Sekcja Turystyczna 2010/2011

 W dniach 18-20.05. 2011 r. odbyła się  3 dniowa wycieczka w "BESKID ŚLĄSKI,,

Wycieczka została zorganizowana przez sekcję turystyczną naszego Uniwersytetu. Uczestniczyły w niej 43 osoby. W czasie wycieczki zwiedzaliśmy:

Zamek w Pszczynie z pięknym parkiem przypałacowy, rynek pszczyński.

W Cieszynie: Kościół Łaski, o parafii ewangelicko-augsburskiej mówił pracownik archiwum parafii, uroczy rynek cieszyński, stare miasto,studnię Trzech Braci, Młynówkę, Wzgórze Zamkowe z Rotundą Cieszyńską i Wieżą Piastowską.

Mieszkaliśmy w Domu Gościnnym parafii ewangelickiej w Wiśle Jaworniku.

  W drugi dniu wycieczki spacerowaliśmy po Wiśle, podziwialiśmy trofea sportowe Adama Małysza. W trzech dużych  pomieszczeniach zgromadzono trofea jakie Adam Małysz zdobył w czasie swojej kariery sportowej. W Wiśle Malince podziwialiśmy skocznię narciarską i zaporę na Wisełce w Wiśle -Czarnym. Niestety  nie udało nam się zwiedzić Zameczku Prezydenta na Zadnim Groniu. W  zamian wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Czantorię. Podziwialiśmy panoramę Beskidu Śląskiego z Polany Stokłosica. Następnie uczestnicy wycieczki zostali podzielili się   na dwie grupy.  Jedna z tych grup udała się na szczyt Czantorii 995m.n.p.m. czerwonym szlakiem do Przełęczy Beskidek 801m.n.p.m.  Z przełęczy czarnym szlakiem powróciliśmy do Wisły Jawornika. W tej grupie doskonale radziły sobie dwie nasze 81-o letnie koleżanki. Czas przejścia z polany Stokłosica do Wisły Jawornika około 4 godzin.

  W trzecim dniu wycieczki zwiedziliśmy: drewniany kościół z XVII w. na przełęczy Kubalonka, ,,kurlawą  chałupa,, z 1863 r. w Istebnej, gdzie Jano Macoszek mówił pięknie gwarą o ludowych instrumentach muzycznych. W Koniakowie zachwyciła nas wystawa koronek oraz wysłuchaliśmy gawędy Pani Gwarkowej o koronkach koniakowskich. W Muzeum Browaru Żywieckiego wehikuł czasu przeniósł nas w XVIII w. Do czasów współczesnych powróciliśmy na własnych nogach przez sale muzealne. Powrót uczciliśmy kuflem piwa. Do Łodzi, która powitała nas ulewnym deszczem,  powróciliśmy o godz 21.30.

Wycieczkę przygotował i prowadził nasz kolega: pilot wycieczek, przewodnik beskidzki Kazimierz Dmytrzyk.

SEKCJA_TURYST-MAJ1.jpg