Wydarzenia 2015/2016

 • Spektakl pt.”CLAMOR CIRCUS – teatr krzyku”

29.09.2016r. o godz. 19.00 w Łodzi odbyło się trzecie przedstawienie pt.”CLAMOR CIRCUS – teatr krzyku” w ramach projektu Krzyk. Spektakl był wystawiony w Pałacu Biedermanna w ramach międzynarodowej konferencji naukowej na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ - „Participatory Social Work: Approaches, Barriers, Critique”. Brali w niej udział naukowcy i praktycy m.in z UK, Czech, Słowacji, Włoch, Finlandii, Indii.... I tak, w dobrym stylu, projekt „Krzyk – społeczny eksperyment artystyczny” dobiegł końca. Dziękujemy Fundacji po DRUGIE, dziękujemy naszym reżyserkom Małgosi Lewińskiej i Zuzi Gaińskiej oraz naszym partnerom. To było piękne i cenne doświadczenie.

Więcej informacji o projekcie i spektaklach oraz wiele zdjęć znajdą Państwo na stronach:
http://podrugie.pl/niezwykla-premiera/
https://www.facebook.com/krzykeksperyment/
Zapraszamy także do galerii zdjęć na naszej stronie.

spektakl pałacyk 02.jpg

Koordynatorka Wanda Jankowska

***

 • Projekt KRZYK w studio TVP3 Łódź na żywo

26.09.2016r. przedstawiciele wszystkich trzech grup, biorących udział w projekcie KRZYK, mieli okazję zaprezentować się w studio TVP3 Łódź „na żywo”, w programie „Poznajemy ludzi” w ramach cyklu „Łodzią po regionie”. Tego, o czym opowiadaliśmy przez 12 minut, można posłuchać na stronach:
http://lodz.tvp.pl/27090185/26092016-cz1
https://www.facebook.com/krzykeksperyment/

tvp3a.jpg

***

 • Spektakl pt.”CLAMOR CIRCUS – teatr krzyku”

17.09.2016r. o godz. 14:30 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, w czasie Festiwalu „Miasto Gwiazd”, odbyło się drugie przedstawienie pt.”CLAMOR CIRCUS – teatr krzyku” w ramach kończącego się projektu Krzyk.

Koordynatorka Wanda Jankowska

spektakl Żyrardów 01a.jpg

***

 • Rajd Rowerowy

16.09.2016. Po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich odbył się rajd rowerowy pod hasłem „Żyj na luzie”, którym Sekcja Turystyczna ŁUTW zakończyła sezon letni 2016. Obok naszej reprezentacji wzięła w nim także udział młodzież. Rajd zakończył się ogniskiem w siedzibie Leśnictwa Miejskiego w Lesie Łagiewnickim. Przyszli również prezes Alicja Korytkowska i opiekun sekcji –  Ryszard Bonisławski, a także przewodnicy, którzy wcześniej prowadzili obie grupy rowerowe.

Rajd rowerowy 2016.jpg

***

 • Wycieczka na Podlasie

Podlasie – kraina czterech religii i Branickich. W dniach 7-10 września podziwialiśmy uroki  Podlasia. Przez cały czas pięknie grzało nam słońce podkreślając piękno pałaców i swoisty urok licznych budowli sakralnych. A na deser słoneczko kąpało się w odnogach i zakolach Narwi. Podlasie to obszar styku ludności polskiej i ruskiej, a więc katolicyzmu i prawosławia. Historia dołożyła tam jeszcze liczne grupy Żydów i Tatarów. Jak Łódź jest miastem czterech kultur, tak Podlasie krainą czterech religii. Egzystują obok siebie zgodnie, ale trzeba dodać, że Żydów już praktycznie nie ma, a potomkowie Tatarów tworzą liczące się grupy w zaledwie paru miejscowościach. Dla nas, mieszkańców Polski centralnej właśnie oni są najbardziej egzotyczni. Duże wrażenie sprawiła na nas świątynia muzułmańska w Kruszynianach, gdzie wchodząc trzeba było zdjąć buty oraz liczący kilka stuleci cmentarz. Bardzo otwarty i rozmowny tatarski duchowny w ekspresowym tempie przedstawił nam podstawowe zasady religii i życia Tatara we współczesnej Polsce. Podkreślił, że Tatarzy żyją w zgodzie z katolikami i prawosławnymi i że dzięki takiemu sąsiedztwu wszyscy mają więcej dni wolnych i okazji do zabawy, bo święta każdej religii i tak obchodzą wspólnie. Na cmentarzu tatarskim widzieliśmy groby całkiem współczesne, z wyglądu podobne do naszych, i bardzo stare z XVII wieku, z dużym kamieniem jako nagrobkiem i mogiłą utworzoną z małych kamieni. Ich tradycja nie pozwala grzebać kolejnej osoby w tym samym miejscu, więc każdy Tatar ma swój grób na wyłączność po wsze czasy. Kościoły i klasztory prawosławne cechują się swoistym wyglądem i nastrojem, pełno w nich ikon i złotych ozdób, ale nie wiedzieć czemu, nie wolno tego piękna fotografować. O żywotności tej religii świadczy zarówno liczba wyznawców i parafii, ale też szkoła malowania ikon w Bielsku Podlaskim czy muzeum ikon w Supraślu. Synagogi to w tej chwili obiekty muzealne, świadczące o aktywności i bogactwie społeczności żydowskiej w przeszłości. Przyciągają rzesze turystów sentymentalnych z Izraela, jak ta w Tykocinie, bądź służą dalej lokalnej społeczności, jak np. dom kultury w Siemiatyczach. Polska obecność na tych terenach to pałace i parki, na czele z pałacem Branickich w Białymstoku. Tereny te upodobali sobie niektórzy władcy polscy i mieli tu swe rezydencje. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że także jeden z władców ruskich koronowany był w Drohiczynie i dzięki temu ta mała obecnie miejscowość sytuuje się w doborowym gronie miast „królewskich” obok Gniezna, Krakowa i Warszawy. Urokliwe zakończenie wycieczki stanowił spacer po ścieżce edukacyjnej poprzez rozlewiska Narwi. Rzeka ta to osobliwość przyrodnicza, bo na dużym obszarze niesie swe wody wielonurtowo. My też mieliśmy okazję przekroczyć parę nurtów Narwi na pontonach uruchamianych ręczne poprzez system linek. Uroki tego terenu nawiązują trochę do wrażeń z Jeziora Drużno i Kanału Elbląskiego podczas naszego niedawnego wyjazdu na Żuławy.   

Barbara Gorzelańczyk                                                                                      

Podlasie 3.jpg

***

 • NAUKA IMPASTO - PLENER W SPALE

W czerwcu 2016 r. Sekcja Plastyczna pod opieką artystyczną mgr Jarka Żero przebywała na prywatnym plenerze w Spale.

Tam wszystko było zachwycające: pachnący sosnami las, wijąca się Pilica, grążele na stawie, słońce dające światło na płótna a więc tematów ’’do zdjęcia’’ co niemiara.

Wyobraźnia uczestników była wieczorami dodatkowo rozbudzana przez naszego opiekuna, który pokazywał i opowiadał nam o malarstwie nowoczesnym. Na prośbę Jarka jego przyjaciele z ASP udostępnili nam wirtualnie swoje pracownie, więc mogliśmy nacieszyć oczy oryginalnością ich prac.

Ale najbardziej byliśmy zachwyceni obserwowaniem ‘’na żywo’’ procesu tworzenia obrazów właśnie przez naszego artystę. Lubi on korzystać z techniki impasto tj. nakładania wielu warstw farby. Dzięki temu swobodnemu posługiwaniu się pędzlem, spod którego wychodziły bajecznie kolorowe obrazy, i my przestaliśmy się bać o efekt końcowy ‘‘bo przecież zawsze można otworzyć nową tubę farby i nakładać, nakładać, nakładać…’’

Chodziłyśmy na basen do ośrodka olimpijczyków w nadziei, że udzieli nam się ich sprawność. Pogoda też dopisała i wyjątkowo nie było komarów.

Jednak do pełnej radości zabrakło nam kilku koleżanek, które z różnych powodów nie mogły być z nami. Mam nadzieję, że w przyszłym roku na plener pojedziemy wszyscy.

Może na Szlak Orlich Gniazd?

Anna Staniaszek

spała plener.jpg

***

kolaż uczestnicy wycieczki do Lublina-1.jpg

***

Elbląg - VI.2016.jpg

***

 • Zakończenie roku 2016

​1 czerwca 2016 r. odbyło się zakończenie roku akademickiego.

Tradycyjnie przewidziany był koncert naszego chóru, ale także była to okazja do krótkiego podsumowania całego roku. Uczciliśmy minutą ciszy pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wędrówkę. Rok był bogaty w różne ciekawe wydarzenia, ale najważniejszym było zorganizowanie Dyktanda Seniora. Uroczystość zakończenia roku była znakomitą okazją dla złożenia podziękowań dla koleżanki dr Danuty Zawilskiej - członka zarządu, pomysłodawczyni dyktanda i dr Izabeli Różyckiej, która wsparła naszą koleżankę sprawdzając teksty napisane przez słuchaczy. Wręczone zostały zwycięzcom nagrody. Osoby nagrodzone otrzymały pamiątkowe dyplomy, najnowsze wydanie Słownika Języka Polskiego, a osoba, która zajęła pierwsze miejsce, wycieczkę do Strasburga. Wielkie gratulacje dla zwycięzców.

Wycieczka do Strasburga zostanie zorganizowana przez europosła dr Jacka Saryusza – Wolskiego i wezmą w niej udział nie tylko zwycięzcy Dyktanda, ale również zwycięzcy ogłoszonego konkursu Europa w Łodzi – Łódź w Europie, a także Ci spośród nas, którzy najaktywniej działają na rzecz naszego ŁUTW.

Uhonorowane zostały osoby najstarsze, będące naszymi słuchaczami, wśród nich słuchaczka, która skończyła 96 lat. Niespodzianką było złożenie podziękowań i wręczenie kwiatów przez przedstawiciela Łódzkiej Filharmonii naszej słuchaczce, koleżance Sylwii Tarowskiej, która od lat umożliwia nam uczestnictwo w najciekawszych wydarzeniach tej placówki. Przyłączamy się do tych gratulacji i podziękowań. Na koniec był koncert. Kolejny raz Chór zachwycił słuchaczy pełnym radości i energii wykonaniem wielu tak dobrze znanych nam tekstów. Spotkanie pokazało, że - jak mówią słowa piosenki - „Życie jest piękne”. Piękny i radosny może być również trzeci wiek.

Alicja Korytkowska

zakończenie roku 2016 1.06. kolaqż.jpg

Koncert na zakończenie roku to 4-ta i chyba najważniejsza premiera chóru w tym roku. Zaśpiewaliśmy piosenki melodyjne, znane i lubiane np.: Wesoły pociąg, Hej chłopcy, Wiosna w Neapolu i nastrojowe Kapitańskie tango, Na pierwszy znak, Uciekaj moje serce i na bis By coś zostało z tych lat. Słuchacze bawili się świetnie. Oklaski i owacje po każdym utworze, a nawet prawie tańce. Koncert podobał się bardzo, a był wykonany w oprawie ciekawych dekoracji autorstwa naszych plastyczek.

Życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia jesienią.

Zosia Fiedorowicz i Ewa Gabryjelska

***

 • Premiera spektaklu "Clamor Circus" w sali kinowej Muzeum Kinematografii

31 maja 2016 r. w Muzeum Kinematografii, w ramach kończącego się projektu Krzyk, odbyła się premiera performance'u pt.”CLAMOR CIRCUS – teatr krzyku”.

Projekt Krzyk to społeczny eksperyment artystyczny. Uczestnicy projektu: młodzież głucha i niedosłysząca ze Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łodzi, wychowankowie Zakładu Poprawczego w Konstantynowie Łódzkim oraz seniorki z Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz blisko rok przygotowywali się do tego wydarzenia. Licznie zgromadzona publiczność mogła podziwiać efekty wspólnej pracy. To niezwykłe, iż osoby, które nigdy nie miały do czynienia ze sceną i pracą aktorską tak swobodnie czuli się na scenie. Przedstawienie zostało entuzjastycznie przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Były gorące brawa i kwiaty. Nasze seniorki były świetne, pełne dystansu do siebie pokazały kolejny raz, że są otwarte na różne wyzwania. Wielkie brawa…….. 

Alicja Korytkowska

1111.jpg

zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Świat staje się bogatszy, gdy próbujemy, poszukujemy, eksperymentujemy... nie boimy się tego, co nowe, trudne. Bardzo się cieszę, że powstał projekt "Krzyk - społeczny eksperyment artystyczny". W działaniu tym na scenie połączyliśmy trzy odmienne grupy - młodzież głuchą i niedosłyszącą, chłopców z zakładu poprawczego i seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nad wszystkim czuwały aktorki Zuza Gainska i Małgosia Lewińska. 
Dziś była premiera i zobaczyłam, że wszyscy włożyli w to działanie kawał serca! Na scenie było dokładnie tak jak powinno. Chwilami śmiesznie, czasem wzruszająco. Podziwiam uczestników za to, że byli w stanie przełamać różne własne bariery. Widziałam dziś też chłopców z zakładu, którzy biegali za seniorkami i wymieniali z nimi ciepłe słowa. Widziałam głuchych, którzy za pomocą gestów i uśmiechów dzielili się z chłopakami wspólnym przeżyciem i sukcesem. Widziałam porozumienie między trzema jakże odmiennymi grupami. Oczywiście, że każde działanie ma swoje wzloty i upadki. Cieszę się, że w tym "eksperymencie" upadki nie stanęły na drodze do osiągnięcia tego o co nam chodziło. Wierzę, że dla wszystkich, którzy brali udział w projekcie była to lekcja pokory, empatii, tolerancji. Wierzę, że była to lekcja, która każdemu pozwala zobaczyć siebie lepszym. 
Za możliwość wzięcia udziału w tym wspólnym przedsięwzięciu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wytrwali do końca.

Zachęcamy do zakupu publikacji, która powstała w związku z realizacją projektu. W książce pt. "W procesie pozytywnej integracji" R.Szczepanik i A.Sikora opisują przedsięwzięcie, prezentują perspektywę poszczególnych uczestników (młodzieży głuchej i niedosłyszącej, chłopców z zakładu poprawczego oraz seniorek) i wskazują, w jaki sposób pracować z poszczególnymi grupami. 
Książkę można zamówić drogą mailową: fundacja@podrugie.pl
Koszt 15 zł + przesyłka
Dochód ze sprzedaży jest przeznaczony na realizację projektu "Krzyk".
http://www.podrugie.pl/6350/niezwykla-premiera/

Agnieszka Sikora- prezeska "Fundacji po DRUGIE"

***

kraków.jpg

***

 • Gratulacje dla zwyciężczyni

W ramach Senioraliów w dniach 9.05-16.05.2015 Sekcja brydżowa wzięła udział w rozgrywkach brydżowych organizowanych przez Biuro Usług Turystycznych "Przygodowo-Podróże" www.przygodowopodroze.pl Przedstawicielka naszego ŁUTW Ewa Podogrocka zajęła I miejsce. Gratulujemy.

Turniej brydzowy.jpg

***

 • Ostatnia próba spektaklu "Clamor Circus" w sali kinowej Muzeum Kinematografii

​25 maja 2016r. odbyła się ostatnia próba spektaklu ”CLAMOR CIRCUS – teatr krzyku”. Stan podwyższonej gotowości! Już za kilka dni - dokładnie 31 maja - odbędzie się premiera naszego eksperymentu. Serdecznie zapraszamy. Prosimy o duży doping, który pomaga przełamać tremę. Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wtorek. 31 maja. Godz. 18:00.

Koordynatorka Wanda Jankowska

magda krzyk 2a.jpg

***

 • Próba spektaklu "Clamor Circus" w SOSW

​24 maja 2016r. spotkali się wszyscy uczestnicy projektu "Krzyk" na kolejnej próbie do spektaklu. Tym razem mogliśmy się skupić na szczegółach choreografii i warstwie muzycznej. Coraz bliżej premiery ale i coraz lepiej sobie radzimy, dlatego też coraz więcej optymizmu.

Koordynatorka Wanda Jankowska

DSC00203a.jpg

***

 • Targi Seniora

W dniu 20 maja 2016r. zostały otwarte w ramach Łódzkich Senioraliów Targi Seniora. Uroczystego otwarcia dokonał W-ce Prezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. Gościnne progi Sukcesji zostały udostępnione dla wielu wystawców oferujących różnorodne usługi dla seniorów. Wśród nich znalazł się nasz utw prezentując dorobek wydawniczy a także artystyczny naszych słuchaczy. Jeszcze tylko jeden dzień pozostał do końca tegorocznych Łódzkich Senioraliów, w ramach których, jako seniorzy mogliśmy uczestniczyć w kilkuset wydarzeniach. Łódzki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz, jak co roku aktywnie włączył się w organizację Senioraliów. Chór tradycyjnie, jak w latach poprzednich dał koncert w czasie uroczystości otwarcia, a także seniorzy mogli uczestniczyć w wykładach otwartych przygotowanych przez nasz utw. Targi Seniora zamykają dwutygodniowe imprezy w ramach Łódzkich Senioraliów. Gratuluję i dziękuję z całego serca wszystkim naszym koleżankom zaangażowanym w organizację tej wielkiej  imprezy. Lista osób aktywnie uczestniczących jest zbyt długa, aby można w tym momencie wymienić wszystkich z imienia i nazwiska. Gratuluję również pozostałym organizatorom, że dali łódzkim seniorom możliwość uczestniczenia w tak wielu wydarzeniach w naszym mieście.

Alicja Korytkowska

***

 • Próba spektaklu "Clamor Circus" w sali kinowej Muzeum Kinematografii

​19 maja 2016r. odbyła się 4 godzinna próba do spektaklu "Clamor Circus" w ramach projektu KRZYK. Ogromny progres uczestników projektu - z grupy nieznanych sobie osób, z różnych środowisk, pozornie nie mający ze sobą nic wspólnego, stali się pod kierunkiem Małgosi Lewińskiej i Zuzy Gaińskiej, zespołem. I to dobrym zespołem! O tym jak rozwija się nasz projekt świadczą najlepiej postawy samych uczestników. Oto opowieść z wczoraj: Zakład Poprawczy w Konstantynowie Łódzkim. Basia, która jednocześnie koordynuje działania projektowe w placówce, wydrukowała kilka zdjęć z próby, żeby zrobić gazetkę w holu. Zostawiła je na stole, żeby wyschły, nie chciała, żeby się rozmazały. Wraca po jakimś czasie, a zdjęć nie ma... 
Schodzi do sekretariatu i... po drodze widzi, że gazetka już wisi! Chłopcy sami na to wpadli! Dumni z siebie stali i oglądali zdjęcia.

Koordynatorka Wanda Jankowska

2111.jpg

***

 • Jeszcze bliżej premiery spektaklu w projekcie KRZYK

​12 maja 2016r. nasza grupa Seniorek "szlifowała" swoje kwestie pod okiem Małgosi Lewińskiej. Próbowałyśmy w kostiumach, aby poczuć atmosferę prawdziwego teatru. Najwięcej trudności sprawia nam zapamiętanie choreografii w poszczególnych scenach. Mimo to jesteśmy pełne optymizmu.

Koordynatorka Wanda Jankowska

DSC_0094a.jpg

***

 • Nasz Chór na Łódzkich Senioraliach

Za nami koncert na inaugurację SENIORALIÓW. Uczestnictwo Chóru ŁUTW stało się nieomal tradycją. Bardzo starannie przygotowany i wyćwiczony repertuar z cyklu muzyka lekka, łatwa i przyjemna został przyjęty bardzo ciepło. Bisowaliśmy. Wszyscy z występu byli zadowoleni. Nawet pogoda nam dopisała.

Zofia Fiedorowicz i Ewa Gabryjelska

Chór Senioralia 2016.jpg

***

 • Coraz bliżej premiery spektaklu w projekcie KRZYK

​28 kwietnia 2016r. spotkaliśmy się wszyscy w Zakładzie Poprawczym w Konstantynowie. Przymierzaliśmy kostiumy, omawialiśmy podkłady muzyczne i próbowaliśmy kolejne sceny. Proces twórczy pochłonął nas całkowicie. Zdaliśmy sobie też wszyscy sprawę, jak dużo mamy do wyuczenia, więc ... do roboty!

Koordynatorka Wanda Jankowska

www.jpg

***

 • Jubileusz Sekcji Literackiej

W dniu 25 kwietnia 2016r. sekcja literacka spotkała się na wykładzie Prof. dr hab. Jerzego Wiśniewskiego pt. „Mówią Wieki”(część 3). Czytamy dawne wypisy szkolne. Było to szczególne wydarzenie, bo właśnie minęło 10 lat naszych spotkań i współpracy z Panem Profesorem. Były podziękowania, życzenia, kwiaty i na koniec wspólne zdjęcie. Było również zapewnienie, iż te wspólne spotkania należą do ulubionych i ważnych również dla Pana Profesora.

Alicja Korytkowska

DSC_4717.JPG

***

 • Spotkanie z kulturą

W dniach 05 – 21 kwietnia, w ramach spotkań z kulturą  „kultura od kuchni”, Pani Poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska zaprosiła naszych słuchaczy do zwiedzania trzech łódzkich teatrów. Kolejno zwiedzaliśmy:  05.04. - Teatr Nowy,  20.04. - Teatr Wielki i 21.04. - Teatr Powszechny. W czasie odwiedzin mogliśmy zapoznać się z historią poszczególnych teatrów, wysłuchać anegdoty związane z twórcami, zwiedzić sceny i ich ogromne zaplecza a także zobaczyć pracownie teatralne, gdzie powstają dekoracje, kostiumy i inne elementy spektaklu. W Teatrze Powszechnym obserwowaliśmy również warsztaty dla młodzieży prowadzone przez aktorów na Małej Scenie. Spotkania teatralne cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób. W Teatrze Wielkim było ponad 50 naszych słuchaczy.

***

 • Kolejna próba do spektaklu w projekcie KRZYK

​21 kwietnia 2016r. spotkali się, w Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla dzieci i młodzieży niedosłyczącej, wszyscy wykonawcy i zobaczyłyśmy w końcu, co kto z nas reprezentuje. Nasza animatorka Zuza Gaińska dwoiła się, ale bardziej troiła, aby ogarnąć wszystkie 3 grupy. Byłyśmy pod wrażeniem poziomu przygotowania chłopców, bowiem właśnie oni maja najdłuższe teksty do opanowania i spisali się na medal. W dalszym ciągu jest dużo pracy nad ustaleniem ruchu scenicznego i połączeniem go z tekstami. My Seniorki musimy się mocno zmobilizować, aby nie "dać plamy". Tak czy inaczej wczorajsza próba obudziła naszą nadzieję.

Koordynatorka Wanda Jankowska

13055688_1019714714776181_7502952168464720073_o.jpg

***

 • Spotkanie autorskie sekcji Warsztaty Literackie

W dniu 20 kwietnia 2016r. w Poleskim Ośrodku Sztuki odbył się wieczór poetycko-muzyczny pt. „W stronę zieleni, w stronę światła”, przygotowany przez uczestników warsztatów literackich. Spotkanie poprowadziła Pani Prof. dr hab. Marzena Wożniak – Łabieniec, na co dzień wykładowca prowadzący warsztaty literackie w ramach naszego ŁUTW. Pani Profesor nie tylko przygotowała słowo wstępne, ale również odczytywała teksty napisane przez nieobecnego uczestnika warsztatów. Nasze koleżanki kolejno prezentowały swe dokonania literackie. Całość świetnie uzupełniał podkład muzyczny przygotowany przez córkę Pani Profesor. Jakże miłe było to spotkanie, pełne wspomnień minionych lat, tęsknoty, zadumy i radości z każdej przeżytej chwili. Wielkie gratulacje dla autorów prezentowanych tekstów. Wielkie podziękowania dla Pani Profesor za te miłe chwile.

Alicja Korytkowska

Scenariusz wieczoru

DSC_4691.JPG

***

 • Ciąg dalszy prób do spektaklu w projekcie KRZYK

​14 kwietnia 2016r. nasza grupa Seniorek ćwiczyła pod okiem animatorki Zuzy Gaińskiej kilka scen do spektaklu. Wreszcie zarysowuje się kształt całego przedstawienia. Prowadzenie próby przez jedną reżyserkę jest znacznie skuteczniejsze. Jeżeli tylko będziemy w stanie opanować pamięciowo niełatwy tekst, to na pewno reszta "pójdzie jak z płatka". 

Koordynatorka Wanda Jankowska

01.jpg

***

 • Warsztaty w projekcie KRZYK

07 kwietnia 2016r. odbyło się spotkanie dwóch grup projektowych: Seniorek i chłopców z Zakładu Poprawczego. Czytaliśmy scenariusz naszego przedstawienia, omawiając poszczególne role i ruch sceniczny. Następnie mieliśmy próbę jednej sceny, jakieś początki widać. Chyba powoli zaczniemy ogarniać całość, jeżeli nasze instruktorki nas ukierunkują należycie. Staramy się nie tracić entuzjazmu. Miejmy nadzieję, że przy pełnej mobilizacji wszystko się uda.

Koordynatorka Wanda Jankowska

02.jpg

***

 • Koncert Chóru w DPS "Włókniarz" 

To już ostatni Koncert Wielkanocny. Chór wystąpił 4.04.2016r. w DPS "Włókniarz". Koncert udany. Zaśpiewaliśmy wiosennie, radośnie. Najważniejsze były jednak podziękowania. Dziękowano za ważne treści zmartwychwstania, wzniosłe alleluja, a przede wszystkimi  za to, że istniejemy, pięknie śpiewamy a radością dzielimy się dookoła. Tak wzruszające i piękne podziękowania odebraliśmy po raz pierwszy. Oczywiście mamy zaproszenie/zobowiązanie do spotkań w przyszłości.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

kolaż2.jpg

***

 • Integracja filmowa w projekcie KRZYK

​30 marca 2016r. odbyło się spotkanie integracyjne w kinie „Bodo”.Obejrzeliśmy wspólnie z chłopcami z Zakładu Poprawczego z Konstatntynowa i młodzieżą niedosłyszącą ze Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego film „Barany. Islandzka opowieść”. Film jakże prosty w formie, ale piękny i wzruszający, bardzo niewiele dialogu, przepiękne zdjęcia i bardzo sugestywny dźwięk niesamowicie oddający atmosferę nie tylko w przyrodzie, ale również międzyludzką. Pozornie nic się nie dzieje, ale film trzyma w napięciu i przepełnia emocjami. Jednym słowem rozkosz - szczególnie dla koneserów klimatów dalekiej Północy.

Koordynatorka Wanda Jankowska

kino bodo 2.jpg

***

 •  Wernisaż Sekcji Plastycznej

W dniu 18 marca 2016r. w bibliotece przy ul Boya-Żeleńskiego 15 odbył sie wernisaż prac słuchaczy Sekcji plastycznej z grupy mgr Jarosława Żero. Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa.jpg

***

 • Wiosna, cieplejszy wieje wiatr! 

Chór przyozdobiony złotymi żonkilami, KONCERT WIELKANOCNY (21.03.2016) rozpoczął piosenkami o wiośnie: "Taki dzień", "Radość o poranku", "Wszystko kwitnie w koło". Potem śpiewaliśmy piosenki wielkanocne: np. "Wielkanocny czas", "Serce", "Biją dzwony". Zakończyliśmy gromkim "ALLELUJA". Bisowaliśmy. Chyba się podobało? Świąteczną atmosferę Wielkiej Nocy doskonale umocniły plastyczki piękną okolicznościową dekoracją. ŻYCZYMY RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

Wielkanoc 2016.jpg

***

 • Koncert wiosenny Chóru (próba generalna)

​To już tradycja, że pierwszymi odbiorcami koncertów naszego Chóru są mieszkańcy DPS przy ul. Narutowicza. Koncert wiosenny odbył się 16.03.2016r. Występ bardzo udany i jak zwykle serdecznie przyjęty. Na zakończenie złożyliśmy sobie świąteczne życzenia.

Ewa Gabyjelska i Zofia Fiedorowicz

Chór Wielkanoc 2016.jpg

***

 • Rosyjskojęzyczna gazetka КОГЕЛЬ-МОГЕЛЬ

Grupa lektoratu rosyjskiego wydała rosyjskojęzyczną gazetkę zatytułowaną КОГЕЛЬ-МОГЕЛЬ. Pomysł poddała i pomogła w jego realizacji lektorka, mgr Karolina Przytulska. Na ośmiu stronach gazetki znalazły się teksty na temat utw, informacje kulturalne i turystyczne, porady na temat mody, działki i komputera, a nawet krzyżówka! Gazetka została wydrukowana w nakładzie kilkunastu egzemplarzy. Otrzymali ją wszyscy uczestnicy lektoratu. Zobacz stronę tytułową.

***

 • Jubileusz 10-lecia UTW w Piotrkowie Trybunalskim

W dniu 20 stycznia br. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Piotrkowie Trybunalskim obchodziło Jubileusz 10-lecia działalności. Zorganizowano bardzo bogatą wystawę prac malarskich, fotograficznych i rękodzieła, wykonanych przez słuchaczy. Przygotowano bogaty program artystyczny, był występ kabaretu, zespołu wokalnego „Ewki”, a także gościnny występ kapeli z pobliskiej wioski. Licznie dopisali zaproszeni goście. ŁUTW reprezentowała Alicja Korytkowska, która przekazała w naszym imieniu list gratulacyjny, obraz namalowany przez naszą słuchaczkę Elżbietę Wolną oraz kwiaty.

***

 • Historia antycznej zupy ptisane
  (niezwyczajny wykład prof. Macieja Kokoszko na zakończenie semestru - 19 stycznia 2016 roku)

Do drzwi sali wykładowej prowadził nas bezbłędnie zapach świeżego chleba. A w przestronnej sali Centrum Konferencyjni-Hotelowego UŁ rzucał się w oczy ogromny stół biesiadny, suto zastawiony różnymi wspaniałościami. Rolę główną pełniły dwa pokaźne kociołki zupy - bohaterki wykładu w towarzystwie wykwintnych szynek, zapiekanych w cieście, licznych surówek i świeżego, pachnącego chleba.

Pan Profesor, za stołem w roli katedry, opowiedział nam długa historię zupy, znanej nam na co dzień pod nazwą krupniku. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że o zupie przyrządzanej z jęczmienia pisał już Arystofanes i przez okres Antyku i Bizancjum stosowano ją zarówno jako danie jak i bardzo skuteczne lekarstwo w wielu poważnych chorobach.

Interesujące jest jej to drugie zastosowanie, różne, w zależności od sposobu przygotowania,

zwłaszcza konsystencji. Skuteczna była przy febrze, gwałtownej gorączce, chorobach jelitowych a nawet używano jej do wcierania przy podagrze. W tym zastosowaniu nie stosowano przypraw. Lecznicze zastosowanie ptisane (rzymska nazwa tisane), bardzo szczegółowo, opisał Galen w II w ne., opierając się na wcześniejszych źródłach.

Pan Profesor przyrządził dwie wersje biesiadne zupy, różnie przyprawionej ale obydwie na golonce (dla wegetarian, jak ja, była zupa z soczewicy). Jako przyprawy Profesor zastosował, tak jak w starożytnych przepisach, suszoną cebulę, cząber ogrodowy, zieloną kolendrę, pieprz i lubczyk ogrodowy. Nie dodał jednak octu winnego ani moszczu jak również sosu ze sfermentowanych ryb, które to dodatki były stosowane w starożytności. Współcześnie nie ma problemu (zwłaszcza w Łodzi) z wodą zalecaną do gotowania ptisane, która według recepty Galena powinna być całkowicie przezroczysta, bez smaku i zapachu, czyli po prostu – czysta.

Po wysłuchaniu wykładu odbyła się degustacja, przygotowanych przez Profesora, przy znacznym wsparciu rodziny, smakołyków. Zupa podobno była świetna, szynka i cała reszta też.

Sekcja Historyczna, w minionym semestrze, skupiła się na historii kulinariów, których zwieńczeniem był ten ostatni wykład.

Teresa Riemer-Rozmarynowska

***

 • Bożonarodzeniowy koncert chóru w DPS Włókniarz

Ostatni w kolędowej sesji koncert chóru odbył się 18 stycznia 2016 r. w DPS WŁÓKNIARZ. W galowych strojach, w nowo wyremontowanej, pięknej sali, zaśpiewaliśmy najpiękniej jak umiemy cały kolędowy koncert. Choć święta i nowy rok za nami, spotkanie było bardzo świąteczne i wzruszające.Przewodniczący Rady Mieszkańców bardzo nas wychwalił, serdecznie dziękował i zapraszał na Wielkanoc. Tradycyjnie gawędziliśmy wspólnie przy herbatce.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

koncert BN 2015 dps a.jpg

***

 • Wernisaż prac malarskich z pleneru "Uniejów 2015"

7 stycznia 2016 r. w gościnnych wnętrzach Kawiarni w Łódzkim Domu Kultury odbył się kolejny już wernisaż prac malarskich naszych słuchaczy. Tym razem wystawę zorganizowała Sekcja Plastyczna prowadzona przez artystę plastyka Jarosława Żero. Wystawione prace powstały podczas pleneru "Uniejów 2015". Wszystkie wystawione prace są bardzo różnorodne, niezwykle kolorowe, świadczące, iż tworzone prace sprawiają wiele radości autorom jak i prowadzącemu zajęcia. Taka również była cała uroczystość. Koleżanki z sekcji wraz ze starościną kol. Anną Staniaszek przygotowały krótkie rymowanki o autorach prac a także o prowadzącym zajęcia Panu Jarosławowi. Wszystkim licznie zgromadzonym udzieliła się sympatyczna, rodzinna atmosfera, nie zabrakło wspólnie wykonanej kolędy. Wielkie podziękowania dla koleżanek i kolegów z Warsztatów Fotograficznych, którzy wykonali wiele zdjęć dokumentujących tę miłą uroczystość. W spotkaniu uczestniczyły Renata Cocyk i Alicja Korytkowska.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2016 r.

wernisaż 2016 (2) x_0.jpg

***

 • Wigilia  Sekcji Kaligrafii i Języka Japońskiego - 18.12.2015r.

W tym roku akademickim w zajęciach Sekcja Kaligrafii i Języka Japońskiego biorą udział nowi wolontariuszy z Japonii: Kenji Miura, Chinaru Toonishige i Yusuke Ichikado (po raz pierwszy w Polsce). Aby pokazać naszym przemiłym gościom polską tradycję świąteczną, zorganizowaliśmy wigilię w kawiarni AOIA.

Polskie potrawy bardzo smakowały naszym gościom, chociaż makowiec wzbudził konsternację (maku raczej nie jada się w Japonii). Atmosfera była niezwykła, a nastrój świateczny podkreślały kolędy.

Ewa Podogrocka 

wigilia sekcja jap 1.JPG

***

 • Spotkanie w Domu Literatury - 15.12.2015r

​W Domu Literatury z inicjatywy kol. Andrzeja Łukaszewicza spotkali się słuchacze Klubu Koleżeńskiego. Jak zwykle od wielu lat, spotkanie uświetnili studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy wykonali kolędy i pastorałki. Następnie wszyscy zebrani składali sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, łamali się opłatkiem. Specjalne życzenia złożył wszystkim zebranym Dyrektor Domu Literatury A. Strąk. Było uroczyście i sympatycznie, nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd. W spotkaniu uczestniczyła Alicja Korytkowska.

***

 • Bożonarodzeniowe koncerty chóru

„Bóg się rodzi moc truchleje” a my pięknie na galowo, świątecznie wystrojeni, w auli udekorowanej przez nasze koleżanki plastyczki, pełni obaw prezentujemy słuchaczom naszego ŁUTW koncert "Kolędy Polskie". Koncert przygotowała i poprowadziła nasza nowa chórmistrzyni Aleksandra Ryłko - Sutowicz. Ogromne brawa i pełne zachwytu wpisy w naszej kronice świadczą, że koncert bardzo się podobał. Koleżankom i kolegom życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego w Nowym 1916 Roku.

Ewa Gabryjelska i Zosia Fiedorowicz

Boże narodzenie 2015 chór 1.jpg

***

Prapremiera Bożonarodzeniowego koncertu chóru odbyła się 14 grudnia 2015 w "naszym" DPS-sie. Śpiewaliśmy stare, polskie kolędy wszystkim doskonale znane. Ale w jakiej aranżacji! No i udało się świetnie. Były brawa, życzenia a nawet na niektórych twarzach łzy wzruszenia. P. Dyrektor obdarowała nas choinką oraz stwierdziła, że śpiewaliśmy pięknie i po prostu profesjonalnie. A wszystko to, dokonało się pod nowym kierownictwem p. A. Ryłko-Sutowicz i wg Jej pomysłu. Koncert zakończyliśmy wspólnym kolędowaniem.

Ewa Gabryjelska i Zofia Fiedorowicz

2015 wigilia kolaż a.jpg

***

 • Jak szybko płynie czas

W dniu 7 grudnia 2015r. odbyło się wyjątkowe spotkanie Sekcji Literackiej. Właśnie w tym roku mija 10 lat współpracy z Panią Prof. dr hab. Krystyną Pietrych. Z tej okazji były podziękowania, gratulacje, życzenia i kwiaty. List z podziękowaniami, gratulacjami i życzeniem dalszej współpracy w imieniu Zarządu, wszystkich słuchaczy i swoim własnym przekazała Alicja Korytkowska wraz ze starostą sekcji kol. Marią Malec. Uroczystość odbyła się w serdecznej atmosferze i aplauzie ze strony uczestników sekcji.

Alicja Korytkowska

Jubileusz prof Pietrych wydarz.JPG

***

 • „Żyj kolorowo”

wernisaż 2015 - 2.jpg

W dniu 3 grudnia 2015r. o godzinie 17.00 w Łódzkim Domu Kultury odbył się wernisaż prac malarskich słuchaczy naszego UTW. Wystawione prace są autorstwa słuchaczy uczestniczących w zajęciach malarskich prowadzonych przez artystę plastyka Panią Martę Siedlecką-Sidor. Przybyli autorzy prac, zaproszeni goście i oczywiście Pani Marta Siedlecka – Sidor. Pani Marta powiedziała m.in., że jest zadowolona i duma z efektów pracy swoich podopiecznych. Należy się zgodzić z tą opinią, wystawione prace dają świadectwo tego, iż ich tworzenie daje wiele radości i satysfakcji ich autorom, są bardzo różnorodne i kolorowe. Wystawa wzbudziła zainteresowanie zgromadzonej publiczności. Wielkie gratulacje dla autorów wystawionych prac. A nam pozostaje się cieszyć, iż w naszym UTW mamy tak wiele utalentowanych osób.

Wystawę można oglądać do 3 stycznia br.

Alicja Korytkowska

***

 • Spotkanie integracyjne w projekcie KRZYK

Prowadzący: Agnieszka Sikora, Małgorzata Lewińska, Zuzanna Gaińska, Angelika Sikorska

IMG_0579 a.jpg

Spotkanie odbyło się tym razem na dużym holu Zakładu Poprawczego w Konstantynowie. Zaczęliśmy „burzą”, a zakończyliśmy sukcesem – krótkim pokazem scenki początkowej do naszego perfomance’u. Wszystkie zadania integracyjne były bardzo dobre, ale chyba najbardziej sprawdził się pomysł tworzenia historyjki na podstawie zdjęć. Zaskoczyło nas zaangażowanie chłopców z ZP, którzy sami rwali się do przedstawiania swoich pomysłów i rysowania. Przy pracy nad historyjką wprost nie dopuszczali nas do głosu, aż miło było na to patrzeć. Zbliżenie się do grupy młodzieży niesłyszącej jest o wiele trudniejsze, niestety, ale jesteśmy już na dobrej drodze do integracji trzech różnych środowisk.

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Nagroda dla Ewy Żmigrodzkiej na Festiwalu "Człowiek w zagrożeniu".

W czasie 25. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, który odbył się w dniach 25-28.11.2015 roku, nasz ŁUTW już po raz szósty przyznał swoją nagrodę. Tym razem otrzymała ją Ewa Żmigrodzka – autorka filmu „Chcę żyć”, który jest opisem czasów Zagłady. Jego bohater, dziennikarz i pisarz polsko-izraelski – Roman Frister, był w czasie wojny więźniem obozów Mauthausen i Auschwitz, a po wojnie został uwięziony przez UB i pozbawiony prawa do wykonywania zawodu dziennikarza. Wspomnienia Fristera ilustrują współczesne zdjęcia z Auschwitz-Birkenau oraz fotografie archiwalne.

Nagrodę ŁUTW, obraz Grażyny Rakowskiej – słuchaczki naszego uniwersytetu, wręczyły: Jagoda Kucharczyk i Jadwiga Weigt.

0141-e1448812457355.jpg

Miło nam powiadomić, że autorka filmu przysłała nam list, który poniżej publikujemy.

Maria Sondej

Szanowni Państwo,
przed chwilą przeczytałam w prasie, że zostałam laureatem Państwa nagrody ufundowanej na festiwal "Człowiek w zagrożeniu" za film  dokumentalny "Chcę żyć". Jestem zaszczycona tym wyróżnieniem. Pragnę dodać, że film zrealizowałam wspólnie z Krzysztofem Zwolińskim, moim mężem. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Niestety nie mogłam być w Łodzi podczas rozdania nagród.
Z wyrazami szacunku. Ewa Żmigrodzka
                                                                                   

***

 • W dniu 26 listopada 2015 roku zmarła Pani Prof. dr hab. Maria Nartonowicz–Kot.

Pani Profesor od 1999 roku współpracowała z Łódzkim Uniwersytetem Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz. Prowadziła wykłady w ramach Sekcji Historycznej a także w ramach wykładów ogólnych. Dziś trudno zliczyć jak wiele wykładów wygłosiła Pani Profesor. Wszystkie spotkania były niezwykle ciekawe, dawały nam słuchaczom nie tylko wiedzę historyczną, ale również poczucie, że jesteśmy bardzo ważnymi studentami. Odszedł wspaniały człowiek, ogromnej wiedzy, pełen ciepła, życzliwości kochający swą pracę, a nade wszystko swoich studentów w tym słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziś już wiemy, że nie dane nam będzie spotkać się więcej z Panią Profesor. Pozostanie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci.

Pogrzeb odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz.11.15 na Starym Cmentarzu (część katolicka) przy ul. Ogrodowej 39.

***

 • Warsztaty muzyczne z Justyną Popławską w projekcie KRZYK

IMG_0468 a.jpg

26.11.2015r. spotkanie prowadziła nauczycielka śpiewu, Justyna – obdarzona niezwykłym talentem potrzebnym przy pracy z dziećmi, ale…, jak się okazało, nie tylko. Również sprawdziła się w przypadku Seniorów i chyba nie tylko dlatego, że na starość się dziecinnieje. Potrafiła nas w tak krótkim czasie nauczyć tekstu piosenki (8 zwrotek!) i ku naszemu zaskoczeniu cała grupa śpiewała!!. Zajęcia z rytmiki również były bardzo inspirujące, sympatyczne i odmładzające. KRZYK też był, co prawda przez małe "k", ale jednak!

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Uroczysta Gala z okazji wręczenia Nagrody

W dniu 22 listopada 2015 r. w Filharmonii Łódzkiej odbyła się Uroczysta Gala z okazji wręczenia Nagrody imienia Pierwszego Rektora UŁ Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. To pierwsza tego typu inicjatywa w zakresie prac naukowych w dziedzinie nauk humanistycznych w Polsce.

Liczna grupa naszych słuchaczy, na zaproszenie obecnego Rektora UŁ, miała przyjemność uczestniczenia w tej pięknej uroczystości. Była to dla nas wielka przyjemność i wspaniała lekcja historii. Poznaliśmy postać Profesora Tadeusza Kotarbińskiego - wybitnego filozofa, a także 5 nominowanych do nagrody Jego imienia.

Laureatem został Prof. dr hab. Jan Strelau, psycholog - za swą książkę pt. „Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowanie”.

Na zakończenie uczestniczyliśmy w koncercie Stanisława Sojki z zespołem.

Alicja Korytkowska

***

 • Warszawa - Zamek królewski, Pałac pod blachą

I znów Warszawa – 14 listopada 2015. Sekcja Turystyczna Uniwersytetu 3 Wieku kolejny raz wzięła stolicę „na celownik”. Tym razem Zamek Królewski i Pałac Pod Blachą oraz Muzeum Narodowe. Zaskoczenia być nie mogło, bo wielu z nas odwiedziło te miejsca już po raz kolejny. Ale nigdy nie jest tak samo, warto ponawiać zwiedzanie, o czym świadczyła kolejka chętnych przez cały dziedziniec. Zawsze robi wrażenie pieczołowite odtworzenie detali całkowicie przecież zburzonego i odbudowanego Zamku. Warto było obejrzeć komnaty królewskie i przepiękne obrazy Rembrandta, pospacerować po wspaniałych podłogach, przejrzeć się w lustrach zmyślnie zwielokrotniających przestrzeń. W Pałacu pod Blachą widzieliśmy imponującą kolekcję kobierców z Bliskiego Wschodu, tureckich, ormiańskich, kaukaskich. Pokazano także narzędzia do tkania dywanów. Ileż pracy, oczywiście żmudnej, ręcznej wymagało wytworzenie małego choćby kobierczyka. Muzeum Narodowe oprócz stałej prezentacji największych naszych malarzy i rzeźbiarzy zaprezentowało nam imponującą kolekcję pasteli. Spacerując i podziwiając różne formy artyzmu, materiały i techniki pracy natknęliśmy się także na całkiem współczesną rzeźbę z klocków Lego. Duże wrażenie zrobiła nowa prezentacja obrazów i rzeźb sztuki średniowiecznej, polegająca na swobodnym rozmieszczeniu eksponatów w przestrzeni wystawienniczej i dająca możliwość oglądania dzieł ze wszystkich stron. Dzięki temu widz doznawał nowych wrażeń oglądając np ołtarze skrzydłowe czy rzeźby drewniane wydrążone z tyłu postaci. A w wielkiej sali, gdzie eksponowana jest Bitwa pod Grunwaldem, młody adept malarstwa stojąc na prowizorycznym rusztowaniu pracowicie tworzył jej kopię. Może za jakiś czas będą dwie Bitwy pod Grunwaldem, a może byliśmy świadkami narodzin nowego Matejki?

Barbara Gorzelańczyk

Warszawa14_11_20151 a.jpg

***

 • Spotkanie integracyjne w projekcie KRZYK

Prowadzący: Małgorzata Lewińska, Zuzanna Gaińska, Witold Bieliński, Angelika Sikorska

IMG_0423 a.jpg

12.11.205r. - Tym razem odbyło się spotkanie w Zakładzie Poprawczym w Konstantynowie dla wszystkich uczestników projektu: chłopców z ZP, młodzieży niedosłyszącej ze Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i naszej grupy Seniorek. Poza zajęciami integracyjnymi, odbyły się prezentacje krótkich scenek przygotowanych przez poszczególne grupy. Nasza grupa była zadowolona z efektów, biorąc pod uwagę rekordowo krótki czas na przygotowanie, czyli ok. 15 minut. Pokazałyśmy interpretację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w wersji „KRZYK”. Nasz występ nabiera wyrazu i dzięki Małgosi jego przekaz staje się zrozumiały.

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Poznajemy Łódź - Cmentarz Żydowski

Spacer 8 listopada 2015 – Cmentarz Żydowski

Atrakcyjny temat i wyjątkowo piękna pogoda przyciągnęły liczne grono „spacerowiczów 3 wieku” na jedną z największych w świecie żydowskich nekropolii. Powitało nas ostre słońce. Zaraz od wejścia na murze cmentarnym liczne tablice poświęcone pamięci tych, co nie mają grobów. A potem spacer pośród tysięcy grobów, bardzo różnych, starych i całkiem świeżych, skromnych i niezwykle okazałych. I tysięcy drzew i krzewów rosnących jakby całkiem dziko. Najkrótsze wrażenie – las macew w lesie. Mieliśmy szczęście - słońce wydobyło barwy w tym typowo szarym krajobrazie cmentarnym. Podkreśliło też piękno drzew porastających cmentarz, które mają tu warunki jak w rezerwacie przyrody. Pan Przewodnik oprowadził nas po wielu miejscach związanych ze znanymi postaciami i dużo opowiadał. Odwiedziliśmy m. in. grób rodziców Tuwima, bohatera Związku Radzieckiego czy podobno największy na świecie grobowiec współtwórcy potęgi Łodzi włókienniczej – Izraela Poznańskiego. Był także akcent polski, kwatera polskich harcerzy. Na cmentarzu jest wielka różnorodność grobów, klasyczne macewy, groby w układzie chrześcijańskim i olbrzymie grobowce bogatych rodów. Na mogiłach pojawiają się kwiaty i znicze – nieznane w tradycji żydowskiej. Kontrast dla starej części cmentarza stanowi pole gettowe – bezdrzewna przestrzeń gęsto pokryta mogiłami lub tylko tabliczkami. Bujne jemioły z jedynego drzewa pochylają się w ciszy nad miejscem wiecznego spoczynku tysięcy Żydów zmarłych w getcie łódzkim. Cmentarz odwiedza wielu ludzi z całego świata. Pozostawiają tu zgodnie z tradycją kamień na mogile, więc wiele grobów pokrytych jest mnóstwem kamieni. Tę podróż w czasie pobudzającą do zadumy i refleksji zakończyliśmy w pomieszczeniach pogrzebowych, gdzie przygotowanie zwłok i modły stanowią ostatni etap ziemskiej drogi. Podczas spaceru Pan Przewodnik bardzo wzbogacił naszą wiedzę o historii Łodzi. I bardzo oryginalnie zabrzmiał fragment „Lokomotywy” Juliana Tuwima wyrecytowany nad grobem jego rodziców w języku esperanto.

Cmentarz żydowski Łódź a.jpg

***

 • Warsztaty aktorskie z Małgosią Lewińską i Zuzą Gaińską w projekcie KRZYK

IMG_0617 a.jpg

6.11.2015r. odbyły się ponownie warsztaty pełne aktorskich wyzwań. Zainspirowane przez Witka, na spotkanie przyszłyśmy przekonane, że mamy ustalony z grubsza scenariusz naszego przedstawienia „Na straganie”. Tymczasem Małgosia i Zuza przewróciły wszystko „do góry nogami”. Wersja zaproponowana przez Witka była dla nas, aktorsko, jak wejście po drabinie na 5 piętro.  Obecnie mamy przed sobą drapacz chmur i długą linę prowadzącą na sam dach. Małgosia i Zuza mówią, że damy radę. Mamy nadzieję, ale póki co jesteśmy przerażone, zagubione, mamy mętlik w głowie, ale też jesteśmy zainspirowane i mamy mnóstwo pomysłów – tylko jak je zrealizować? Chyba zaczniemy KRZYCZEĆ: Ratunku!, czy ktoś może obniżyć nam poprzeczkę??!!.

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Warsztaty taneczne z Oliwią Jackowską w projekcie KRZYK

IMG_0313 a.jpg

5.11.2015r. instruktorka Oliwia – wspaniała młoda tancerka - przygotowała dla nas prostą choreografię tańca brzucha. Na początku zajęć przeprowadziła kilka rozgrzewek – najbardziej przypadła nam do gustu „zorba”. Oliwia postarała się, aby zajęcia taneczne, pomimo naszych ograniczeń,  sprawiły nam dużo radości i satysfakcji z eksponowania naszej kobiecości. I  było SUPER, atmosfera również SUPER! Gdybyśmy nie spróbowały, to nigdy nie dowiedziałybyśmy się jak beznadziejnie nam idzie! Fajne spotkanie z egzotyczną kulturą.

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Wycieczka do Wrocławia

Trasę Łódź – Wrocław pokonaliśmy tak szybko, że wszyscy byliśmy zaskoczeni. Mimo przerwy technicznej już o godz.10.30 weszliśmy do budynku Panoramy Racławickiej. 45-cio minutowy seans też w naszym odczuciu minął za szybko. Czuliśmy niedosyt, chcieliśmy nasycić oczy pięknem kolorów, grą światła, a już kierowano nas do wyjścia. Powolnym spacerkiem zmierzaliśmy w kierunku Muzeum Narodowego. Podzieleni na dwie grupy, w pięknym gmachu, wśród cennych zbiorów kolekcji sztuki średniowiecznej, renesansowej i baroku z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy lekcji historii Śląska. Obejrzeliśmy również wystawę: Sztuki europejskiej XV-XXw. Popołudnie spędziliśmy w Afikarium, a o zmroku oglądaliśmy oświetloną Halę Stulecia i grające fontanny. Hotel też spełniał nasze oczekiwania, był wygodny. Mieszkaliśmy w centrum Wrocławia – 700m od Głównego Rynku. Było ciepło, chwilami padał drobny deszcz. No cóż, przecież to połowa października. Następnego dnia wyruszyliśmy do Książa, Krzeszowa i Świdnicy. Zamek  Książ, Opactwo Sióstr Benedyktynek w Krzeszowie i Kościół Pokoju w Świdnicy należą do najpiękniejszych obiektów na Dolnym Śląsku i są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Trzeci dzień spędziliśmy we Wrocławiu. Z przewodnikiem oglądaliśmy Rynek Główny oraz Ostrów Tumski. Tych obiektów żaden turysta nie ominie. Niestety, musimy wracać, przydałby się jeszcze jeden dzień na zwiedzanie tego pięknego miasta.

wrocław 2015 a.jpg

***

 • Warsztaty aktorskie z Witkiem Bielińskim w projekcie KRZYK

3a.jpg

Na spotkanie miałyśmy przygotować scenkę w temacie „Krzyk”. Z uwagi na specyfikę naszej grupy i brak doświadczenia scenicznego nie udało nam się zrealizować „pracy domowej”, więc postanowiłyśmy pokazać przedstawienie wiersza J. Brzechwy „Na straganie” prezentowane przez częściowo inną grupę w ramach międzynarodowego projektu Grundtvig.  Byłyśmy przekonane, że nijak to się ma do tematu „KRZYK”. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że to nieprawda!! Witek udzielił nam tylu wspaniałych wskazówek na interpretację tego tekstu, że rozwiązał „worek z pomysłami”, którymi mamy nadzieję, zasypiemy GO następnym razem. Będzie tylko problem z „zagraniem ich” w sposób aktorski. Wszystko przed nami, może jednak mamy szanse zostać aktorkami „na starość”, kto to wie?

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Dziesięciolecie Sekcji „Historia sztuki i muzealnictwo”

Nareszcie doczekałam się nowego roku akademickiego 2015/2016. Radość moja bierze się stąd, że dokładnie 10 lat temu to jest 2005/2006 r. utworzyłam nową sekcję pod nazwą „Historia sztuki i muzealnictwo” razem z ówczesną panią prezes ŁUTW Brygidą Butrymowicz. Wykładowcą została Małgorzata Wiktorko z Muzeum Sztuki .

Na uroczysty wykład Małgosi Wiktorko zaprosiliśmy panią Dyrektor ds. Promocji i Upowszechniania Maję Wójcik a dyrektorowi naczelnemu wysłaliśmy pisemne podziękowanie za 10-cio letnią współpracę. Z ŁUTW  uczestniczyła w spotkaniu vice prezes Renata Cocyk oraz starościna Maria Świerkocka.

Popularność sekcji była i jest  ogromna. Trzykrotnie zmieniałyśmy miejsce wykładów do momentu gdy zostało otwarte Muzeum Sztuki 2 przy Manufakturze. Atutem muzeum jest posiadanie auli z bardzo dużym ekranem i dobrym sprzętem audiowizualnym tak więc każdy ze słuchaczy z każdego miejsca dobrze widzi i słyszy. Tutaj w wykładach uczestniczy od 80 do 120 słuchaczy jednorazowo. Wielkim atutem i magnesem jest Małgosia Wiktorko, która posiada niewyobrażalną wiedzę i potrafi w cudowny sposób przekazać ją słuchaczom. Poza tym jeździmy w odwiedziny do muzeów w całej Polsce na wszystkie wystawy, które są aktualnie najlepsze, najważniejsze. Pod tym względem naszymi ulubionymi miastami są: Wrocław, Kraków i Warszawa ponieważ tam dzieje się najwięcej.
Ludzie kochają sztukę i chcą z nią obcować więc zdaje mi się, że sekcja przetrwa jeszcze nie jedno dziesięciolecie. Ważne jest również to, że przez te dziesięć lat nie musieliśmy wracać do początku bo sztuka ciągle jest tworzona, rodzi się i rozwija a tym samym mamy nowe tematy.

Startosta: Maria Świerkocka

10 lecie Historia sztuki.JPG

***

 •  Warsztaty aktorskie z Małgosią Lewińską i Zuzą Gaińską w Projekcie KRZYK

IMG_0441 a.jpg

23.10.2015r. nasze animatorki – Małgosia i Zuza - wprowadzały nas w świat „aktorski”, inspirowały, zachęcały do twórczego myślenia. Przygotowały kilka „wprawek”, były to kolejno: wyrażanie siebie i swoich emocji poprzez kolory, zadania grupowe z folią, „głuchy telefon” w chodzeniu, przekazywanie intencji poprzez dotyk w parach.

"Docieramy się". My -  grupa seniorów, trochę skrępowane, z oporami, nieudolnie wykonujemy "zadania aktorskie”. Zajęcia prowadzone przez Zuzę i Małgosię były dla nas wspaniałym doświadczeniem, uczącym wyrażania emocji, pokonywania własnej nieśmiałości, uruchamiającym wyobraźnię i kreatywność. Pomiędzy nami a prowadzącymi warsztaty nawiązuje się nić porozumienia, może uwierzymy, że stać nas na wiele. 

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Koncert "Muzyka łączy pokolenia"

Zgodnie z obietnicą prof. Ziemowita Wojtczaka, 21 października 2015r. odbył się w sali Akademii Muzycznej przy ul.Żubardzkiej wyjątkowy koncert "Muzyka łączy pokolenia". Został przygotowany specjalnie dla naszego ŁUTW, a wykonawcami byli pracownicy i studenci AM z prof. Ziemowitem Wojtczakiem na czele. Zachęcamy do zapoznania się z programem koncertu.

koncert muzyczny.jpg

KONCERT, KONCERT, KONCERT…

JESIENNY ( nie na dwa świerszcze i wiatr w kominie) tylko na wiele pięknych głosów.

Profesor Ziemowit Wojtczak zrobił nam ogromną przyjemność (i zaszczyt) przygotowując specjalnie dla słuchaczy ŁUTW koncert w pięknej nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej na Żubardzkiej. Program koncertu był świetnie skomponowany z miłych dla ucha arii operowych, pieśni, fragmentów musicalowych i operetkowych. Profesor rozpoczął brawurowo, pięknym barytonem, wykonując znaną pieśń „Granada”. Po tym zabrzmiała słodka aria Dalilii w wykonaniu Małgorzaty Pietrzykowskiej. I dalej zasłuchaliśmy się w arie i duety Verdiego, Mozarta, Offenbacha, Bizeta, Delibes’a, Pulenca i Glinki. Na koniec zabrzmiały znane i lubiane fragmenty „Skrzypka na dachu” A finałem była zbiorowo wykonana scena z operetki Kalmana „Hrabina Marica” (?): „Co się dzieje, oszaleję”. Wdzięczni słuchacze też oszaleli, bijąc długo brawa i prosząc o bis. Obok wrażeń muzycznych koncert dostarczył nam również wiele informacji o utworach i wykonawcach. „Słowo wiążące” było ciekawym wykładem przedstawionym przez Sylwię Wojtczak – żonę Profesora. Śpiewakom akompaniował Michał Rot.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom, liczymy na następne takie spotkania.

Teresa Riemer-Rozmarynowska

***

 • Wizyta delegacji z Chin

Urząd Miasta Łodzi gościł delegację z Chin, którzy zainteresowali się m.in. działalnością uniwersytetów trzeciego wieku.

W dniu 19 października 2015r. odbyło się spotkanie Zarządu ŁUTW z delegacją z Chin.

kolaz copy_0.jpg

Podczas krótkiego spotkania, które odbyło się w budynku przy ul. Lindleya 5, Zarząd ŁUTW zaprezentował naszą działalność, przygotowując prezentację i wystawę prac naszych słuchaczy.

Zaprezentowane zostały prace Sekcji Plastycznej, Warsztatów Fotograficznych a także przedstawiona została nasza dotychczasowa działalność wydawnicza.

Na informację o udziale mężczyzn w naszej działalności przedstawiciel delegacji chińskiej potwierdzili, iż u nich jest podobnie niski procentowo udział mężczyzn. Interesowała ich informacja dot. wysokości opłat wnoszonych przez słuchaczy.

Na koniec wręczyliśmy drobne materiały informacyjne w języku angielskim.

Dzięki tłumaczowi na język chiński z Urzędu Miasta możliwe było wzajemne porozumienie.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie w bardzo krótkim czasie prezentacji naszych dokonań wielkie podziękowania.

Alicja Korytkowska

***

 • Pierwsze spotkanie w projekcie KRZYK - 03.10.2015r.

Prowadzący: Agnieszka Sikora, Małgorzata Lewińska, Zuzanna Gaińska, Witold Bieliński, Angelika Sikorska

12138537_1249871265038252_7435624873321565427_o.jpg

Za nami pierwsze ważne spotkanie w projekcie i nie ma co ukrywać wszyscy czujemy się podekscytowani. 
Projekt polega na połączeniu ze sobą różnych światów - młodzieży niedosłyszącej i głuchej, osób 60+ i wychowanków zakładu poprawczego. 
W pierwszej chwili wydaje się, że są to trzy bardzo odległe światy, a ich zderzenie może dla wielu kojarzyć się z niemożliwością komunikacji, brakiem zrozumienia i wspólnych tematów. Nasze dzisiejsze spotkanie pokazuje, że wcale nie musi tak być. Wszystkie trzy grupy z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem społecznym, mają czasem również bardzo ograniczony dostęp do kultury. 
Nasz projekt sprzyja przełamywaniu tych barier, a z uczestników czyni nie tylko odbiorców, ale również twórców. 
Zaczynamy przygotowania do wspólnego tworzenia artystycznego wydarzenia, które mamy nadzieję nie przejdzie bez echa. Temat przewodni to KRZYK.

W tej realizacji pomogą na wspaniali animatorzy i twórcy Witek Bieliński, Małgorzata Lewińska i Zuzanna Gaińska

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wanda Jankowska - koordynatorka projektu

***

 • Posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

W dniu 1 października 2015r. odbyło się Inauguracyjne Posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Głównym zadaniem OPS jest promowanie aktywności społecznej i obywatelskiej, wolontariatu osób starszych oraz solidarności wewnątrzpokoleniowej i międzypokoleniowej. Obywatelski Parlament Seniorów jest inicjatywą Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz przedstawicieli gminnych rad seniorów. Sejm RP był gospodarzem tego przedsięwzięcia.

Obrady otworzyła Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska. W wydarzeniu tym udział wzięło 460 delegatów z całego kraju. Wśród delegatów reprezentujących łódzkie środowisko była Alicja Korytkowska, która reprezentowała ŁUTW. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Rządu na czele z Pani Premier Ewą Kopacz, Posłowie z Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej z Przewodniczącym Michałem Szczerbą na czele a także Marszałek Senatu i Małżonka byłego Prezydenta RP  Anna Komorowska.

Sejm wysłuchał wystąpień przedstawicieli Rządu i Parlamentu a następnie wybrał swojego Przewodniczącego, którym została kol. Krystyna Lewkowicz. Przyjęto Regulamin OPS a także Deklarację Inauguracyjnej Sesji OPS „Seniorzy i Przyszłość Polski”

(http://www.mu3w.pl/sites/default/files/Deklaracja%20.1.pdf).

Powołano 3 Komisje :

1.d/s organizacyjno–prawnych

2.d/s strategii, budżetu i finansów

3.d/s informacji, promocji i kontaktów z otoczeniem

***

 • PLENER MALARSKI W UNIEJOWIE 2015

Na  początku września byliśmy przez 10 dni na plenerze:  10 amatorek malarstwa na przyuczeniu i nasz opiekun artystyczny mgr Jarek Żero. Zamieszkaliśmy w Pensjonacie Alex u p. Haliny zajmując 4 pokoje. Było ciasno, bo - oprócz zwykłego bagażu każda miała sztalugi, kilka płócien, szkicowników a także farby, różne pędzle i palety. Zgodnie z zaleceniem Jarka (dla dobrych relacji jesteśmy wszyscy po imieniu). Już wcześniej Jarek zachęcał nas – akwarelistki - do korzystania z akryli argumentując, że technika akrylowa jest łatwiejsza i daje większe możliwości. Miałyśmy jednak sporo obaw, bo dla niektórych z nas był to zupełny debiut jeśli chodzi o technikę malowania – akryl zamiast akwareli. Czy damy radę? Plener zapowiadał się zatem intrygująco. Dzielnie jednak stawiałyśmy na sztaludze podobrazia - zamiast kartonu a na paletę wyciskałyśmy akryle a nie akwarele. Okazało się jednak, że jest to zupełnie inne malowanie. Jarek zaproponował koncepcję pleneru: na początek wspólny spacer zwiadowczy po Uniejowie. Potem robienie dużej ilości szkiców a następnie wybór obiektów do utrwalenia i w końcu wyjście z całym malarskim rynsztunkiem na z góry upatrzone pozycje. Troska naszego opiekuna nie miała granic, każdą życzliwie wspierał i robił korektę tyle razy ile wymagała tego praca. A wieczorami obdarowywał nas ciekawymi opowieściami o malarstwie, zaczynając od rysunków jaskiniowych a na współczesności kończąc. Dla oddechu omawiał – dostępną jedynie dla wtajemniczonych – „Teorię widzenia” prof. Władysława Strzemińskiego. W ten sposób Jarek przygotowywał nas do bardziej świadomego malowania – przewidując zapewne, że A.Wajda będzie w Łodzi tworzył film o tym polskim prekursorze nowoczesnego malarstwa abstrakcyjnego. Wiedzeni ciekawością zrobiliśmy również wypad do pobliskiego Spycimierza. Tam, na drodze procesji, w dniu Bożego Ciała mieszkańcy układają ze świeżych kwiatów piękne dywany. W Uniejowie zachwyciła nas Warta, która w swoich wodach odbijała średniowieczny zamek biskupi, Kościół  św.Floriana, most, armatę a także drzewa, sitowie i trawę. Plener zakończyliśmy wystawą naszych prac przed pensjonatem. Było naprawdę kolorowo a gospodyni chciała nabyć kilka obrazków. Do dzisiaj z radością i sentymentem wspominamy ten wspólny czas i planujemy następny wyjazd.

Ania Staniaszek           

plener w Uniejowie.jpg

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć obrazów poplenerowych w Galerii zdjęć  

***  

 • PLENER MALARSKI W PRZEDBORZU

Sekcja plastyczna przy Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, prowadzona przez panią mgr Martę Siedlecką-Sidor, wyjechała w sierpniu 2015r. na prywatny plener do Przedborza, pięknego, zabytkowego miasteczka położonego nad Pilicą. Uczestniczki pleneru (12 osób) przeniosły na papier urocze zabytkowe zakątki i piękne krajobrazy. Koleżanki udzielały sobie wzajemnie porad i korekt w czasie malowania. Powstało wiele ciekawych prac wykonanych różnymi technikami. Wszystkie uczestniczki wróciły z pleneru bardzo zadowolone.

Łucja Brzeska

20015_08 Przedbórz cz_a.jpg20015_08 Przedbórz cz_b.jpg

***  

 • Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

kolaz copy.jpg

28 września 2015r. godzina 12:30 – Aula  im. Profesora Wacława Szuberta przy ul Lindleya 5 pęka w szwach. Wszystkie miejsca zajęte. Tak rozpoczyna się kolejny rok akademicki w Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku im Heleny Kretz.

Na sali wypełnionej po brzegi radośni słuchacze. Wreszcie zarówno Ci doświadczeni, jak i Ci, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej Uczelni, mogą się spotkać. Wszyscy podekscytowani, ciekawi jaka oferta została przygotowana na kolejny rok.

Nie zawiedli zaproszeni goście. Swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość: W-ce Wojewoda Łódzki – Jarosław Klimas, Prorektor UŁ – prof. dr hab. Jarosław Płuciennik, licznie przybyli przedstawiciele Parlamentu RP: Ryszard Bonisławski – senator, posłowie Elżbieta Królikowska-Kińska, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Cezary Grabarczyk. Licznie przybyli także przedstawiciele instytucji nas wspierających.

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie Dyplomów i legitymacji Honorowym Członkom ŁUTW, którzy swym wieloletnim uczestnictwem i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju naszego UTW. Te najwyższe wyróżnienia otrzymali nasi koledzy: Teresa Riemer–Rozmarynowska i Mirosław Marcinkowski. Były brawa i gratulacje. Dziękujemy za wszystko i liczymy na dalszą aktywność.

Wreszcie przyszedł czas na długo wyczekiwany wykład inauguracyjny. Prof. dr hab Aldona Pobojewska – Filozof, niezwykle ceniony przez słuchaczy wykładowca, wygłosiła wykład pt.”O Dialogu”. Jakże ciekawy, mądry, aktualny i niezwykle pięknie przedstawiony problem.

Pozostaje wierzyć, że dane nam będzie jeszcze wielu tak ciekawych wykładów wysłuchać.

Alicja Korytkowska