Seniorzy w akcji

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wraz z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę" ogłosiła dwie edycje konkursu pt. „Seniorzy w akcji". ŁUTW uczestniczył w I edycji konkursu.

Autorką projektu była p. Teresa Riemer-Rozmarynowska wraz grupą seniorów z Sekcji Kultury i Języka Japońskiego ŁUTW.  Podobne zajęcia przeprowadzone były wcześniej, w ferie zimowe 2007r. w Gimnazjum w Szczawinie.  Zrealizowano tam projekt pt. "Japonia, krótki kurs dla Gimnazjum w Szczawinie" w ramach konkursu ogłoszonego przez PAFW "Wspieranie wolontariatu". Zajęcia te spotkały sie z dużym zainteresowaniem młodzieży.

Dla Zespołu Szkół Sportowych w Aleksandrowie postanowiliśmy zorganizować bardziej rozbudowane zajęcia.  Duży wkład w realizację projektu wniósł pan Masakatsu Yoshida a także jego córka Izumi i żona Barbara. Pan Yoshida namówił też do współpracy cztery wolontariuszki japońskie, czasowo mieszkające w Łodzi. Polska grupa realizatorów to pięciu seniorów.

Projekt pt. „Japonia – ludzie, krajobrazy, kultura"  obejmował pięciodnowe zajęcia z 30-osobowa grupą uczniów Gimnazjum.

W czasie zajęć młodzież poznała geografię i krótką historię Japonii, tradycyjne stroje japońskie, japońskie alfabety i liczebniki, piosenki i filmy o szkole w Japonii. Dużo radości przyniosły warsztaty orgiami, kaligrafii i komiksu manga a wspólne przygotowywanie japońskich potraw było interesujące i smakowite.

W szkole sportowej nie mogło zabraknąć japońskich sportów. Pokazy kyudo - strzelania z łuku japońskiego i kendo – walki drewnianymi mieczami wzbudziły zrozumiały entuzjazm.

Młodzież miała tez dużą satysfakcję mogąc w strojach japońskich zaprezentować scenkę „Wizyta u japońskiej babci", popisując się wiedzą o tradycjach i obyczajach japońskich.

Zajęcia zakończyły się wycieczką do Ogrodu Botanicznego na wystawę „Kultura Japonii".

Seniorzy i pozostali realizatorzy zostali obdarowani przez Dyrekcję Gimnazjum kwiatami i pięknie wydrukowanymi podziękowaniami.

Ale dla nas ważna też była satysfakcja, że mamy oryginalną pasję i wiedzę, którą możemy przekazać młodym.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.