Sekcja Turystyczna 2011/2012

  • Wycieczka do Warszawy

WYCIECZKA DO WARSZAWY1.jpg

  • Kolejny wiosenny spacer Sekcji Turystycznej

 Nowy KOLAŻmaly.jpg

WIOSENNY SPACER1.jpg

  

Sekcja Turystyczna1.jpg    

  • Sudety  i Kotlina Jeleniogórska w dn. 20-23 09 2011 r.

Karkonosze.jpg

  • Wrażenia z wycieczki  -  Sudety 20.09.-23. 09. 2011 r.

Na zakończenie długich, 4-miesięcznych wakacji, sekcja turystyczna ŁUTW – nad której działalnością czuwa koleżanka Anna Jaskułowska – zorganizowała  dla amatorów wycieczek  4- dniową wycieczkę w Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Przewodnikiem wycieczki był nasz kolega Kazimierz  Dmytrzyk.   20 września 2011 r. wyruszyliśmy autokarem z parkingu przy ŁDK, kierując się na Wrocław do Świdnicy. Głównym obiektem zwiedzania był w Świdnicy kościół ewangelicki z XVII wieku, znany pod nazwą Kościoła Pokoju. Jest to wspaniała, ogromna świątynia, o niezwykłej barkowej architekturze, cała zbudowana z drewna  bez użycia metalowych części. Wnętrze robi kolosalne wrażenie: olbrzymia kubatura,  powiększona 3- piętrowymi emporami, może pomieścić około 6 tys wiernych, ściany pokryte roślinnymi malowidłami, ołtarz główny i ambona, a także loże rodowe zasłużonych władców ziemi świdnickiej spowodowały, że Kościół Pokoju został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury  UNESCO.

  Pełni wrażeń dotarliśmy wieczorem  do DW ,,Skalnik,,  w Borowicach koło Kowar, gdzie po zakwaterowaniu i po smacznym posiłku udaliśmy się na krótki spacer po okolicy a następnie  na zasłużony wypoczynek.

  Następnego dnia – po śniadaniu wyruszyliśmy do Kowar, gdzie w sztolni Jeleniej Strugi przeszliśmy Podziemną Trasą Turystyczna w dawnej kopalni uranu. Młody przewodnik, przebrany w strój Ducha Karkonoszy, oprowadzał nas po dawnych wyrobiskach rudy uranowej, opowiadał o  ciężkiej  i niebezpiecznej pracy górników, którzy częstokroć umierali w wieku 40-45 lat.

Z zimnej i ciemnej sztolni pojechaliśmy do dawnej słynnej  fabryki  dywanów w Kowarach, na terenie której mieści  się obecnie Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Na dużej przestrzeni dobrze utrzymanych trawników, ozdobionych pięknymi kompozycjami kwiatowymi, rozmieszczone zostały precyzyjnie wykonane miniatury najpiękniejszych zamków, pałaców i kościołów, charakterystycznych  domów  mieszkalnych  Dolnego Śląska wykonanych w skali 1:25.

Druga część dnia przeznaczona była na zwiedzanie Jeleniej Góry i Cieplic, które są jednym z najstarszych Polskich uzdrowisk. W Cieplicach zwiedzaliśmy  Park Zdrojowy,Plac Piastowski,

Pałac Schaffgotschów, barokowy kościół oraz Muzeum Przyrodnicze mieszczące się w 100- letnim Pawilonie Norweskim(1909 r.). Podziwialiśmy kolekcję ptaków, należącą do najcenniejszych w Europie. W ciągu całego dnia Kazimierz dostarczał nam wyczerpujących informacji o zwiedzanych obiektach. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy informacji z historii, architektury, przyrody Kotliny Jeleniogórskiej, a także o zasłużonych mieszkańcach- twórcach literatury tego regionu.

   Poranek trzeciego  dnia wycieczki powitał nas piękną słoneczną pogodą. Po śniadaniu pojechaliśmy autokarem do wyciągu krzesełkowego, którym dotarliśmy do Małej Kopy.  Podczas 30-minutowej jazdy podziwialiśmy piękną panoramę Karkonoszy, malownicze szczyty ze Śnieżką włącznie. Na Małej Kopie odwiedziliśmy ,,Dom Śląski,, skąd szlakiem górskim przeszliśmy do Strzechy Akademickiej  i dalej do jednego z najpiękniej położonych schronisk w polskich górach - do ,,Samotni,,  nad Małym  Stawem. Ponieważ pogoda była piękna, słoneczna – cały czas robiliśmy zdjęcia – zatrzymując w kadrze otaczające nas,  ubarwione kolorami jesieni piękno krajobrazów Karkonoszy. Od schroniska ,,Samotnia,, niebieskim szlakiem zeszliśmy do Karpacza  po drodze poznając miejscowe zioła, z których nasz miejscowy przewodnik robi znakomite nalewki, skutecznie leczące przeróżne dolegliwości. W Karpaczu zwiedziliśmy uroczą świątynie Wang.  Na wycieczce  czas upływa bardzo szybko. I tak nadszedł czwarty ostatni dzień naszej wyprawy.

  W drodze powrotnej do Łodzi zwiedzaliśmy wspaniałe opactwo w Krzeszowie. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w stylu barokowym w Polsce i na świecie. Ostatnim obiektem był zamek Książ, po którym oprowadzał nas miejscowy przewodnik. Historia zamku Książ sięga XIII wieku, kiedy  to piastowski książę Bolko z rodu świdnicko – jaworskiego wybudował na skalnym wzniesieniu obronną  wieżę o znaczeniu strategicznym, który po licznych przebudowach stał się książęcą  rezydencją. Ostatnimi właścicielami zamku byli Jan Jędrzej Hochberg (1861-1938) i jego piękna żona Daisy (1873-1943). O burzliwych, niezwykłych losach zamku i rodu Hochbergów opowiadał polski film ,,Magnat,, 

   Nasza czterodniowa wycieczka dobiegła końca . Do Łodzi wróciliśmy bardzo zadowoleni około 2100, syci wrażeń i bogatsi o zdobytą wiedzę historyczną, turystyczna, przyrodniczą – w tym ornitologiczną. Pogoda była piękna, bezdeszczowa i słoneczna. Nawiązały się nowe kontakty towarzyskie. Pan Ania Jaskułowska i pan Kazimierz Dmytrzyk  uczynili wszystko,co tylko było w ich mocy, by pod względem organizacyjnym i merytorycznym program wycieczki zadowolił wszystkich uczestników.  Serdecznie im za to dziękujemy! Liczymy, że na wiosnę przyszłego 2012 roku zaproponują nam również ciekawą trasę. Bo przecież polska historia, przyroda, architektura, zabytki i ludzie, którzy te zabytki tworzą są niewyczerpalnym  źródłem wiedzy i wzruszeń.

Uczestnik wycieczki

                                                                                                                                  Jadwiga Mnich

  • SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO WARSZAWY 

 SNB11889 - Kopiaa.jpg

W dniu 19.11.2011r.odbyła się jednodniowa wycieczka  do Warszawy. Liczba uczestników wycieczki 44 osoby + pilot,  w tym 4 słuchaczy z  UTWP Ł.

Środek transportu autokar klasy Lux.

Program wycieczki: spacer po Starym Mieście – Plac Zamkowy, ul. Świętojańska, Archikatedra św. Jana ,  Kanonia  Jezuicka, Rynek Starego Miasta,mury obronne, Krakowskie Przedmieście do pomnika  M. Kopernika. Zwiedzanie -Muzeum Chopina  i Muzeum Powstania Warszawskiego z projekcją filmu ,,Miasto Ruin,,

Wycieczkę prowadził słuchacz ŁUTW przewodnik i pilot wycieczek Kazimierz Dmytrzyk.  Koszt wycieczki założono – na 80 zł,  po rozliczeniu koszów wycieczki  pozostało 303zł    Każdemu uczestnikowi oddano 7 zł . Nie zwrócono zaliczki (20zł)  3 osobom, które nie pojechały na wycieczkę ponieważ za zaliczki w miesiącu kwietniu  zakupiono  bilety do muzeum Chopina oraz dokonano rezerwacji biletów do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zakupionych biletów nie można było oddać Dwie osoby, które wpłaciły pełną kwotę nie stawiły się na miejsce zbiórki.

                                                                                                   Starosta sekcji turystycznej   

                                                                                                        Anna Jaskułowska