Historii sztuki i muzealnictwo

Przypominamy, że we wszystkich budynkach jest obowiązek noszenia maseczek.

Harmonogram zajęć w semestrze letnim

Rok akad. 2021/2022
czwartek 12.30 

Biblioteka Wojewódzka im. J.Piłsudskiego, ul. Gdańska 100/102

Plan zajęć przekazała  prof. dr hab. Aneta Pawłowska,  starosta Roma Szczocarz 

Data

Temat

Wykładowca

24.02.2022

Paryż-Kraków-Wilno w twórczości Antoniego Wiwulskiego"

prof. dr hab.

Krzysztof Stefański

17.03.2022

Bogactwo artystycznej wielonurtowości. 

Geografia sztuki polskiej ok. 1600.

prof. dr hab.

Piotr Gryglewski

24.03.2022

Lwów - Zakliczyn: miasta metafizyczne w malarstwie polskim dwudziestolecia międzywojennego"

prof. dr hab.

Eleonora Jedlińska

21.04.2022

W orbicie Wiednia. Malarstwo lwowskie XIX w.

dr Agnieszka Świętosławska

05.05.2022

Najciekawsze przykłady sztuki prawosławnego kręgu kulturowego w Łodzi

mgr Paulina Długosz

19.05.2022

W centrum Rzeczypospolitej. Architektura

i rzeźba Warszawy w XVIII wieku

dr Alina Barczyk

 

Sekcja „Historii Sztuki i Muzealnictwo" powstała w 2005 r. z inicjatywy starościny Marii Świerkockiej i pracownicy Muzeum Sztuki mgr. Małgorzaty Wiktorko. Od początku wykłady cieszą się dużym powodzeniem. Chociaż na stałe nie mieliśmy pomieszczenia, to obecnie dopisało nam szczęście i dzięki Muzeum Sztuki  korzystamy z pięknie wyposażonej sali kinowej w ms2., które mieści się w Manufakturze przy ul. Ogrodowej 19. W Sali jest olbrzymi ekran (dla słuchaczy ma to znaczenie, bo mogą sami czytać tekst) i rzutnik multimedialny. Pani Małgosia ma  wielki dar przekazywania innym swojej wiedzy. Dlatego jest tak wielu słuchaczy, którzy od początku są w naszej grupie. Spotkania są niepowtarzalne, bo kontakt z pięknem, które nas otacza jest poparty wspaniałymi, wręcz pięknymi wycieczkami po kraju i świecie. Wykłady odbywają się dwa razy w miesiącu we czwartki o godz. 12.30. Prowadzone przez wspaniałą panią M. Wiktorko. Zajęcia są wyczerpujące, na temat i poparte slajdami. Opowiada bardzo pięknie o twórcach i ich dziełach, przekazując nam swoją wiedzę w sposób bardzo prosty i przystępny.

Wycieczki prowadzone są nie tylko przez panią M. Wiktorko, ale przede wszystkim przez Bożenkę Pieniążek, która jest całą naszą machiną wycieczkową i załatwia wszystko co wiąże się z wycieczkami. To jest: dzień, godzina, miejsce, obiekty do zwiedzania oraz przewodnicy, wstępy, autokary i wiele, wiele innych bardzo potrzebnych rzeczy i spraw. Są to bardzo odpowiedzialne osoby i polegamy na nich jak na przysłowiowym „Zawiszy Czarnym".
Część naszych słuchaczy należy do TPMS-u czyli do Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki dzięki czemu mogą korzystać ze zniżek na różne spotkania typu: Coven Garden, czy wejścia do przybytku kultury na legitymację lub z wycieczek, których nie ma u nas (program TPMS-u jest umieszczony w zajęciach i pod zakładką inne), a są dla członków TPMS-u. Bardzo nam się udała współpraca z muzealnikami i dziękujemy im przede wszystkim za możliwość korzystania z sali kinowej i urządzeń multimedialnych.   
Zapraszamy na sekcję „Historii sztuki i muzealnictwa". Program nasz jest na stronie internetowej i w  Biuletynie.
Starosta sekcji: Maria Świerkocka (Tel.kontaktowy: 601 825  932)


Dziesięciolecie Sekcji „Historia sztuki muzealnictwo”

Nareszcie doczekałam się nowego roku akademickiego 2015/2016. Radość moja bierze się stąd, że dokładnie 10 lat temu to jest 2005/2006 r. utworzyłam nową sekcję pod nazwą „Historia sztuki i muzealnictwo” razem z ówczesną panią prezes ŁUTW Brygidą Butrymowicz. Wykładowcą została Małgorzata Wiktorko z Muzeum Sztuki .

Na uroczysty wykład Małgosi Wiktorko zaprosiliśmy panią Dyrektor ds. Promocji i Upowszechniania Maję Wójcik a dyrektorowi naczelnemu wysłaliśmy pisemne podziękowanie za 10-cio letnią współpracę. Z ŁUTW  uczestniczyła w spotkaniu vice prezes Renata Cocyk oraz starościna Maria Świerkocka.

Popularność sekcji była i jest  ogromna. Trzykrotnie zmieniałyśmy miejsce wykładów do momentu gdy zostało otwarte Muzeum Sztuki 2 przy Manufakturze. Atutem muzeum jest posiadanie auli z bardzo dużym ekranem i dobrym sprzętem audiowizualnym tak więc każdy ze słuchaczy z każdego miejsca dobrze widzi i słyszy. Tutaj w wykładach uczestniczy od 80 do 120 słuchaczy jednorazowo. Wielkim atutem i magnesem jest Małgosia Wiktorko, która posiada niewyobrażalną wiedzę i potrafi w cudowny sposób przekazać ją słuchaczom. Poza tym jeździmy w odwiedziny do muzeów w całej Polsce na wszystkie wystawy, które są aktualnie najlepsze, najważniejsze. Pod tym względem naszymi ulubionymi miastami są: Wrocław, Kraków i Warszawa ponieważ tam dzieje się najwięcej.
Ludzie kochają sztukę i chcą z nią obcować więc zdaje mi się, że sekcja przetrwa jeszcze nie jedno dziesięciolecie. Ważne jest również to, że przez te dziesięć lat nie musieliśmy wracać do początku bo sztuka ciągle jest tworzona, rodzi się i rozwija a tym samym mamy nowe tematy.

Startosta: Maria Świerkocka

10 lecie Historia sztuki.JPG