną na tle rozwoju Łodzi na przełomie XIX i XX wieku, oraz dwudziestolecia międzywojennego.Droga część ekspozycji prezentuje dokonania artystów współpracujących z firmą jak również, zaprzyjaźnionych z rodziną takich jak: Wacław Konopka, Anastazy Lepla, Władysław Czapliński i inni.
Obejrzenie wystawy przyczyniło się do wzbogacenia naszej wiedzy na temat roli, jaką odegrała w historii naszego miasta polska rodzina Urbanowskich, oraz poznania bogatego dorobku przedsiębiorstwa, na który składa się szereg wartościowych zabytków pod względem historycznym i artystycznym.

Wystawę można oglądać do 26 stycznia 2014roku.

Starościna Sekcji Kulturoznawczej - Elżbieta Sikorska
wernisaż.jpg

Nasz Uniwersytet zdobył drugi grant w programie ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych) z  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt ma tytuł „Śpiewająca integracja" i jest realizowany w partnerstwie z Domem Pomocy Społecznej przy ul. Narutowicza 14. Koordynatorem projektu jest Teresa Riemer.

W dniach 9-10 października 2013 przedstawicielki naszego UTW złożyły wizytę w Zakopanym Pani dr Annie Sztaudynger – Kaliszewicz, byłej Prezes Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im .Heleny Kretz. Okazją do złożenia wizyty były 80-te urodziny Pani Anny oraz zbliżające się uroczystości 35-lecia działalności naszego UTW.

Delegacja w osobach Wandy Jankowskiej i Alicji Korytkowskiej przekazała w imieniu wszystkich słuchaczy serdeczne życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu lat życia, przekazując kwiaty, list gratulacyjny oraz obraz wykonany przez koleżankę Inez Kozłowską – Rogalską.

Spotkanie było znakomitą okazją do wspomnień i rozmowy na temat naszego UTW. Pani Anna przyjęła nas niezwykle serdecznie dzieląc się z nami ciekawymi wspomnieniami z początku działalności naszego UTW. Podczas długiej wieczornej rozmowy przywołała wiele osób, z którymi współpracowała, wykładowców i osób, które swym działaniem wspierały UTW. Zaskoczyła nas  wspaniałą pamięcią , była to niezwykle ciekawa lekcja historii.
Anna Sztaudynger.jpg

7 października odbyła się uroczysta inauguracja 35. roku akademickiego naszego Uniwersytetu. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu ŁUTW, Prezes Zarządu Alicja Korytkowska w ciepłych słowach powitała wszystkich przybyłych gości, wśród których znaleźli się: Poseł na Sejm RP Elżbieta Królikowska-Kińska, Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz Rektor Uniwersytetu Łódzkiego profesor Włodzimierz Nykiel.

Wykład inauguracyjny o podatkach wygłosił prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel .

„Studenci" stawili się licznie, nie dla wszystkich starczyło miejsc w auli.

Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali „Gaudeamus igitur", wspomagani nagraniem w wykonaniu chóru ŁUTW.
Wydarzenia 2013 inauguracja.jpg