Wydarzenia 2012/2013

Wystawą zdjęć wykonanych przez słuchaczy ŁUTW zakończyły się Warsztaty fotograficzne współfinansowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych. Otwarcie wystawy z udziałem Pani Prezes Alicji Korytkowskiej i prowadzącego warsztaty Pana Pawła Rogalińskiego odbyła się 14 czerwca 2013 roku. Wystawę można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Śródmieście do końca lipca. Serdecznie zapraszamy.

 

plakat wystawy foto.jpg
 
 • ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2012/2013
W dniu 10 czerwca 2013 roku zakończyliśmy kolejny rok pracy naszego Uniwersytetu. Podczas uroczystości Pani Prezes Alicja Korytkowska wręczyła dyplomy gratulacyjne kolejnej grupie naszych członków obchodzących w tym roku jubileusz 90 urodzin.

Są to:

Aleksandra Bartoszewska

Wanda Maria Borkowska

Zofia Burska

Krystyna Jakubiak

Zdzisław Korkuć

Daniela Kunikowska

Wszystkim jubilatom życzymy zdrowia, pomyślności, spełnienia marzeń i wielu, wielu lat życia.

 

Występ chóru uświetnił całą uroczystość.

koniec roku 2013.jpg

Zdjęcia: Halina Jezierska

Kolaż: Halina Miksa

 • 10-go czerwca 2013 premiera dla słuchaczy ŁUTW. Przygotowany program obejmował ludowe piosenki "zamorskich" krajów jak: Urugwaj, Kanada, Izrael, Grecja, a także piosenki węgierskie, rosyjskie, niemieckie, no i oczywiście polskie. Koncert bardzo się podobał. Na twarzach widać było uśmiechy, a czasem także wzruszenie. W podróży bardzo pomocna była prezentacja przedstawiona przez Starościnę.
  Podziękowaniom P. Iwonie Ejsmont, P. Helenie Bielickiej i całemu chórowi nie było końca, a wręczone bukiety wydatnie o tym świadczyły.
  Piękne dekoracje wykonały Panie z Sekcji Plastycznej we współpracy z P. Agnieszką Kołodziejczyk i P. Aurelią Rosiak.
koniec roku lutw 2013.jpg
 • I znowu koniec roku akademickiego i tradycyjnie występ Chóru. Tym razem przygotowaliśmy koncert pt. "Z piosenką przez świat". Program prezentowaliśmy 7.06.2013 w "naszym" DPS. Próba generalna. Dostaliśmy wielkie brawa.
 

koniec roku w domu 2013.jpg

 

 • W dniach 20-23 maja br. odbyła się wycieczka do Elbląga, Fromborka, Malborka i innych ciekawych miejscowości.

Wycieczka Ani.jpg

 • W kwietniu i maju słuchacze naszego Uniwersytetu mieli możliwość zwiedzać BUŁ. BUŁ pełni rolę biblioteki publicznej otwartej dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego  i innych uczelni oraz całego społeczeństwa. W trakcie  zwiedzania dowiedzieliśmy się jak należy korzystać ze zbiorów. Zbiory Biblioteki opisane są w katalogach komputerowych i kartkowych.Książki i czasopisma zarejestrowane w katalogu komputerowym i  katalogach kartkowych zamawiamy wyłącznie drogą elektroniczną z komputerów mających dostęp do Internetu. Dla osób zainteresowanych w nowym roku akademickim organizowane będą cykliczne  warsztaty biblioteczne prowadzone przez pracowników Biblioteki.

Wydarzenia Warsztaty biblioteczne 2013.jpg

 • W dniu 9.05.2013 gościliśmy grupę „studentów" Uniwersytetu Trzeciego Wieku z warszawskich Bielan. Wykład n/Pani Małgorzaty Wiktorko wzbudził ogromny zachwyt i zazdrość, że mamy tak świetnych wykładowców. Goście zwiedzili wystawę  Korespondencje. Sztuka Nowoczesna i uniwersalizm w MS2, Muzeum Miasta i Centralne Muzeum Włókiennicze. Wyjeżdżali zachwyceni Łodzią i naszym uniwersytetem.  Ewa Podogrocka

Wydarzenia 12-13 wizyta utw z W-wy.jpg

 • Jubileusz 5-lecia Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W dniu 8 kwietnia Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził swój 5 letni jubileusz. Zaproszeni goście w czasie multimedialnej prezentacji poznali historię i działalność ŁUTW. Uniwersytet skupia 150 osobową grupę wspaniałych, wymagających, również od siebie studentów . Słuchacze to ludzie, którzy rozumieją potrzebę kształcenia ustawicznego, dla zdrowia intelektualnego, fizycznego i psychicznego człowieka, chcących dzielić się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem życiowym. Podejmują nowe wyzwania, wychodzą do ludzi niosąc radość i pogodę ducha, nawiązują przyjażnie, potrafią cieszyć się szczęściem na każdym etapie życia.
  Uniwersytet na stałe zaistniał w mieście i regionie.
  Renata Cocyk

Wydarzenia 12-13 Łowicz Jubileusz.jpg

 • SPOTKANIE WIELKANOCNE

  W dniu 26 marca 2013 r. w Domu Literatury, dawniej Forum odbyła się impreza Wielkanocna - "Koncert Pasyjny"

  Wykonawcami byli studenci i pracownicy Akademii Muzycznej w Łodzi.

  W imprezie uczestniczyło około 60 słuchaczy naszego UTW.

  Spotkanie było okazją do składania życzeń Wielkanocnych.

  Andrzej Łukasiewicz

spotkanie wielkanocne 2013.jpg

 • 25 marca 2013 pojechaliśmy z Koncertem Wielkanocnym i Świątecznymi Życzeniami do zaprzyjaźnionego DPS "Włókniarz". Tutaj zawsze jesteśmy bardzo serdecznie witani i gorąco oklaskiwani. Niezwykłe i poruszające podziękowania za wszystko: śpiew, recytacje, a szczególnie dobór tekstów przekazał nam Pan Przewodniczący Rady Mieszkańców. Tradycyjnie wizyta zakończyła się rozmowami przy słodkim poczęstunku.

Wydarz. 2013.Włókniarz Wielkanoc 2013.jpg

 • 20 marca 2013 Chór wystąpił na spotkaniu Wielkanocnym naszego Uniwersytetu. Koncert bardzo podobał się Koleżankom i Kolegom. Bisowaliśmy. Ogromne owację dostała P. Iwona Ejsmont. Niestety wielu słuchaczy nie dotarło, prawdopodobnie z powodu złej pogody. Szczególne podziękowania należą się P. Krystynie Szafraniak i P. Elżbiecie Franc-Brandeburg z Sekcji Plastycznej, które we współpracy z P. Aurelią Rosiak i P. Anettą Brzeską przygotowały piękną dekorację.

Wydarz. chór Koncert Wielkanocny 2013.jpg

 • Zima nie ustępuje a my radośnie śpiewamy "Alleluja Wiośnie".
  Pierwszy wiosenny koncert odbył się w "naszym" DPS  w dn. 18 marca. (dla nas to próba generalna). Było refleksyjnie, podniośle i radośnie jak na Wielkanoc przystało. Repertuar zawierał pieśni i wiersze okolicznościowe i wielkanocne  w opracowaniu muzycznym jak zwykle naszej chórmistrzyni Iwonki Ejsmont.
  Sekcja sceniczna życzy Koleżankom i Kolegom wesołych
  Świąt Wielkanocnych

Wydarz.2013 Chór Wielkanoc koncert DPS.jpg

 • Pożegnalny koncert Sumire

  Sekcja Kaligrafii i Języka Japońskiego patronowała młodziutkiej stypendystce japońskiej Sumire (fiołek), która przebywała w Polsce na stypendium ufundowanym przez nasz rząd (po tragedii w 2011). Sumire, poza nauką w Akademii Muzycznej w klasie pani prof. Katarzyny Kling, uczestniczyła w zajęciach Sekcji Kaligrafii i Języka Japońskiego. Sumire zdobyła ogromną sympatię naszych słuchaczek. Niestety wszystko się kiedyś kończy. Nasza urocza Sumire odleciała 12 marca do Japonii. W dniu 8 marca dała koncert pożegnalny w sali Akademii Muzycznej (nie ukrywam, byłyśmy inicjatorkami). Sumire wykonywała miedzy innymi utwory Mozarta i Chopina, grała b.dobrze i wyglądała ślicznie.

  Starościna Ewa Podogrocka

Wyd.2013.Sekc.jap.koncert Sumire.jpg

 

 • Z wizytą u Scheiblerów!

  W dniu 5 marca 2013 roku zostaliśmy zaproszeni do Muzeum Kinematografii mieszczącym się w pałacu Anny i Karola Scheiblerów, gdzie w pięknej sali balowej dr Łukasz Grzejszczak w ciekawym jak zwykle wykładzie, przywrócił dawny blask ich byłej rezydencji oraz wprowadził nas na salony łódzkiej burżuazji.
  Starościna sekcji kulturoznawczej Elżbieta Sikorska

Wydarz. Sek. Kult. Z wizytą u Scheiblerów 05.03.13.jpg

 • Szczęśliwy powrót Sekcji kulturoznawczej do Muzeum Miasta Łodzi.

  Z radością informuję, że od drugiego semestru roku akademickiego 2012/2013 po półrocznej przerwie Sekcję Kulturoznawczą poprowadzi ponownie dr Łukasz Grzejszczak przy współpracy z mgr Anną Walaszczyk. Wykłady odbywać się będą w pięknej sali lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.
  Inauguracyjny wykład pt. "Sztuka francuskiego rokoka" w dniu 20 lutego 2013r. poprowadził ku radości licznie przybyłych słuchaczy dr Łukasz Grzejszczak.
  Spotkanie inauguracyjne zaszczyciła także Pani Alicja Korytkowska Prezes ŁUTW.
  Terminy kolejnych spotkań:

  6 marca godz.15.00

  27 marca godz.14 30.
  Starościna Sekcji Kulturoznawczej - Elżbieta Sikorska

Wydarzenia Sekcja kulturoznawcza 2013.jpg

 • Zapraszamy na Wystawę prac Sekcji Plastycznej ŁUTW do Łódzkiego Domu Kultury. Wystawa będzie czynna do 03. 03. 2013.
 • Dni Kultury Japońskiej, które odbyły się w dniach 1-3 luty w Ogrodzie Botanicznym zapisały się już w tradycji naszego miasta. Oczywiście dzięki wielkiemu, zaangazowaniu Pani Barbary Yoshidy i Pana Masakatsu Yoshidzie. Bardzo interesującej i pięknie plastycznie wykonanej wystawie towarzyszyły ciekawe wykłady i warsztaty. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

  Starościna Sekcji Kultury Japońskiej - Ewa Podogrocka

Dni Kultury Japońskiej 2013.jpg

 • 7 lutego 2013 odbyła się konferencja zrealizowana w ramach Łódzkiego Zjazdu Latarników Polski Cyfrowej, stanowiącego element ogólnopolskiego projektu POLSKA CYFROWA ROWNYCH SZANS. Realizatorami tego unikalnego w skali kraju projektu są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie". ŁUTW reprezentowały: Alicja Korytkowska, Halina Miksa i Wanda Jankowska. Informacje na temat programu Polska Cyfrowa Równych Szans jak i Latarników Polski Cyfrowej można znaleźć w serwisie http://www.latarnicy.pl . Zapraszamy wszystkich słuchaczy do zapoznania się z podręcznikiem dla osób 50+ "Korzystnik internauty".

kolaż wykonała Halina Miksa

konferencja latarnikow.jpg

 • Z nieukrywaną radością i przyjemnością nasi słuchacze przyjęli zaproszenie od dr Łukasza Grzejszczaka w dniu 20 stycznia 2013 roku do Muzeum Miasta Łodzi na wykład i wystawę pt., „Co kryją w sobie? Z historii damskiej torebki XIX - XX w." Po wysłuchaniu ciekawego jak zwykle wykładu prezentującego historię torebki damskiej oraz jej rolę w dziejach mody, uczestniczyliśmy w kuratorskim oprowadzeniu po wystawie, która starała się nie tylko odpowiedzieć na pytanie o zawartość,ale także o „ fenomen, " jaki w kulturze ubioru stanowiła torebka na przestrzeni minionego stulecia. Wśród eksponatów mogliśmy obejrzeć torebki o różnorodnym zastosowaniu podróżne, wakacyjne, codzienne, przedpołudniowe, wizytowe, wieczorowe, balowe, wykonane ze skór, tkanin, metali, oraz tworzyw sztucznych.
  Bogactwo technik, form i dekoracji umożliwiło nam prześledzić ewolucję, jakiej podlegała damska torebka na przestrzeni omawianego okresu. Długo pozostaną nam nam w pamięci wrażenia po zwiedzeniu wystawy. Starościna sekcji kulturoznawczej Elżbieta Sikorska.

Wydarzenia sek. Kultura 2012.jpg

 

Podziękowanie dla chóru z Włókniarza 2013.JPG.jpg

 

 • To już ostatni Koncert Wigilijny. 17 stycznia 2013 wystąpiliśmy w DPS "Włókniarz". Tutaj czujemy się jak w rodzinie. Koncert oczywiście bardzo podobał się Seniorom, którzy po zakończeniu gromkimi głosami odśpiewali nam "Sto lat"

Wigilia 2012 Włókniarz kolaż.jpg

 • Tradycją się stało, że kolędujemy na Uroczystości Wigilijnej emerytów Uniwersytetu Łódzkiego.

  Właśnie 9 stycznia 2012 chór wystąpił w pięknej sali Senatu przed dostojnym, profesorskim (i nie tylko) gronem. Dostaliśmy gromkie brawa. Zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek z szampanem.

Koncert Wigilijna na UŁ 2012.jpg

 • Pastorałkowy koncert wigilijny został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy, a nowe kompozycje Iwonki Ejsymont ostatecznie oklaskiwano na stojąco. Nastrojową, piękną dekoracje świąteczną zaprojektowała i wykonała Staszka Andrzejewska-Wdowiak we współpracy z Aurelią Rosiak. Uroczystości kolędowe grudzień 2012 dopełniły opłatkowe życzenia. Sekcja Sceniczna życzy Koleżankom i Kolegom pogodnych Świąt i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2013.

Koncert wigilijny 2012 na ŁUTW.jpg

 • Spotkanie Opłatkowe Klubu Koleżeńskiego w Śródmiejskim Domu Kultury. 18 grudnia w licznym gronie, z udziałem Pani Prezes Alicji Korytkowskiej, świętowaliśmy nadchodząca Wigilię. Spotkanie rozpoczęło się występem studentów Akademii Muzycznej, którzy przygotowali spektakl kolędowo-pastorałkowy. Piękne głosy, uroda młodości wprowadziły zebranych w ciepły świąteczny nastrój. Potem były życzenia od Dyrekcji Forum, dla Dyrekcji od nas i smaczne świąteczne co nieco, przeplatane  śpiewaniem kolęd przez wszystkich biesiadników. Toast za pomyślność w Nowym Roku zakończył spotkanie.
   

Spotkanie opłatkowe w KK 2012.jpg

 • Już kolędujemy! Kolędowanie 2012 Chór rozpoczął od występów w "naszym" DPS-e. Tegoroczny program składa się przede wszystkim z pastorałek; tych znanych i zupełnie nowych autorstwa "rodzinnego" - syna naszej koleżanki i oczywiście muzyki nieocenionej Iwonki Ejsmont! Program został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy.Ten występ był wyjątkowy również dlatego, że uczestniczyliśmy w programie "Wieczór Wigilijny" przygotowanym przez pensjonariuszy i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Było uroczyście, serdecznie i pięknie.

Koncert Wigilijny DPS 12.jpg

 • Kolejny spacer po Łodzi

  Był piękny, słoneczny dzień. Trudno uwierzyć, że to już 20 listopada. Spacer zatytułowany „Śladami Juliana Tuwima oraz Władysława Reymonta" rozpoczęliśmy o godz. 12.30. zgodnie z ustaleniami od zwiedzania „Dętki". Naszymi przewodnikami byli; pan Darek Chwalborski oraz pani Ewelina Kaźmierczak. W spacerze również uczestniczył przedstawiciel UMŁ, który był bardzo zaskoczony tak dużą liczbą uczestników-73 osoby. Uczestnikami spaceru i tym razem byli słuchacze z różnych łódzkich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Informacja o spotkaniu była zamieszczona w Dzienniku Łódzkim. Następnym punktem programu było Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Fabryki. W Muzeum Fabryki zakończyliśmy nasz kolejny udany spacer po Łodzi. Bilety wstępu do trzech muzeum oraz koszty pracy przewodników sponsorował Urząd Miasta Łodzi. Starościna Sekcji Turystycznej

  Anna Jaskułowska

Jesienny spacer II 2012.jpg

 • Jesienny spacer

Dwudziesty trzeci października br. był ciepłym i słonecznym dniem. O godz. 14.00 spod kościoła p.w. św. Anny wyruszyliśmy dużą grupą na spacer z naszym przewodnikiem panem Darkiem Chwalborskim. Spacer zatytułowany ,,Złe miasto.... a może ziemia obiecana,, miał na celu porównanie dwóch obrazów Łodzi.
Obrazu przedstawionego w literaturze z miastem współczesnym. W spacerze uczestniczyli słuchacze naszego Uniwersytetu oraz osoby, które o spacerze dowiedziały się z gazety „Dziennik Łódzki". Trasa spaceru wiodła od kościoła p.w. św. Anny, ul. Milionową, przez Księży Młyn, WSF i Park Źródliska. Spotkanie zakończyliśmy w Muzeum Kinematografii wśród pięknych mebli, obrazów i dostojnych pieców kaflowych, bogato zdobionych sufitów i ścian. W spacerze brało udział 58 osób. Spacer oraz bilety wstępu były finansowane przez UMŁ.
Starościna Sekcji Turystycznej
Anna Jaskułowska

 • Koncert chóru ŁUTW w IE. W dniu 23.XI.2012 odbył się w Instytucie Europejskim  - VI Generalny Zjazd Szkolnych Klubów i Kół Europejskich dla Łodzi i Województwa Łódzkiego. O artystyczną oprawę uroczystości poproszono nasz Chór. Nie bez obaw przyjęliśmy zaproszenie, bo nigdy jeszcze nie śpiewaliśmy dla młodzieży. Przygotowaliśmy stosowny program. Koncert rozpoczęliśmy Hymnem Zjednoczonej Europy. Następnie zaśpiewaliśmy Hymn ŁUTW; Ojczyzna ma, Życie jest piękne, Uśmiechnij się, Razem. Koncert był krótki (żeby młodych nie zanudzić) ale udał się wspaniale. Nagrodzono nas gorącymi brawami i zapewnieniem organizatorów o dalszej współpracy.

Koncert w IE.jpg

 

 • Informujemy, że Wykładowcy sekcji Języka i Kaligrafii Japońskiej oraz Kultury Japońskiej Panu MASAKATSU YOSHIDA został przyznany Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystość wręczenia medalu odbędzie się w dniu 15 października 2012r.o godz.10.00 w Auli im. Profesora Wacława Szuberta przy ul. Lindleya 15 w Łodzi.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość.

 

 • INAUGURACJA

Każdej jesieni w październiku

W murach Uczelni Trzeciego Wieku

Inauguracja nowego roku

Więc nie stój z boku, nie stój z boku!

Trochę wcześniej niż pisze w wierszu nasza Koleżanka Anna Gałkiewicz, bo już 26 września zainaugurowaliśmy nasz 34. rok akademicki 2012/2013. Jak zwykle, aula była wypełniona po brzegi a nawet bardziej – kilka osób siedziało na parapetach okiennych. Zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście: wice Prezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, wice Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Królikowska-Kińska, Prorektor d/s programów i jakości kształcenia UŁ prof.dr hab. Jarosław Płuciennik, przedstawiciele instytucji współpracujących z naszym ŁUTW – Muzeum Sztuki w Łodzi, Śródmiejskiego Forum Kultury, Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych oraz Łódzkiego Domu Kultury. Były Rektor UŁ prof. dr hab. Wiesław Puś wygłosił interesujący wykład inauguracyjny. Goście w miłych słowach gratulowali nam osiągnięć i życzyli dalszych sukcesów. Chór odśpiewał hymn ŁUTW i Gaudeamus igitur iuvens dum sumus… a wszyscy słuchacze cieszyli się ze spotkania po wakacjach i piękną, letnią pogodą. 1 października rozpoczynamy z radością nasze ulubione zajęcia a ich wybór jest coraz większy o czym można przekonać się zaglądając w zakładkę ZAJĘCIA lub do Biuletynu.

page32.jpg

 

 • Dwadzieścia lat a może mniej…

zielona gora a.jpg

Dwie Panie Rektor: UZ i ZUTW

Pod takim hasłem odbywały się obchody 20-lecia Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W dniach 12-15 września 2012r na zakończenie obchodów zorganizowana została ogólnopolska konferencja UTW pod tytułem „Współczesny regionalizm pomiędzy tradycją a nowoczesnością". Obchody zaczęły się w kwietniu i obejmowały liczne imprezy jak np. Dzień Sportu w Drzonkowie z licznymi konkurencjami i medalami dla najlepszych, koncert Śpiewnik Uniwersytecki, wystawy obrazów i fotografii, spotkania z poezją słuchaczy …

Z okazji Jubileuszu wszyscy słuchacze sfotografowali się w specjalnie na ten cel wykonanych koszulkach z napisem jak w tytule i w oryginalnych kapeluszach. Na konferencję we wrześniu wydano jubileuszowy numer INSPIRACJI z pod tytułem" Piękni „Dwudziestoletni" (do obejrzenia w naszym Biurze).

Konferencja kończąca obchody miała niezwykle bogaty program i oprawę. Odbywała się w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego i w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (gdzie ZUTW ma swoją, 200-u metrową siedzibę) oraz w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Program konferencji uzupełniał koncert w Filharmonii, zwiedzanie Muzeum oraz atrakcje związane z „Winobraniem 2012".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele 115 utw z całej Polski. ŁUTW reprezentowała Teresa Riemer-Rozmarynowska.

Zielonogórski UTW jest hołubiony przez władze miasta i jest jego chlubą. Twórczyni i prezeska ZUTW pani Zofia Banaszak została honorowym obywatelem Zielonej Góry, a na inauguracji konferencji wręczono jej insygnia rektorskie.

Teresa Riemer

 

 • Słuchaczka naszego uniwersytetu Pani Teresa Riemer-Rozmarynowska weszła w skład Miejskiej Rady Seniorów

szczegóły na stronie: http://www.uml.lodz.pl/miasto/aktualnosci/?news=21330&rok=2012-07