Wydarzenia 2011/2012

 • ZAKOŃCZYLIŚMY 33. ROK AKADEMICKI

  6 czerwca podczas uroczystości kończących 33. rok pracy naszego Uniwersytetu Pani Prezes Alicja Korytkowska wręczyła dyplomy gratulacyjne słuchaczkom obchodzącym w tym roku 90. Urodziny, są to:

  Genowefa Kubiak

  Apolonia Piestrzyńska

  Zofia Stawińska

  Wiesława Wesołowska

  Tylko pierwszej z nich zdrowie nie pozwoliło osobiście odebrać gratulacji, pozostałe trzy eleganckie Panie zaimponowały nam znakomitą kondycją. TAK TRZYMAĆ!

  Pani Ludwika Ptak jest słuchaczką, która ma najdłuższy staż „studencki" - równe 33 lata! Dostała także stosowny dyplom gratulacyjny.

  Pani Genowefa Płusa otrzymała dyplom gratulacyjny za wieloletnie starostowanie Sekcji Turystycznej.

  Podziękowaniom Pani Prezes składanym Pani Iwonie Ejsmont, od 12-u lat znakomicie prowadzącej chór, towarzyszył gromki aplauz wszystkich obecnych.

  Występ chóru, który uświetnił uroczystość opisała już wcześniej w tym miejscu Ewa Gabryjelska.

Przepiękny kolaż wykonała Halinka Miksa.

ZAKONCZENIE ROKU.jpg

 • To już zdecydowanie pożegnalny, przedwakacyjny występ chóru. Śpiewaliśmy DPS "Włókniarz". Występ wzbogaciliśmy o "Barkę", a to dlatego, że mamy rocznicowe obchody wizyty Papieża Jana Pawła II  w Łodzi. Strzał w 10-tkę. Cała sala śpiewała z nami. Również piosenki harcerskie cieszyły się wielkim powodzeniem i były wspólnie śpiewane. Podziękowania, życzenia udanych wakacji i oczywiście zaproszenie zaraz po wakacjach. Szkoda, że nie jest to możliwe, bo naprawdę widać radość z tego naszego śpiewania. Na koniec kwiaty dla Iwonki, a dla wszystkich słodki poczęstunek.

 VI.2012 Dom Włókniarza.jpg

 • Rok skończył się i "już czas krąg zawiązać". W takim harcerskim klimacie wystąpił chór na zakończenie roku akademickiego 2012. No może nie do końca, bo pierwsza część była bardziej nastrojowa, trochę nostalgiczna. Za to druga zdecydowanie "harcerska". Słuchacze bawili się świetnie i śpiewali razem z nami. Mieliśmy dużą tremę , bo  okres przygotowania bardzo krótki i repertuar nie do końca oczywisty, wyraźnie dwu członowy.
  Wszystko jednak udało się nadzwyczajnie , a Iwonka została uhonorowana brawami na stojąco. Teraz ogłaszamy przerwę wakacyjną i " przy innym ogniu, w inny czas, do zobaczenia znów".
  Z tym program wystąpiliśmy już w poniedziałek 4.06 w DPS na Narutowicza - próba generalna. Bardzo udana, z czynnym udziałem mieszkańców Domu.

 

Zakończenie roku 2012 czerwiec a.jpg

 

 • OSTATNIE SPOTKANIE w PROJEKCIE „Express & Connect"

     Zgodnie z planem Projektu, czwarte kończące współpracę spotkanie, wypadło w Polsce. Nasi partnerzy z sześciu krajów, to ludzie młodzi a nawet bardzo młodzi. Postanowiłyśmy (16 seniorek z ŁUTW), że musimy zaprezentować nas, nasz Uniwersytet i Łódź, tak, by nikt nie miał wątpliwości, że „Nie ma na starość lepszego leku…"

Przede wszystkim pokazać młodszym potęgę i poziom naszego UTW a przy okazji nasze możliwości i umiejętności. Były więc wykłady naszych profesorów Mieczysława Gajosa i  Ziemowita Wojtczaka, warsztaty japońskie obejmujące kaligrafię, origami i ceremonię herbaty z wystawą japoniców i folderem po angielsku o naszych japońskich sekcjach.

     Trzy krótkie dni spotkania wypełniły ponadto: zwiedzanie Łodzi, muzeum Włókiennictwa, Cmentarza Żydowskiego, Szkoły Filmowej, warsztaty w Muzeum Bajki, lekcja w Lektoracie języka polskiego dla obcokrajowców UŁ.

     Rozrywki wieczorne zorganizowane były w Centrum Konferencyjnym przy ul. Rogowskiej z występami naszego chóru przy ognisku oraz pożegnalne spotkanie we wspaniałych wnętrzach Palacu Bidermannów, gdzie mieści się Wydział Historii Sztuki UŁ.

Wszystkim zajęciom towarzyszyła ekipa TVP Łódź.

Co się działo na kończącym spotkaniu dobitnie świadczy, że nasz plan pokazania na co stać seniorów powiódł się znakomicie.

Plan spotkania i jego perfekcyjne zrealizowanie zawdzięczamy niestrudzonym koordynatorkom projektu: Wandzie Jankowskiej i Jadwidze Weigt.

Jak uporządkujemy setki zdjęć i wybierzemy kilka do kolażu,  będzie tu też dołączony.

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia relacji w audycji „Być Seniorem". Link poniżej.

Tekst Teresa Riemer a kolaż zrobiła, jak zwykle, Halina Miksa 

http://lodz.tvp.pl/7427031/20052012

KOLAŻ EXa.jpg

 • TO JUŻ ZDECYDOWANIE OSTATNI,  WIELKANOCNY WYSTĘP CHÓRU. NIECO WZBOGACONY O PIOSENKI I WIERSZE WIOSENNE.  WYSTĘP ODBYŁ SIĘ W DPS "WŁÓKNIARZ' NA UL.KRZEMIENIECKIEJ. JAK ZWYKLE BYŁO BARDZO SERDECZNIE.TYM RAZEM NIE POCZĘSTOWANO NAS HERBATĄ (AWARIA CZAJNIKA) CO POTRAKTOWANO JAKO ZAPOWIEDŹ PILNEJ ,NASTĘPNEJ WIZYTY Z PROGRAMEM WAKACYJNYM.

Koncert wielkanocny Dom Włókniarza 1.jpg

 • W dniu 11.04.2012 przedstawiliśmy Koncert Wielkanocny w "naszym" DPS przy ul Narutowicza 114. Było nieomal rodzinnie - z osobistymi podziękowaniami dla solistów i recytatorek. Szczególnie gorąco wiwatowano na cześć naszej maestro -  Iwonki.
  Oczywiście dla tej naszej publiczności będziemy występować z każdym nowym programem.
  Wielkanoc 2012 DPS Narutowicza kolaż1.jpg

 •  Z wielką przyjemnością kolejny raz skorzystaliśmy w dniu 27 marca 2012 r. z zaproszenia dr Łukasza Grzejszczaka do Muzeum Miasta Łodzi, gdzie uczestniczyliśmy w sesji wspomnieniowej poświęconej Andrzejowi Kreutz - Majewskiemu wybitnemu scenografowi i malarzowi, a zorganizowanej w pierwszą rocznicę Jego śmierci.

  Sesja przybliżyła nam sylwetkę artysty, który cieszył się sławą nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Przez blisko 40 lat pełnił funkcję naczelnego scenografa Teatru Wielkiego w Warszawie, stworzył ponad 300 scenografii teatralnych i operowych. Napisał również wiele artykułów z dziedziny malarstwa i teatru, wydał także wiele książek.

  Natomiast na wystawie mogliśmy obejrzeć nie tylko Jego bogaty dorobek scenograficzny i malarski, ale także warsztat twórczy, metody pracy, kolejne jej etapy - szkice, projekty wstępne, detale. Jest to zbiór nieznanych szerszej publiczności projektów scenograficznych i kostiumów wykorzystanych do spektakli wystawianych na scenach Teatru Wielkiego i Teatru Nowego w Łodzi przy współpracy między innymi z Kazimierzem Dejmkiem. Na wystawie mogliśmy także obejrzeć ciekawe obrazy artysty ze zbiorów prywatnych. Starościna Sekcji Kulturoznawczej - Elżbieta Sikorska

SEKCJA KULTUROZNAWCZAmala.jpg

 • Stało się już tradycją zapraszanie uczestników Warsztatów Lit. UTW przez członków Izby Lekarskiej na coroczny Ogólnopolski Konkurs Literacki Lekarzy. W piątkowy wieczór w lutym trzyosobowa delegacja z przyjemnością słuchała utworów zdolnych medyków w kategorii poezji i prozy. Mogłyśmy pozazdrościć talentu i wziąć udział w wyborze najciekawszych utworów. Zwycięzcy opróżnili puchary wina, a na zakończenie wystąpił kabaret zdolnych medyków. W satyrycznych tekstach rozprawiali się z trudnymi problemami służby zdrowia i NFZ. W niecodziennych nastrojach opuszczały gościnne progi stylowego pałacyku

Ela Skałbania, Jola Jaśkiewicz i opisująca wieczór Jadwiga Jałmużny.

 • 28 marca 2012r. I znów Wielkanoc i nowy premierowo-okolicznościowy występ chóru.
  Tym razem zaprezentowaliśmy wiersze klasyków: Kasprowicz, Rydel, Twardowski, a także naszej koleżanki K.Gałdeckiej. Wszystko oczywiście z muzyką i w aranżacji Iwonki Ejsmont. Więcej też było „solówek", „duetów" a nawet „trio", w wykonaniu naszych znanych i lubianych solistów. Występ był udany, sądząc po nieomal owacyjnym przyjęciu.
  A wszystko to w dyskretnej, pięknej scenerii wykonanej przez kol. Anielę Rosiak przy współpracy Sekcji Plastycznych.

Wielkanoc 2012 ŁUTW mala.jpg

 

 

UCHWAŁA

KONGRES UTWa.jpg

 

KONGRES UTW 1.jpg

 • Chór rozpoczął wiosenne koncertowanie. W dniu 15 marca  daliśmy koncert trochę wielkanocny a trochę wiosenny w Bibliotece przy ul. Brzeźnej. Wynaleziono nas przez internet i zaproszono. Mieliśmy duży niepokój, bo i środowisko nowe, nieznane a i repertuar do końca nieoszlifowany.
  Niepotrzebnie, wszystko udało się doskonale. Odnieśliśmy sukces, miarą czego jest prośba organizatorów i słuchaczy o wpisanie Biblioteki w stały kalendarz naszych występów.
  Zofia Fiedorowicz i Ewa Gabryjelska

                       

3.03.12 Brzeźna, Biblioteka koncert1.jpg

 

 • W dniu 9 marca br. nasza koleżanka Jadwiga Mnich wzięła udział w raucie w Ambasadzie Japonii w Warszawie.

Przyjęcie było wydane z okazji pierwszej rocznicy tragicznego trzęsienia ziemi w Japonii, w podzięce za solidarne wsparcie, jakiego Polska udzieliła Japonii po tym wydarzeniu. Spotkanie zaszczyciła Anna Komorowska i Donald Tusk. Podziękowanie, jakie składał Ambasador Japonii przekazujemy tym słuchaczom, którzy w ubiegłym roku poparli pieniężnie naszą akcję „Pomagamy Japonii".

Teresa Riemer, Halina Miksa.

 Ambasada Japońska.jpg

 • Miejska Biblioteka Publiczna Łódż-Śródmieście Filia nr 9 dla Dorosłych ul.Brzeżna 10 oraz p. Zofia Bas serdecznie zapraszają na wystawę obrazów "W poszukiwaniu światła". Wystawę można zwiedzać w dniach 3.02 - 16.03.2012r  w godzinach: Poniedziałek 11:00-16:00,  Wtorek-piątek 10:00-19.00

 

OGRÓD BOTANICZNY 20121.jpg

 • Chór zakończył Koncerty Bożonarodzeniowe. Oprócz premierowego występu dla słuchaczy ŁUTW kolędowaliśmy: w D.P.S "Włókniarz", w D.P.S."Serce", na spotkaniu świątecznym Klubu Emerytów UŁ i ostatnio w D.Dz.P. nr 2. Wszędzie przyjmowano nas bardzo serdecznie, z prośbą: "Odwiedzajcie nas koniecznie z każdym waszym programem". Będziemy o tym pamiętać.

Koncert Wigilijny w D.Dz.P. Nr 2 styczeń 2012maly.jpg

 • WYSTAWA PRAC WAKACYJNYCH

Sekcja Plastyczna pokazuje swój dorobek na wystawie w kawiarni ŁDK. Patronuje wystawie  Galeria Łódka. Na wernisażu w dniu 4 stycznia 2012 r., licznie zgromadzeni goście, podziwiali kilkadziesiąt wystawionych prac. Okolicznościowe gratulacje złożyła Prezes Zarządu ŁUTW, Alicja Korytkowska. Fotografie z wernisażu - Jadwiga Weigt. Kolaż z nich wykonała Halina Miksa.

 

WERNISAŻ1.jpg

 • ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE 16 GRUDNIA

Tradycyjne kolędowanie, tym razem, poprzedziła szczególna uroczystość wręczenia legitymacji HONOROWEGO SŁUCHACZA szczególnie zasłużonym dla ŁUTW :

-  dr Brygidzie Butrymowicz, która pełniła funkcję Prezesa Zarządu przez 4 kadencje (12 lat)

- dr Krystynie Gralewicz, byłej vice Prezes Zarządu, osobie szczególnie aktywnej na polu tworzeni tematyki wykładów, przy redagowaniu Biuletynu, inicjatorce naszej strony www i nowych form działania naszego UTW.

Dr Brygida Butrymowicz otrzymała od słuchaczy wiele ciepłych słów, kwiatów i upominków. Tę część spotkania uświetnił swoją obecnością i krótkim przemówieniem Rektor UŁ prof. zw. dr hab. Włodzimierz Nykiel.

Uhonorowanym osobom sala zaśpiewała gromkie STO LAT!

DWIEŚCIE LAT zaśpiewano Panu Janowi Michałowskiemu, który właśnie skończył 95 lat i jest najstarszym wiekiem naszym kolegą.

Potem już tradycyjnie świętowaliśmy zbliżające się Boże Narodzenie. Chór i soliści wykonali, jak zwykle, świetny program, zaśpiewali stare i nowe kolędy. Kolędowanie rozpoczęliśmy wesoło w takt piosenki: "Pada śnieg, dzwonią dzwonki sań.", a potem było bardziej nastrojowo, świątecznie. Wszystko za sprawą przede wszystkim P. Iwony Ejsmont (kompozytorki wielu utworów) i naszych solistów: Longiny Poniatowskiej,Wiesławy Kacprzyk, Edwarda Wróblewskiego, Ryszarda Szrodke, a także naszej nowej starościny Heleny Bielickiej.

Na koniec wszyscy zaśpiewali kolędę CICHA NOC i podzielili się opłatkiem.

Fotoreporterzy przy tym byli. Zdjęcia robiły panie: Jadwiga Weigt, Halina Miksa i Roma Szczocarz.

 

PODZIĘKOWANIE1.jpg

Koncert Wigilijny12011.jpg

 • "NIE BÓJMY SIĘ JESIENI"

  17 LISTOPADA 2011R. wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu miasta Łodzi zorganizował konferencję adresowaną do osób starszych. Na pierwszą część złożyły się trzy wykłady, dwa  z zakresu profilaktyki prozdrowotnej i jeden dotyczący bezpieczeństwa seniorów.
  W drugiej części prezentowały swoje dokonania cztery UTW.
  Prezentację "Dla seniorów w Łodzi -sekcja kultury japońskiej" przedstawiły słuchaczki ŁUTW Halina Miksa i Teresa Riemer. 

JESIEŃ1.jpg

 

 • Podziękowanie dla słuchaczek Sekcji Plastycznej ŁUTW za zaprezentowanie swoich prac podczas konferencji zorganizowanej przez Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ. Komisarzem wystawy była Pani Ineza Kozłowska-Rogalska

 podziekowanie1.jpg

 • Inauguracja 2011/2012

28-09-2011.jpg

28 września rozpoczęliśmy 33 rok naszej działalności .

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Stanisław Liszewski

28-09-2011-1.jpg

 

28-09-2011-2.jpg

Aula wypełniona do ostatniego miejsca.

28-09-2011-3.jpg

Chór pięknie zaśpiewał hymny.

Piękne zdjęcia zrobiła Roma Szczocarz.

 • WARSZTATY CHÓRU

kolaż1.jpg

W październiku Sekcja Sceniczna była na warsztatach w Spale. Odliczyliśmy się prawie w komplecie i ruszyliśmy z wielką wolą nauczenia się wszystkiego: dykcji, emisji głosu i oczywiście nowych piosenek. Spała przywitała nas bardzo ładną pogodą i bardzo dobrymi warunkami do pracy, a także odpoczynku. Ćwiczyliśmy pilnie dwa razy dziennie pod okiem naszej wspaniałej Iwonki Ejsmont. Wygospodarowaliśmy jednak czas na zwiedzenie Spały, ze szczególnym uwzględnieniem Sportowego Ośrodka Olimpijskiego, a także objechaliśmy okolice Kolejką Carską. Pracowaliśmy i odpoczywaliśmy cały tydzień, dzięki Janeczce Kiwalskiej, która bardzo profesjonalnie zorganizowała warsztaty. Mamy nadzieję, że efekty naszych starań będą zauważone na występach.