Wydarzenia 2016/2017

 • Zakończenie roku - 31.05.2017

Komu piosenkę, komu piosenkę, komu? Sentymentalną, tkliwą, banalną - taki był koncert chóru na zakończenie roku. Zaśpiewaliśmy piosenki naszej młodości. Było więc np: "Oczarowanie", "Tych lat nie odda nikt", nostalgiczny "To świt, to zmrok", jakże melodyjne "By coś zostało z tych lat", aż po radosne "Volares". Repertuar niełatwy i aranżacje ambitne. Generalnie jesteśmy zadowoleni. Małe potknięcia nie zostały zauważone, o czym świadczyły brawa w czasie i po koncercie. Mamy również interesujące wpisy w Kronice jak np: "Repertuar trudny, ale daliście radę", lub spontaniczny " Chłopaki ho, ho dziewczyny ho, ho, ho, ho". W tym nastroju zakończyliśmy rok akademicki życząc wszystkim wspaniałych wakacji. Należy jeszcze dodać, że oryginalne dekoracje wykonały koleżanki plastyczki.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

maj 2017.jpg

zdjęcia: Marek Marciniak

***

 • Koncert chóru w DPS "Włókniarz"

To już ostatni koncert Wielkanocny. Odbył się 24.04.2017r. w DPS "Włókniarz". Było trochę zamieszania, bo niektórzy pojechali na poniedziałkową lekcję chóru na Narutowicza. Ostatecznie zaśpiewaliśmy cały koncert, udało nam się wyjątkowo dobrze ku zadowoleniu słuchaczy. Jak zwykle były serdeczne podziękowania - nie dla chóru 3-go wieku, tylko jak określił to Przewodniczący Rady Mieszkańców, dla młodego chóru coraz piękniej śpiewającego. Była również herbatka z bardzo dobrym, specjalnie dla nas upieczonym ciastem.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

Włókniarz Wielkanoc 2017.jpg

***

 • Koncert chóru w ŁUTW

Koncert Wielkanocny - pełen okolicznościowych pieśni i wierszy, lekko przesunięty w czasie, odbył się 10.04.2017. Zmiana terminu wpłynęła na nieco mniejszą frekwencje, ale i tak najwierniejsi zaszczycili nas swoją obecnością. Koncert starannie przygotowany i wykonany, bardzo się podobał. Śpiewaliśmy o wiośnie i nadziei Zmartwychwstania. Alleluja Coehna bisowaliśmy. Wszystko odbyło się w scenerii przygotowanej przez nasze plastyczki. Chór składa wszystkim Świąteczne Życzenia. Alleluja, Alleluja! Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

Chór. Wielkanoc 2017 ŁUTW.jpg

fot. Ewa Gabryjelska i Marek Marciniak

***

 • Koncert chóru w DPS

Mamy wiosnę. Chór ma nowy program okolicznościowy, nie za długi, ale ciekawie dobrany i zaaranżowany. Śpiewamy piosenki o wiośnie i oczywiście piosenki związane ze Świętami Wielkanocnymi. Prapremiera odbyła się w "naszym" DPS przy ul. Narutowicza. Program przyjęto z dużym aplauzem. Na koniec życzyliśmy sobie wzajemnie dobrych Świąt i wiosennej radości. Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

DPS Koncert 29.03.2017 r.jpg

***

 • Ostatki 28 lutego 2017r.

Tak nasi słuchacze, uczestniczący w lektoracie języka angielskiego, świętowali ostatni dzień karnawału. Brawo za pomysłowość i poczucie humoru!

DSC09180 a.jpg

***

 • Wernisaż wystawy "Żyj kolorowo"

3 lutego 2017 r. o godzinie 18:00 w w galerii "Kawiarnia Łódka" w ŁDK odbył się wernisaż wystawy "Żyj kolorowo". Na wystawie prezentowane są prace wykonane podczas pleneru pracowni Sekcji Plastycznej ŁUTW im.H.Kretz prowadzonej przez p.Martę Siedlecką-Sidor. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w dniach 3-26 lutego 2017 r.  oraz galerii obrazów na naszej stronie.

wenisaż luty2017 (42).jpg

***

 • Wyśpiewaliśmy I miejsce!

Chór ŁUTW wziął po raz pierwszy udział w konkursie II Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dojrzałej "Przystanek 60+" Kolędy i Pastorałki, który odbył się w dniach 18-19. 01.2017 w ŁDK. Do konkursu stanęło 9 chórów. W ramach konkursu można było wykonać tylko 2 utwory. Zaśpiewaliśmy kolędy "Przybieżeli do Betlejem" i "Cicha noc", w oryginalnej aranżacji, przygotowanej przez panią chórmistrz, Aleksandrę Ryłko-Sutowicz.

Zajęliśmy PIERWSZE MIEJSCE w kategorii Chóry.

I miejsce chóru w konkursie 2017 a.JPG

***

 • Chór śpiewa kolędy w Domu Pomocy Społecznej

Wreszcie mamy zimę i w takiej scenerii odbył się ostatni, Bożonarodzeniowy koncert chóru. A miało to miejsce w Domu Pomocy Społecznej na ul Krzemienieckiej. Odczuwaliśmy wszyscy, że byliśmy przez seniorów wyczekiwani i „wyglądani”. Zaśpiewaliśmy cały koncert w uroczystym nastroju, począwszy od wejścia chóru w takt pastorałki "Pada śnieg", a zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem. Po koncercie złożyliśmy sobie życzenia na Nowy Rok, a następnie zostaliśmy poczęstowani herbatką i ciasteczkami. Wtedy spotkała nas miła niespodzianka: Pani Ala, nasza największa fanka i przyjaciółka, wieloletnia mieszkanka DPS-u, wjechała z "balkonikiem" (jak sama określiła "karocą") do jadalni, aby osobiście podziękować nam za koncert. Zostaliśmy zaproszeni na Wielkanoc, co więcej - zobowiązani do wizyty z każdym nowym koncertem. Jak zwykle było serdecznie, świątecznie i radośnie. Dziękujemy za gościnę.

Zofia Fiedorowicz, Ewa Gabryjelska

Włókniarz wigilia 2016 a.jpg

***

 • WIGILIA 2016 W ŁUTW

Kolejne Święta Bożego Narodzenia i kolejna okolicznościowa premiera chóru. Za oknem szaro i smętnie, a my śpiewamy, że "Nadzieja znów wstąpi w nas" i radośnie witamy Narodzonego w nowych aranżacjach naszej Chórmistrzyni. Mamy wielką tremę, bo niestety chór mocno okrojony - grypa, nie ma wszystkich solistów. Śpiewamy najpiękniej jak umiemy i tak przyjmują nas słuchacze. Po każdej kolędzie były brawa i brawa. Na koniec po klasycznej "Cichej nocy " odśpiewaliśmy wspólnie "Bóg się rodzi". A wszystko to działo się na scenie pięknie udekorowanej przez nasze koleżanki plastyczki. Chór życzy wszystkim pięknych, rodzinnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2017.

Ewa Gabryjelska i Zosia Fiedorowicz

Wigilia u nas 2016.jpg

***

 • CHÓR KOLĘDUJE

Zbliżają się kolejne Święta Bożego Narodzenia. Chór przygotował koncert, który jak zwykle po pierwsze (próba generalna) zaprezentowaliśmy w "naszym DPS. Śpiewamy piosenki o zimie, pastorałki i tradycyjne kolędy w pięknej aranżacji naszej Chórmistrzyni, z mocnym trio męskim. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem Było uroczyście i świątecznie. Przed nami główny występ dla słuchaczy ŁUTW. Zapraszamy.

święta 2016 chór.jpg

   ***

 • Nagroda ŁUTW dla Marka Rudnickiego na Festiwalu "Człowiek w zagrożeniu".

W czasie 26. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, który odbył się w dniach 22-26.11.2016 roku, nasz ŁUTW już po raz siódmy przyznał swoją nagrodę. Tym razem otrzymał ją Marek Rudnicki – autor filmu „Pa kochanie”, który pokazuje dzieje dwóch nastoletnich sierot wywiezionych w czasie wojny na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie jedna z nich zamieszkała w Ameryce. W 1966 rok zaczęły ze sobą korespondować, dzieląc się swoimi radościami, smutkami i kłopotami.

Nagrodę ŁUTW, obraz Anny Staniaszek – słuchaczki naszego uniwersytetu, wręczyły: Małgorzata Druri-Finke i Jadwiga Weigt.

Festiwal mediów-Człowiek w zagrożeniu 2016 a.jpg

***

 • „Coś najlepszego co się nam zdarzyło”*

Jedziemy, jedziemy, jedziemy…

Od 6 rano: najpierw w tunelu ekranów wzdłuż polskich autostrad, potem we wczesnym mroku listopadowego popołudnia a na koniec jeszcze w deszczu. I już po szesnastu godzinach jazdy wchodzimy do „Maison du dragon” – naszego chińskiego schronienia na dwie noce. A pomiędzy tymi nocami mamy wspaniały, choć deszczowy, dzień w Brukseli – siedzibie Parlamentu Europejskiego. Wysłuchujemy wykładu wprowadzającego o historii jednoczenia się Europy o organizacji  urzędów UE, mamy też spotkanie - dyskusję z naszym gospodarzem Jackiem Saryusz-Wolskim. Zwiedzamy ważne pomieszczenia, m.in. salę posiedzeń plenarnych. Fotografujemy wszystko i siebie na tle, jemy skromny lunch w restauracji „for visitors”. A potem zwiedzamy muzeum Parlamentu Europejskiego, czyli Parlamentarium. Wszystko to pod dachem więc deszcz nam nie przeszkadza. Na kolację jedziemy do restauracji „Colmar”, gdzieś na przedmieście Brukseli (ciemno). Raczymy się dobrym jedzeniem i obfitością przystawek i deserów (szwedzki stół). Po powrocie do hotelu i 15 minutowym wypoczynku ruszamy na Stare Miasto. Już nie pada, idziemy pieszo, świątecznie udekorowanymi uliczkami  dochodzimy na Grote Markt. A tu Ratusz i wszystkie budynki w oślepiającej, świątecznej gali. Widno, mimo wieczornych ciemności, sklepy otwarte. Odwiedzamy jeszcze małego chłopczyka, dokonujemy szybkich zakupów i robi się 22.00. Wracamy do hotelu bo czeka nas zapowiedziane, uroczyste zakończenie wyprawy. Dziękujemy naszemu opiekunowi z ramienia zapraszającego nas Europosła Jacka Saryusz-Wolskiego i pijemy szampana „przytarganego” przez Panią Prezes z Łodzi w wielkiej 3l. butli.  Starczyło dla każdego po lampce a było nas, było, cały autokar. Padamy do łóżek, by rano zacząć podróż powrotną. Tym razem przy słonecznej początkowo, pogodzie podziwiamy Belgię i Holandię (bez ekranów drogowych) a potem da capo ekrany, ekrany aż do Łodzi. „Lądujemy” za Teatrem Wielkim po 24.00.

Wszyscy cali, zdrowi i zadowoleni. Wyjazd był nagrodą dla aktywnych i zasłużonych słuchaczy ŁUTW.

Teresa Riemer-Rozmarynowska

*) To cytat kończący wypowiedź Jacka Saryusz-Wolskiego o UE ale pasuje też do naszej wycieczki

Bruksela PE 2016.JPG

fot.  Marek Marciniak

***

 • Malowane tu i tam. IMPASTO w Kawiarni

W piątek 18 listopada 2016 roku w Galerii Kawiarnia Łódzkiego Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy grupy plastycznej IMPASTO zatytułowany "Z pleneru i pracowni''. To już nasza kolejna wystawa w tym miesiącu - na początku listopada byliśmy gośćmi XXVI LO. Tym razem przygotowaliśmy około 60 prac wykonanych w plenerze - w Spale - oraz na zajęciach w pracowni pod kierunkiem artysty plastyka Jarosława Żero. Wijąca się Pilica, staw z grążelami i spalski kościółek - to najczęściej "zdejmowane" przez nas na płótno plenerowe obiekty. Z obrazów powstałych w pracowni pokazaliśmy w "Kawiarni" martwe natury i kompozycje własne. Każda praca w autorskiej technice i niepowtarzalnym stylu! Nasz opiekun artystyczny zapewniał wszystkich, że największym skarbem jest właśnie indywidualność. Na wernisażu obrazom towarzyszyła poezja - napisana i od serca powiedziana przez nasze koleżanki. Klamrą spinającą wystawę był konkurs, w którym należało odgadnąć tytuły i autorów wybitnych obrazów na podstawie ich poetyckiego opisu. Było wielce artystycznie ale też miło i rodzinnie. Bez fałszywej skromności przyznajemy, że naszą mocną stroną był... pysznie zastawiony stół. Częstowaliśmy gości kolorowymi koreczkami i fantastycznymi łódeczkami z pikantną sałatką. Dopełnieniem były oczywiście we własnych piecach zrobione ciasta. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nic tak nie podnosi na duchu jak radość tworzenia (rozmaitego!) i możliwość podzielenia się tym z przyjaciółmi.

Anna Staniaszek

18 listopada 2016 roku słuchacze działający w ramach sekcji plastycznej kierowanej przez Pana Jarosława Żero zorganizowali w kawiarni ŁDK-u wernisaż prac malarskich, które powstały w pracowni i w plenerze. Jakże bogaty i kolorowy dorobek artystyczny został zaprezentowany licznie zgromadzonej publiczności. Wystawione prace budziły ogromne zainteresowanie i podziw dla autorów. Same autorki ujawniły, że nie tylko pięknie i coraz bardziej kolorowo malują, ale że mają również talent literacki. Należy wspomnieć, iż niektórzy autorzy wystawionych prac uzyskują sukcesy na różnych konkursach malarskich nie tylko organizowanych na naszym UTW. Spotkanie odbyło się w niezwykle ciepłej i radosnej atmosferze. Gorące słowa podziękowań dla starościny sekcji plastycznej koleżanki Anny Staniaszek za bardzo sprawne przeprowadzenie spotkania. Wielkie Gratulacje dla naszych plastyków i gorące słowa uznania dla prowadzącego zajęcia artysty plastyka Jarosława Żero.

Alicja Korytkowska

impasto 11.2016 wernisaż a.jpg

***

 • Wycieczka do Warszawy 03.11.2016
  

W jesienny, pochmurny dzień - 3 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od dostojnego Zamku Królewskiego a już o godzinie 14.30 przekroczyliśmy próg Pałacu w Wilanowie siedziby Króla Jana Sobieskiego. Pałac zrobił na nas duże wrażenie a szczególnie wystawa plenerowa w ogrodzie pałacowym. Ułożone z kolorowych świateł kwiaty o dużych rozmiarach, fontanna i kareta zaprzężona w 6 koni z podkładem muzycznym w tle dają niesamowite wrażenia. Obydwa obiekty zwiedzaliśmy z przewodnikami. Mimo brzydkiej pogody z wycieczki wracaliśmy zadowoleni i w dobrym nastroju.

Halina Gajtka

Warszawa 03.11 wycieczka.JPG

***

 • WERNISAŻ W LICEUM
  

We wtorek 8 listopada 2016 roku w XXVI L.O. im. Kamila Baczyńskiego w Łodzi odbył się wernisaż grupy plastycznej Impasto, w którym uczestniczyli uczniowie pierwszej klasy. Inicjatorką spotkania młodzieży z naszym malarstwem była pani Lucyna Sychowska, kierująca biblioteką szkoły. Chcieliśmy wspólnie zapalić młodych do sztuki - pobudzić ich inicjatywę i zachęcić do malowania. Wernisaż swoją obecnością zaszczyciły panie z zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Renata Cocyk i Irena Kujawska.

Wykład poprowadził opiekun artystyczny Impasto Jarosław Żero. Wyjawił m.in. tajniki technik malarskich, zaciekawił opowieścią o obowiązującym obecnie kanonie piękna w sztuce. Młodzież, oglądając nasze prace wystawione w szkolnej bibliotece, zachęcona zdobytymi wiadomościami, zadawała nam pytania. Niekiedy dobrze się napociłyśmy, aby zaspokoić ich ciekawość. Interesowała ich technika wykonywania prac, różnice w stylach malowania i sposoby ich wyboru, tematyka obrazów, narzędzia pracy. Podobały im się obrazy w stylu klasycznym ale akceptowali też te nowatorskie. Atmosfery tego spotkania - pełnej skupienia, zaciekawienia, indywidualnych rozmów z twórcami - nie powstydziłby się najprawdziwszy wernisaż. Ucieszyło nas, że wszyscy nasi widzowie postanowili zachęcić swoje babcie do odkrywania w sobie pasji. Podziwiali nasze zaangażowanie i talent, a my ich zainteresowanie sztuką. Rozbawił ich żartobliwy wiersz naszej koleżanki Danuty Popławskiej o jej miłości do pędzla malarskiego. Na koniec wszyscy usiedliśmy przy stole i - przy cieście i kawie - dzieliliśmy się wrażeniami. Pożegnaliśmy się, snując wielkie plany przyszłych spotkań. Wspaniale, że mamy młodzież, otwartą na piękno sztuki.

wernisaż listopad 2016 a.jpg

***

 • Konkurs plastyczny 60+

Obie sekcje plastyczne AKRYL i IMPASTO naszego Uniwersytetu brały udział w konkursie plastycznym ''Przystanek 60+'' zorganizowanym przez Łódzki Dom Kultury. Z całego województwa zgłosiło się 100 uczestników m.in. z Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Łowicza i Wielunia. Każdy mógł zaprezentować jedną pracę w dowolnej technice. Finał Konkursu, z udziałem Marszałka Witolda Stępnia, odbył się 20 października 2016 roku w Sali Kolumnowej ŁDK, gdzie można było obejrzeć wszystkie obrazy. Przewodniczący jury prof. Bartosz Hunger wręczył 3 nagrody główne i 20 wyróżnień. Nasze 4 koleżanki otrzymały wyróżnienia. Z grupy pani Marty Siedleckiej-Sidor Jolanta Piech za pracę ''Wspomnienie z gór'' i Grażyna Rakowska za pracę ''Rodzinny spacer''. Z grupy pana Jarosława Żero Grażyna Bezulska za pracę ''Cyrk koci'' i Jadwiga Gulińska za pracę ''Iluminacje''. Gratuluję serdecznie naszym lauratkom a wszystkim uczestnikom życzę radości z malowania.

Anna Staniaszek

Konkurs plastyczny 60+ ŁDK.jpg

***
 • To już 15 lat

Jubileusz sekcji kulturoznawczej 2016.JPG

Z okazji 15 rocznicy istnienia Sekcji Kulturoznawczej, w dniu 19 października 2016 roku przed wykładem, Pani Renata Cocyk - Wiceprezes ŁUTW w imieniu Zarządu, licznie zgromadzonych słuchaczy i swoim własnym, serdecznie podziękowała dr Łukaszowi Grzejszczakowi - naszemu Wykładowcy za dotychczasowe 15 lat pracy na rzecz naszego Uniwersytetu. 

Składając podziękowanie podkreśliła wdzięczność i sympatię jaką darzymy naszego ulubionego Wykładowcę za interesujące wykłady ilustrowane slajdami przekazywane piękną polszczyzną, za zachęcanie i umożliwianie uczestnictwa w licznych wystawach, które wzbogacają naszą wiedzę i wrażliwość na piękno, a także pobudzają naszą ciekawość. Wyraziła także uznanie za to, że przez ten cały okres 15 lat nie powtórzył tematu wykładu. 

Pan dr Łukasz Grzejszczak ze wzruszeniem podziękował za przekazane wyrazy szacunku, uznania i sympatii i wyraził wdzięczność za możliwość przekazywania naszym słuchaczom posiadanej wiedzy. Podkreślił również wdzięczność i uznanie, że wiernie trwaliśmy i przeżywaliśmy z Nim okres kiedy robił doktorat lub gdy kończył studia podyplomowe i musiał niekiedy przełożyć wykład. Dziękując za te piękne 15 lat spędzone razem z naszym Wspaniałym Wykładowcą życzymy Mu dużo sukcesów w dalszej karierze naukowej mając nadzieję na uczestnictwo także w Jego habilitacji.

               Elżbieta Sikorska - była starościna Sekcji Kulturoznawczej

***

 • Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

wykład 2016-17 (2)a.jpg

Deszcz, silny wiatr i zimno, tak powitała nas pogoda 5 października 2016r., w dniu 38 inauguracji roku akademickiego.

Ale nam seniorom taka pogoda nie straszna. Ciekawość, chęć spotkania z koleżankami i kolegami, z ulubionymi wykładowcami, zgromadziła bardzo wielu słuchaczy. Niespodziewanie pojawiła się była Prezes dr Brygida Butrymowicz, nasz honorowy członek. Ona też pomimo złej pogody, choroby i słabości wieku poczuła wielką tęsknotę za UTW.

Aula prof Wacława Szuberta wypełniona po brzegi. Uśmiechy na twarzach, odświętne stroje i wielka radość, że kolejny raz mieliśmy w sobie tyle siły i wiary, że zdrowie nam pozwoliło na kolejną przygodę…

Zaproszeni Goście zaskoczeni wielkim zainteresowaniem seniorów w zdobywaniu wiedzy i różnych umiejętności, składają życzenia i gratulacje. Pani Prezydent Hanna Zdanowska przesłała list z życzeniami, który odczytała Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Zdrowia Pani Luiza Staszczak-Gąsiorek.

Kolej na najważniejszą chwilę tego dnia, wykład inauguracyjny pt. „Czynniki chorobotwórczości bakterii na przykładzie uropatogenów z rodzaju „Proteus” Wygłosił go Prof dr hab. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.

Temat brzmi niezwykle poważnie i tajemniczo, pojawia się obawa czy na pewno zrozumiemy, czy nie będzie zbyt trudny. Kolejne minuty wykładu przynoszą uspokojenie i zrozumienie. ,Zasługa wykładowcy, który przygotował prezentację i przekazywał wiedzę z wielkim zaangażowaniem i staraniem, aby ta ciekawa i trudna wiedza biologiczna dotarła do jak największej grupy słuchaczy. Myślę, że się udało. Nikt nie wyszedł, wszyscy słuchali z uwagą.

Na koniec cała sala zaśpiewała Gaudeamus. Przez krótką chwilę poczuliśmy się jeszcze bardzo młodzi.

Alicja Korytkowska