Wydarzenia 2018/2019

Turystyczny wrzesień

Na zakończenie sezonu w roku akademickim 18/19 Sekcja Turystyczna zrealizowała dwie sześciodniowe wycieczki: 31.08.-05.09 w Bieszczady i 22-27.09 do Pragi.

Bieszczady przez wiele lat stanowiły najdalszy i najdzikszy zakątek Polski, mało zaludniony i zagospodarowany, z liczną populacją wilków, niedźwiedzi i innej zwierzyny. W ostatnim czasie region silnie zyskuje na znaczeniu w turystyce za sprawą Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej i dróg uzupełniających oraz licznych nowych obiektów stanowiących bazę pobytową, gastronomiczną i uzdrowiskową. Istotnym impulsem było powstanie zapory w Solinie, co ujarzmiło kapryśny i niebezpieczny San oraz wykreowało nowe możliwości dla rekreacji i sportów wodnych. Zaporę – największą w Polsce – obejrzeliśmy od góry – spacerując po niej, od dołu – wizytując hydroelektrownię wewnątrz zapory, a nawet od strony wody podczas rejsu po Zalewie Solińskim. Przyrodę bieszczadzką podziwialiśmy przemierzając Wielką Pętlę. W trakcie zaliczyliśmy pieszo, w deszczu, bacówkę – schronisko PTTK „Pod Małą Rawką”. Była też hodowla żubrów i stanowisko do tradycyjnego wypalania węgla drzewnego. Elementy burzliwej historii tych ziem poznaliśmy odwiedzając skansen w Sanoku, piękną drewnianą cerkiew w Smolniku, oryginalną cerkiew obronną w Posadzie Rybotyckiej, a także legendarną Siekierezadę w Cisnej. Swoiste wrota Bieszczad stanowi Przemyśl, gdzie za dnia i wieczorem podziwialiśmy oryginalny rynek. Rano robiliśmy zdjęcia przy pomniku Szwejka, a wieczorem zachwycaliśmy się specyficzną iluminacją rynku i otaczających go budowli. Poznaliśmy też obiekty sakralne, powstałe jako cerkwie prawosławne, a obecnie służące katolikom. Przemyśl jest światową stolicą ludwisarstwa. Długą opowieść o tym unikalnym rzemiośle usłyszeliśmy w Muzeum Fajek i Dzwonów. Migawkowo odwiedziliśmy też Opatów, Sandomierz, Jarosław i Krasiczyn. Dla ducha dołożyliśmy jeszcze wystawę Zdzisława Beksińskiego w jego rodzinnym Sanoku. Aż dziw bierze, że to wszystko w ciągu tylko sześciu dni.

Bieszczady 2019 wyd.jpg

Po dwóch tygodniach znów pakowanie, tym razem do Pragi. Miasto piwa, Hradczan i Mostu Karola było jak zwykle pełne turystów, wszędzie zatłoczone ponad miarę. Wielkie brawa dla naszego kierowcy, Pana Stanisława, za niezwykle sprawne przejazdy po tym labiryncie i codzienne podjazdy tyłem przez całą ulicę pod hotel, bo zawrócić nie było można. Nasz praski pakiet był typowy: Strachov, Hradczany, Stare i Nove Mesto czyli ścisłe centrum, Wyszehrad, most Karola, wzgórze Prizren, Vaclavske Namesti, rynek ze słynnym zegarem, dzielnica żydowska. Przemiła przewodniczka, Pani Ewa, Czeszka z domieszką polskiej krwi, szczegółowo i barwnie opowiadała nam o Pradze, a przy okazji uchylała rąbka na temat historii, przysmaków, polityki, zarobków i czeskiego podejścia do życia. Pełna wrażeń okazała się wieczorna podróż statkiem po Wełtawie połączona z degustacją czeskich specjałów. Zobaczyliśmy od strony wody pięknie iluminowane miasto i na wyścigi robiliśmy zdjęcia, gdy statek celowo kręcił kółka na środku rzeki, aby wszyscy mieli szansę na udane fotki. W drodze powrotnej zwiedziliśmy urocze miasto srebra i czekolady Kutna Hora, swym wyglądem jakby przeniesione wprost z XVIII wieku. Górująca nad miasteczkiem wielonawowa katedra z oryginalnym dachem umożliwia chętnym zwiedzanie również na górnym poziomie naw. Widać stamtąd także wnętrze mechanizmu organów, co dla ciekawskich stanowi nie lada gratkę oraz, po wyjściu na podest zewnętrzny, piękną panoramę okolic Kutnej Hory. Byliśmy także w muzeum srebra, którego rudy spowodowały powstanie i rozkwit miasteczka. Muzeum czekolady może pobudzić apetyt każdego łakomczucha, ale też pokazało wiele innych specyficznych produktów na bazie czekolady, niekoniecznie spożywczych. Tak daleko trasa nie może nie zawierać i polskich akcentów. Odwiedziliśmy imponujący Kościół Pokoju w Świdnicy, zamek Książ, centrum Nysy i filmowy zamek w Niemodlinie. Pierwszy i ostatni nocleg przypadł nam w hotelikach przyklasztornych w Krzeszowie i Nysie, co też stanowiło swoiste przeżycie. Jak w poprzedniej wycieczce, był też akcent czysto kulturalny – wizyta w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Okazało się, że oba wyczerpujące wyjazdy my, twardzi turyści 3 wieku, „łyknęliśmy” bez problemu i w dobrej kondycji. Po takim wrześniu syci turystycznych wrażeń energicznie wkraczamy w nowy rok akademicki.

Józef Gorzelańczyk

Praga 2019 wyd.jpg

***

Plener w Uniejowie

Piękne wrześniowe dni Grupa Impasto  spędziła na plenerze malarskim w Uniejowie. Jak co roku opiekę  artystyczną sprawował artysta plastyk Jarek Żero.  Było nas 19 osób Wszyscy  zachwycali się scenerią tego miasteczka: zamkiem odbijającym się w wodach Warty, rzeczną roślinnością, rozległym parkiem, a także kamieniczkami i kościołem. Dzięki profesjonalnemu zaangażowaniu naszego opiekuna, ciekawym tematom wieczornych wykładów, filmom i opowieściom o malarstwie, potrafił on "wlać" w nas Wenę Twórczą. Powstały ciekawe prace i to na płótnach o wyjątkowo dużych, jak dla nas, wymiarach, bo 50x60 i 60x70 cm. Wybraliśmy się też do Muzeum Józefa Mehoffera w Turku i do Konina na wystawę malarstwa Edwarda Dwurnika "In memoriam". Z przyjemnością wspominamy te 12 dni, które niestety  szybko minęły. Wszyscy mamy pragnienie udziału w następnych plenerach.

Ania Staniaszek

Uniejów plener 2019.jpg

                                                                                      ***                                                                                            

 

PLENER W SANDOMIERZU

Zgodnie z coroczną tradycją w sierpniu 2019 roku wybraliśmy się z Panią Martą Siedlecką-Sidor, opiekunką sekcji plastycznej na prywatny plener. Sandomierz to wybrane przez nas miejsce na plener znane ze swej urody, wspaniałych zabytków, walorów przyrodniczych i krajobrazowych. W czasie 12 dniowego pleneru dużo zwiedzaliśmy między innymi: Zamek, Muzeum-Dom Długosza, Katedrę, Wąwóz Królowej Jadwigi oraz liczne Kościoły. Odbyliśmy uroczą wycieczkę retro samochodem po całym zabytkowym centrum, a czas wolny spędzaliśmy w uroczych ogródkach przy kawiarnianych na Rynku szkicując przepiękne kamieniczki. Powstało wiele prac w różnych technikach malarskich. Pogoda oraz dobry nastrój dopisały tak, że z niecierpliwością czekamy na następny plener.

  Starościna Jolanta Piech

***

 • Jubileusz 40 - lecia ŁUTW

Za nami dwudniowy  Jubileusz 40-lecia ŁUTW, który odbył się w dniach 03 – 04 czerwca 2019 roku.

Pierwszy dzień świętowaliśmy w pięknie przystrojonej Auli im. Profesora Wacława Szuberta razem z zaproszonymi gośćmi: rektorem UŁ, prof. dr hab. Antonim Różalskim, Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, wicewojewodą Karolem Młynarczykiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Marcinem Gołaszewskim, dyrektorem Filharmonii Łódzkiej Tomaszem Bębnem, dyrektorem ŁDK Jackiem Sokalskim, prezes Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie UTW Krystyną Lewkowicz, przedstawicielami najstarszych uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, Łodzi i z regionu łódzkiego, wykładowcami i słuchaczami. Niestety, tych ostatnich, najprawdopodobniej z powodu upału, było niewielu. Wszystkich bardzo pięknie przywitała prezes Alicja Korytkowska

Po wysłuchaniu Hymnu ŁUTW trzy nasze słuchaczki: Maria Sondej, Jadwiga Weigt i Danuta Zawilska otrzymały z rąk wicewojewody Złote Krzyże Zasługi.

Przewodniczący Rady Miejskiej odznaczył pięcioro naszych słuchaczy Odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi”: Krystynę Gralewicz, Wandę Jankowską, Mirka Marcinkowskiego, Marię Srogosz-Maile oraz Marię Świerkocką.

Dr Zofia Czechowicz, która prawie od początku istnienia ŁUTW prowadzi dla nas wykłady z zakresu zdrowia, otrzymała z rąk prezes Alicji Korytkowskiej tytuł Członka Honorowego.

Tytuł Członka Honorowego otrzymał również nasz kolega Andrzej Łukaszewicz, twórca Klubu koleżeńskiego.

Wyróżnieni zostali wykładowcy z sekcji artystycznych: Marek Gajewski, Aleksandra Ryłko-Sutowicz, Marta Siedlecka-Sidor i Jarosław Żero

Dziesięciorgu starostom sekcji zostały wręczone listy gratulacyjne z podziękowaniem za pracę i zaangażowanie na rzecz ŁUTW. Oto ci starostowie: Irena Kasprzak, Janina Kiwalska, Maria Malec, Marek Marciniak, Gabriela Patora, Urszula Portalewska, Anna Staniaszek, Bogumił Sylwestrzak, Sylwia Tarowska, Barbara Uptas.

Siedem współpracujących z nami instytucji zostało wyróżnionych za wieloletnią pomoc dla ŁUTW. Każda z instytucji otrzymała dyplom i obraz namalowany przez uczestnika Sekcji plastycznej. Te instytucje to: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, Biblioteka Wojewódzka im. J. Piłsudskiego, Dom Literatury, Filharmonia Łódzka im. A. Rubinsteina, Łódzki Dom Kultury, Muzeum Miasta Łodzi, Uniwersytet Łódzki.

Dwie słuchaczki o najdłuższym stażu (od 1985 roku) otrzymały dyplomy: Anna Korkuć i Halina Szufleta. Również dwie najstarsze na naszym ŁUTW osoby (95 lat) otrzymały wyróżnienia: Wanda Kowalska i Daniela Popławska.

Uroczystość zakończyła się życzeniami dla Naszego Uniwersytetu od przedstawicieli zaproszonych gości.

Po południu, o godzinie 17.00, odbył się koncert w Filharmonii Łódzkiej. Koncert szczególny. W pierwszej części koncertu wystąpił nasz chór pod kierunkiem Aleksandry Ryłko-Sutowicz. Po zakończeniu koncertu sześciu chórzystkom, które mają najdłuższy staż zostały wręczone dyplomy z podziękowaniami. Otrzymały je: Maria Grzelak, Danuta Jesiołowska, Krystyna Kozyra, Longina Poniatowska, Teresa Riemer-Rozmarynowska i Halina Trębacz-Ptak. W drugiej części koncertu wystąpili profesorowie i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy odpowiedzieli na zaproszenie naszego wieloletniego wykładowcy prof. Ziemowita Wojtczaka. Wypełniona do ostatniego miejsca sala nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco. Należy dodać, że koncert był możliwy dzięki życzliwości Dyrekcji Filharmonii Łódzkiej i artystów, którzy wystąpili bez pobierania honorariów. Dziękujemy.

4 czerwca, w Auli im. Waldemara Michowicza, odbyła się konferencja pt. „Przestrzenie seniora”. Referaty wygłosili (również honorowo) w kolejności:

Krystyna Lewkowicz; Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Warszawa, „Fenomen Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku - ich miejsce w społeczeństwie”,

Joanna Witkowska, Instytut Psychologii UŁ, „Kto komu potrzebny? Refleksje o relacjach międzypokoleniowych w rodzinie”,

Tomasz Kostka, Uniwersytet Medyczny, Łódź, „Suplementy diety dla seniorów – Brać czy nie brać?”,

Wojciech Kosakowski, Urząd Miasta Łodzi, ŁÓDŹ KREUJE DLA SENIORÓW - realizacja programu "Aktywizacja 60+",

Krystyna Pietrych, Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu UŁ, „Literackie obrazy starości”,

Ryszard Hunger – Akademia Sztuk Pięknych, „Spóźniona radość tworzenia”,

Aldona Pobojewska, Instytut Filozofii UŁ, „Przestrzeń sensu”.

Konferencję przygotował i czuwał nad jej sprawnym przebiegiem Zenon Weigt. W konferencji wzięło udział około 120 słuchaczy. Konferencja była ostatnim punktem uroczystości jubileuszowych.

W holu Auli im. Wacława Szuberta przez dwa dni goście mogli podziwiać wystawę prac naszych plastyków i fotografów oraz publikacji ŁUTW, jak również zapoznać się z historią Naszego Uniwersytetu. Wystawę przygotowała Irena Kujawska.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tak ważnych dla nas dniach.

Jubileusz 2019a.jpg

Jubileusz 2019 b.jpg

Fot. Marek Marciniak

***

 • I były krówki miętowe...

Jeżeli Grupa Impasto jedzie na jednodniowy plener, to znaczy, że dobiega końca rok zmagań przy sztalugach. Tym razem 20 maja byliśmy u Jadzi Prószyńskiej na jej urokliwej działce Polanka w Nowosolnej. Oj, było co malować, bo przecież ogródki pracownicze dawnej Anilany zajęły I miejsce w ''konkursie piękności'' w powiecie łódzkim. Zachwycaliśmy się też starą żwirownią z rozległym wyrobiskiem, którego ściany miały widoczne wcięcia powstałe od spływającej wody i były częściowo porośnięte wielobarwną roślinnością. Te niepowtarzalne pejzaże zachęcały nas do malowania. Na ten dzień przygotowaliśmy nietypowy konkurs, który był niespodzianką dla naszego  artystycznego opiekuna Jarka Żero. Każdy z nas w domu starał się namalować obraz,   w nie swoim stylu, żeby nie można było odgadnąć jego autora. Zaskoczeni byliśmy własną pomysłowością na zmianę techniki malowania do tego stopnia, że tylko nieliczni zdołali dopasować dzieło do autora. Zwyciężyła Bogusia Burda, której obrazu nikt nie rozpoznał, nawet sam mistrz. My też lubimy oczywiście zastawiony stół, bo rozmowy sprawiają nam bardzo dużo radości, a na to nie ma czasu w pracowni. Tak więc jedliśmy wspólne śniadanie, a potem ciepłą kapustkę z kiełbaską i na deser dwa torty, bo to była 5 rocznica istnienia Impasto. Na koniec każdy dostał do kieszeni......miętową krówkę.

Anna Staniaszek

nowosolna.jpg

***

 • SESJA NAGRANIOWA CHÓRU

8.05. 2019r. w studiu Radia Łódź odbyła się sesja nagraniowe naszego Chóru.

Było ciężko. Nagranie 3 (słownie trzech) utworów zajęło nam 4 godziny! A były to: „Kołysanka”, sł. K. I. Gałczyński, muz. Jan Maklakiewicz, „Memory”, fragment musicalu „Koty” A. L. Webera i „Czardasz”, anonimowych twórców, ale zbliżony do ”Tańca węgierskiego nr 4” Brahmsa.

Nagrywanie w profesjonalnym studio to jest operacja skomplikowana i wymagająca od uczestników idealnego zdrowia i zdrowych nóg - nagrywani muszą  cały czas stać. Kaszlący, ze składu chóru, wykluczyli się dobrowolnie ale i tak trzeba było robić przerwy na kasłanie.

Chyba się jednak udało, dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszej chór mistrzyni Oli Ryłko-Sutowicz. W pełni ocenimy to dopiero po montażu nagranych „kawałkami” utworów.

Teresa Riemer-Rozmarynowska

IMG_0182 x.jpg

IMG_0198 x.jpg

Fot. Wanda Jankowska

***

 • Ziemia Opolska

W dniach 25-26 kwietnia Sekcja Turystyczna zjawiła się w Opolu i okolicach. Spacer po urokliwym centrum Opola i pełna szczegółów narracja przewodnika ukazały nam piękne miasto z ciekawą historią. Ale silniejsze wrażenie robi opolskie „dziś”, czyli rola stolicy polskiej piosenki. Z głębokim westchnieniem spojrzeliśmy na amfiteatr ze sceną, gdzie Maryla Rodowicz zachęcała do podróży byle jakim pociągiem, a Jerzy Stuhr dywagował na temat swego talentu. Byliśmy też, a jakże, w Muzeum Polskiej Piosenki, gdzie każdy mógł zrealizować swój powrót do muzycznej przeszłości. Dzień zakończyliśmy na Górze Św. Anny, w miejscu charakterystycznym i ważnym dla Ślązaków. Podziw i zadumę wzbudziły chwile na szlaku kalwaryjskim i w katedrze na szczycie Góry Św. Anny, a także wcześniej w kościołach opolskich. Dzień drugi to Moszna i słynny pałac, rezydencja rodu Wincklerów. Ekstrawagancję twórców każdy dostrzeże od razu patrząc na bryłę tej monstrualnej budowli. Ma ona, bez żadnej architektonicznej potrzeby, dziwacznie rozbudowany kształt i aż 99 wież różnej wielkości. Wnętrza w wyniku szczególnego zamiłowania do symetrii mają np. imitacje  drzwi. Ostatnim miejscem naszej opolskiej włóczęgi była Byczyna, jedno z najstarszych miast polskich. Śladów dawnej świetności widzieliśmy niewiele, ale miasteczko urzekło nas swoistym klimatem i dzięki barwnej i szczegółowej opowieści pani przewodnik. I jeszcze jedno swoiste wrażenie. Jadąc przez Ziemię Opolską spostrzegaliśmy mnóstwo dwujęzycznych napisów miejscowości, co rodzi pytanie, czy rzeczywiście zamieszkuje tu aż tylu Niemców.

Józef Gorzelańczyk

OPOLE 2019.jpg

Fot. Józef Gorzelańczyk

***

 • WERNISAŻ "ŻYJ KOLOROWO" 

16 kwietnia 2019 r. odbył się wernisaż prac uczestników dwóch sekcji plastycznych pracujących pod artystycznym kierunkiem mgr Marty Siedleckiej - Sidor pt. „Żyj kolorowo”.

Wszyscy zaproszeni goście mogli podziwiać wystawione kilkadziesiąt prac o bardzo różnorodnej tematyce, niezwykle kolorowe, wykonane w różnych technikach. Ta kolejna wystawa pokazała jak tworzone przez nasze koleżanki i kolegów prace są coraz bardziej profesjonalne. Na uwagę zasługuje fakt, iż sami autorzy byli świadomi swoich zdobytych umiejętności. Padło wiele ciepłych słów z ust prowadzącej zajęcia Pani Marty Siedleckiej - Sidor pod adresem autorów prac, a już stwierdzenie, że jest dumna z efektów pracy sprawił wiele satysfakcji i zadowolenia autorom.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż widać było kolejny raz, iż wspólne tworzenie daje uczestnikom wiele radości.

Słowa wdzięczności i serdeczne podziękowania należy skierować pod adresem Łódzkiego Domy Kultury, gospodarza obiektu, gdzie organizowane są kilka razy w roku wystawy prac słuchaczy ŁUTW.

Alicja Korytkowska

DSC05430 x.jpg

***

 • KONCERT WIELKANOCNY

Zapukała wiosna świątecznie ubrana ... to słowa jednej z piosenek Koncertu Wielkanocnego. Koncert odbył się 15 kwietnia 2019r. prawie przy pełnej auli. Był piękny, radosny i wiosenny. Zaśpiewaliśmy 9 utworów od prościutkich kanonów (ale jak wykonanych) poprzez rosyjską piosenkę w oryginale (bardzo się spodobała) aż do pieśni śpiewanej przez duet żeński, chórek męski i cały chór, a grzmiące Alleluja wręcz zatrzęsło murami. Koncert zakończyliśmy pogodną piosenką o maju, uczuciach i nadziei. Cały koncert przygotowała i prowadziła p. A.Ryłko-Sutowicz. Okolicznościowe wiersze deklamowane przez nasze koleżanki wzbogaciły cały program. Chórzyści składają wszystkim wspaniałe życzenia Świąteczne.

Piękne dekoracje jak zwykle przygotowała kol.E.Pietrzykowska.

Wielkanoc 15.04.2019.jpg

***

 • Na powietrzu malowane

W dniu 21 marca w uroczej kawiarence w budynku ŁDK odbył się wernisaż prac Grupy IMPASTO. Licznie zgromadzeni plastycy i sympatycy malarstwa naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję poznać rezultaty pracy w plenerze członków Grupy Impasto - jednej z dwóch grup sekcji plastycznej, tworzącej pod artystycznym kierunkiem Jarosława Żero. Zgromadzone obrazy w głównej mierze stanowiły plon jesiennego pleneru w Bielicach, który, jak żartobliwie zrelacjonowano na naszej stronie, na dobre ruszył dopiero siódmego dnia po pomalowaniu paznokci. Zaprezentowany dorobek pleneru świadczy jednak o tym, że ten czas spędzono pracowicie. Przedstawione prace zróżnicowane pod względem motywu, klimatu i techniki malarskiej niewątpliwie stanowiły odzwierciedlenie stanu ducha autorów. Wielkie gratulacje i życzenia dalszego tak udanego malowania przekazała nasza Pani Prezes Alicja Korytkowska. A o zainteresowaniu wystawą świadczyć może też duża liczba fotografujących podczas wernisażu.

Józef Gorzelańczyk

Wernisaż 2019 impasto.jpg

Fot.Józef Gorzelańczyk

Wernisaż 2019 impasto 1.jpg

Fot. Józef Gorzelańczyk

***

 • Zwiedzanie Filharmonii Łódzkiej 

Słuchacze Sekcji "Wiedza o Teatrze" na zaproszenie Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina skorzystali z możliwości zwiedzenia budynku i zaplecza Filharmonii przed koncertem symfonicznym w dniu 15.03.2019 r. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.30.

Zwiedzanie prowadziła pani Sylwia Lewicka - Kierownik Działu Rozwoju i Reklamy. W pierwszej kolejności oglądaliśmy Salę Kameralną im. H. Czyża, następnie Salę Koncertową, zaplecze Sali Koncertowej oraz Ścieżkę Edukacyjną na pierwszym i drugim piętrze. W Sali Koncertowej szczególną uwagę zwróciliśmy na dwa instrumenty organowe, barokowy i romantyczny. Organy barokowe są zbudowane na wzór instrumentu, na jakim grał J. S. Bach. Mają 34 głosy i ponad 1000 piszczałek. Organy romantyczne z 64 głosami, często są używane w czasie koncertów symfonicznych. Są wyjątkowe, mają ogromną skalę głosową i niepowtarzalne brzmienie. Oba instrumenty stanowią unikalne zestawienie w jednej sali, niespotykane dotychczas nigdzie w Europie. Podczas spotkania rozmawialiśmy także o wybitnych postaciach tworzących Filharmonię Łódzką oraz o wybitnych wykonawcach. Nie zabrakło wspomnień o Henryku Czyżu, Arturze Rubinsteinie, Zdzisławie Szostaku. Wspomnieliśmy niezwykły koncert z udziałem Joanny Woś i Mariusza Kwietnia a także wielu innych wybitnych solistów i dyrygentów. Po zwiedzaniu udaliśmy się na spotkanie przedkoncertowe, prowadzone przez znawcę muzyki klasycznej. Spotkanie było przygotowane merytorycznie na temat kompozytorów i muzyki tego wieczoru. Po takim wprowadzeniu, odbiór koncertu był znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy. Koncert tego wieczoru to utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy i Johannesa Brahmsa. Dyrygował Michał Nesterowicz a gościnnie wystąpił przy fortepianie światowej sławy pianista Philippe Bianconi.

Filharmonia Łódzka to nie tylko ciekawy budynek ale również osoby i muzycy, którzy tu pracują. "Dom Muzyki” zawsze nam sprzyjał i bardzo dobrze się w nim czujemy. Piękna muzyka klasyczna relaksuje, sprawiając nam przyjemność i satysfakcję.

Starosta sekcji: Sylwia Tarowska

DSCN7774 x.jpg

DSCN7777 x.jpg

Fot. Marek Marciniak

***

 • Tłusty czwartek w Sekcji Kaligrafii i Języka Japońskiego

Tłusty czwartek tkwi głęboko w polskiej tradycji. Zajęcia Sekcji Kaligrafii i Języka Japońskiego odbywają się akurat we czwartki. W ten wyjątkowy czwartek, 28 lutego 2019r., w naszych zajęciach, poza Profesorem Yoshidą i Panią Junko Ito, uczestniczyły przemiłe wolontariuszki z Japonii: Yuko Koga, Shiori Yu, Misa Takei, Mayuko Abe i Suzuka Nakai. Nas zachwyca egzotyka Japonii i jej obyczaje. Taką samą egzotyką dla Japończyków jest nasz kraj. Nasza tradycja im się bardzo podobała, a pączki i faworki smakowały naszym gościom. Dużo dowiedzieliśmy się o podobnych świętach i upodobaniach kulinarnych w Japonii.

Tłusty czwartek Sekcja japońska x.jpg

***

 • Podziemna Łódź

Wykłady semestru letniego zainaugurował pokaz-przypomnienie filmu zrealizowanego przez Wandę Jankowską z okazji jubileuszu 35-lecia naszego UTW, więc de facto pierwszym wykładowcą w semestrze została Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi. Przedstawiła prezentację pod hasłem „Metro w Łodzi”.Czytaj więcej

Wykład Metro w Łodzi.jpg

Fot. Józef Gorzelańczyk

***

 • Wielki sukces Chóru ŁUTW

chór na www.jpg

dyplom na www.jpg

26 stycznia 2019 r. w Rzeszowie na VI Festiwalu Kolęd i Pastorałek, w kategorii chórów seniorskich nasz Chór zdobył zaszczytne II miejsce.

W konkursie w kilku kategoriach uczestniczyło 36 zespołów. Wielkie gratulacje dla naszych koleżanek i kolegów, jesteśmy z Was bardzo dumni.

Słowa uznania  dla mgr Aleksandry Ryłko – Sutowicz, która tak wspaniale przygotowała zespół.

Alicja Korytkowska

***

 • Kolędowanie 2018 w DPS "Włókniarz"

Tegoroczne kolędowanie naszego chóru zakończyliśmy 7 stycznia 2019, koncertem w zaprzyjaźnionym DPS-ie "Włókniarz", przy ul. Krzemienieckiej. Mieszkańcy – jak zwykle - odświętnie ubrani, wypełnili całą salę z przepięknie ustrojoną choinką, z kolorowo jarzącymi się światełkami. Zaśpiewaliśmy pełny koncert z solówkami, wielogłosowo i ze słowem wiążącym, nastrojowo przedstawionym przez nasze koleżanki. Oklaskom nie było końca. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem kolędy "Cicha noc". Pięknie w słowach i wzruszająco ciepło podziękował nam za koncert Przewodniczący Rady Mieszkańców, mówiąc o tym, że nasz występ porusza i przywołuje serdeczną pamięć każdego ze słuchaczy o minionych, rodzinnych świętach. Oczywiście, zaproszeni zostaliśmy już teraz na koncert z programem wielkanocnym. Dziękujemy za zaproszenie - my cieszymy się również na każdy następny koncert w tym DPS-ie. A jakże! Była również, zwyczajowa herbatka z pysznym, pachnącym świętami ciastem, upieczonym specjalnie dla nas.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

Wigilia 2018 WŁÓKNIAEZ.jpg

***

 • Kolędowanie 2018 w ŁUTW

Magia świąt Bożego Narodzenia dla nas rozpoczęła się  koncertem kolęd/pastorałek, który odbył się 14 grudnia. Przygotowania do występu trwały od początku roku akademickiego. Dobór utworów przez panią chórmistrzynię, założenia artystyczne koncertu  i zaangażowanie chóru przyniosły oczekiwany rezultat. Zaśpiewaliśmy dziewięć utworów, wśród nich były między innymi takie,  jak „Hej, bracia! Czy śpicie?” - na wejście chóru, „Raduj się, świecie!” - piękna, mało znana  kolęda, „Mizerna cicha” - solo z czterogłosowym akompaniamentem chóru, „My też pastuszkowie” - ludowa pastorałka (również na bis). Koncert zakończyliśmy piosenką zespołu Skaldów „Kulig” z podkładem muzycznym. Chyba nikt nie oczekiwał takich atrakcji - to i owacje były ogromne. Występ zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem kolędy "Cicha noc". Piękne okolicznościowe dekoracje  przygotowała, jak zwykle, kol. Ewa Pietrzykowska. Bardzo dziękujemy! Chór, wraz z panią Dyrygent, składa wszystkim słuchaczom ŁUTW życzenia noworoczne, dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

***

Boże Narodzenie 2018 Chór a.jpg

***

 • Koncert Chóru ŁUTW dla dzieci niedowidzących.

Chór ŁUTW 12.12.18 r. wystąpił w Akademii Muzycznej z koncertem kolęd i pastorałek. Koncert, jak zwykle, potraktowaliśmy z wszelką starannością. Była to dla nas prapremiera występu dla słuchaczy ŁUTW. Miejsce było szczególne (profesjonalna sala muzyczna), pokoleniowy dobór wykonawców, (od przedszkolaków poprzez młodzież szkolną aż po seniorów). Odbiorcami była młodzież niedowidząca i niewidoma. Nasz koncert to  zaledwie 5 pastorałek, ale w świetnej aranżacji z bogatym brzmieniem głosów męskich (mamy już pięciu panów). Odbiór koncertu już od pierwszego utworu był niebywały, dzięki czemu śpiewaliśmy jak urzeczeni, a na koniec występu dostaliśmy owacje na stojąco. Cały koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem kolędy "Gdy się Chrystus rodzi". Otrzymaliśmy od organizatorów list dziękczynny oraz okolicznościową statuetkę.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

Koncert kolęd dla dzieci niedowidzących w AM 12.2018.jpg

Fot. Ewa Gabryjelska

***

 • Człowiek w zagrożeniu

Kolejny raz w czasie uroczystego finału Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” była wręczana nasza nagroda. Chociaż nie, w tym roku, precyzyjnie mówiąc, nie było jej komu wręczyć, bo autorka filmu nie przyjechała do Łodzi. Nie mogła: trzy dni wcześniej została mamą! Nagrodę – obraz autorstwa naszej koleżanki, Joanny Gogolewskiej – przekazaliśmy organizatorom, a oni zadbają, by trafiła do właściwej osoby, czyli do Sylwii Nieckarz za film Wiara… nadzieja…miłość… Jego bohaterką jest młoda kobieta, matka dwojga dzieci, która zapada w śpiączkę, a rodzina heroicznie próbuje walczyć o jej życie. Uzasadnienie jury:  za to, że „wiara - góry przenosi, nadzieja - umiera ostatnia, a miłość - jest najważniejsza”.    Czytaj więcej

Maria Sondej

Nagroda ŁUTW Człowiek 2018.jpg

Fot. Marek Marciniak

***

 • Malowane...... paznokcie i nie tylko.

W dniach od 9 do 21.09.2018 r., w przepięknych Bielicach położonych pomiędzy Górami Bialskimi i Złotymi, odbył się prywatny plener malarski grupy "Impasto", prowadzonej przez pana Jarka Żero. Uczestniczyło w nim 11 osób. Odwiedziła nas także pani Maria Lehmann, która wspaniale opowiedziała nam o historii i zwyczajach Ślązaków na ziemiach polskich. Najpierw wędrowaliśmy po okolicznych górach, wdrapaliśmy się na najwyższy szczyt - górę Kowadło, spacerowaliśmy po drogach wokół Bielic, między innymi po Dukcie Bialskim, podziwiając z wysoka przepiękne plenery, które zainspirowały do pracy. Zwiedziliśmy również Hutę Szkła Kryształowego "Violetta", Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim, Jaskinię Niedźwiedzią oraz odwiedziliśmy Kopalnię Uranu w Kletnie. Co wieczór odbywały się zajęcia, prowadzone przez opiekuna grupy, pozwalające nam poznać różnorodne tajniki warsztatu malarskiego. Wszyscy byli zafascynowani miejscem, kuchnią pogodą i towarzystwem. Można powiedzieć, że praca nasza rozpoczęła się na dobre dopiero siódmego dnia, kiedy to niektóre osoby pomalowały.... paznokcie. Oczywiście jest to żart, ale nas rozbawił. Powstały prace tak różnorodne i piękne, że nawet nie przypuszczaliśmy, dopóki nie zobaczyliśmy ich na "wystawie" pod koniec pobytu. Pogoda nam dopisała, miejsce było wspaniałe, że polecamy i zapraszamy wszystkich do odwiedzenia  pensjonatu "Chata Cyborga" w Bielicach.

Jadwiga Prószyńska

Plener 2018 Bielice impasto.jpg

***

 • Inauguracja 2018/2019

40-latkowie rozpoczęli zajęcia

W dniu 3 października uczestniczyliśmy w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2018/19. To moment szczególny, bo otwiera czterdziesty rok działalności naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Planujemy zwieńczenie tego okrągłego jubileuszu wielką fetą w czerwcu 2019 roku. Na inaugurację przybyli, jak zawsze, reprezentanci władz Uniwersytetu Łódzkiego, UMŁ, UW i zaprzyjaźnionych instytucji oraz parlamentarzyści. Wykład inaugurujący nasze zajęcia wygłosił Pan Profesor Wiesław Puś, były rektor UŁ. Tytuł wykładu „Narodziny II Rzeczypospolitej” nie był zaskoczeniem wobec rychłego wielkiego narodowego jubileuszu – 100-lecia odzyskania niepodległości. Pan Profesor szczegółowo przedstawił, co działo się zarówno na terenach Polski, jak i w kluczowych w tamtych czasach państwach europejskich i w Ameryce. Wspomniał też o jakże dla nas ważnej deklaracji prezydenta USA Wilsona dotyczącej polskiej państwowości. Tym wykładem także my włączyliśmy się w obchody tego wielkiego święta. A od zaraz, jak apelowała Pani Prezes Alicja Korytkowska, powinniśmy ochoczo przystąpić do zajęć i zaangażować się w przygotowania do naszej CZTERDZIESTKI.

Józef Gorzelańczyk

Inauguracja 2018.jpg